5 Adımda Pembe Tezkere Nedir?

Pembe Tezkere Kimlere Verilir?

Pembe tezkere son günlerde birçok kişi tarafından internet üzerinden ayrıntılı bir şekilde araştırılmaktadır. Askeriyenin eşcinsel olan erkeklere psikoseksüel bozukluk tanısı koyarak çürük raporu vermesine halk arasında pembe tezkere olarak anılmaktadır. Önceki yıllarda bu işlem askeri hastanelerde çok zor şartlardan geçerek mümkün oluyordu.

Biz de bu yazımızda sizler için pembe tezkere nedir kimlere verilir soruları ile alakalı merak edilenlere degindik.

Pembe Tezkere Nedir?

Türk vatandaşı olan her erkek vatandaşın yaşı geldiğinde ve okul engeli bulunmadığı takdirde askerlik vazifesini yerine getirmesi zorunludur. İki cinsiyeti de kabul etmeyen insanlar da askerlik görevinden muaf olmak için bazı testlerden geçmesi gerekiyor. Sonrasında heyetin kabul etmesi halinde çürük raporu alabiliyorlar.

pembe-tezkere
Pembe Tezkere

Askerlik görevini yerine getirilmemesi halinde birçok ceza ile karşılaşmak mümkün… Örnek vermek gerekirse hapis cezası ya da memur olmaktan men edilmek bu cezalardan birkaçı… 6 ay boyunca askere gidip işlerinin aksamasını istemeyen kişiler ise bedelli seçeneğini düşünebiliyorlar.

Bunun haricinde LGBTİ+ olarak bilinen herhangi bir cinsel kimlik kabul etmeyen kişiler için de başka bir yol daha bulunmaktadır. Bu da heyetin karar vermesi halinde psikoseksüel bozukluk tanısı konarak çürük raporunun verilmesidir.

1 – Pembe Tezkere Kime Verilir

Türkiye’de yaşı gelen erkek vatandaşların askerlik görevini yerine getirmesi mecburidir. Ancak ciddi bir sağlık problemi olursa çürük raporu alarak bu vazifeden muaf olabiliyorlar. Eşcinsel bireylerin cinsel yönelimleri ve cinsel kimlikleri de bir rahatsızlık olarak görülmektedir. Bu nedenle çürük raporu alabiliyorlar.

2 – Pembe Tezkere Nasıl Alınır

Konu ile alakalı merak edilen bir diğer soru ise söz konusu tezkerenin nasıl alınacağıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri “cinsel kimlik ve davranış bozukluğu” tanısı koyarak LGBTİ+ bireylerin askere alınmasını engellemiş oluyor.

pembe-tezkere

Bu tezkereyi askere gitmeyen istemeyen kişiler de kullanmak istiyor. Söz konusu tezkereyi almak için öncelikle askeri sağlık tarafından geçilmesi gerekmektedir. Tarama esnasında psikolojik rahatsızlığın vurgulanması şarttır.

3 – Pembe Tezkere Şartları Nedir?

Pembe Tezkere 2022 yılının en çok merak edilen ve araştırılan konularından bir tanesi haline geldi. Gerek blog sitelerinde gerekse çeşitli sosyal medya platformlarında uzun uzun konuşulan konulardan bir tanesidir. Söz konusu tezkereyi yeni öğrenen kimseler ise internet üzerinden şartlarını ve nasıl alınacağını merak ederek detaylı araştırmalar yapmaktadır.

LGBTİ+ bireylerin askerlik görevinden muaf olması için doğal olarak bazı şartlar vardır. Bu şartlardan en önemlisi kişinin askerlik şubesine gelerek askeri muayeneden geçmesidir. Bu muayene sırasında bir test yapılmaktadır. Bu test sayesinde heyet kişinin cinsel kimliği ve yönelimi hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Heyetin uygun görmesi halinde de kişi çürük raporu alarak söz konusu tezkereye sahip olmuş olur.

4 – Pembe Tezkere Alan Memur Olabilir mi

Bu tezkere askerlik görevinden muaf olunması için verilen bir belgedir. Doğal olarak bu belge ile beraber bazı sorunlar da olabilir. Örneğin çürük raporu alan kişilerin engeli yüzde 40’ın üzerindeyse memur olmaları mümkün değildir.

pembe-tezkere

Fakat söz konusu tezkere alındığında memur olmak için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Tüm bunların yanı sıra, fiziksel, ruhsal ya da duygusal olarak herhangi bir sorunu olan kişilerin memur olması da mümkün görülmemektedir. Bu tezkereyi alan kişiler sicillerine olumsuz bir şeyin yansıyıp yansımadığını merak etmektedir. Fakat bu raporun alınması psikolojik bir nedenden dolayı olduğu için memur olmayı engellemez.

5 – Pembe Tezkere Muayenesi Nasıldır?

Çürük raporu almak isteyenlerin öncelikle konu ile alakalı muayenelerden ve bazı testlerden geçmeleri gerektiğinden bahsetmiştik. Bunu duyan LGBTİ+ bireyler nasıl bir şey ile karşılaşacağını bilmediği için ilk etapta tedirginlik yaşayabilmektedir.

Söz konusu testin sonucu bu testi yürüten doktorun inisiyatifine göre değişiklik gösterebilmektedir. LGBTİ+ bireylerin anal muayenesi yapılabilmektedir. Aynı zamanda ilişkilerin kanıtlanması niteliğinde olan bazı görüntüler ve fotoğrafların da talep edildiği bilinmektedir. Tüm bunların yanı sıra kişilerden Minnesota testi de talep edilmektedir ve çocuklukları ile alakalı bazı bilgiler toplanmaktadır.

pembe-tezkere

Tüm bu bilgi ve testlerin sonucunda nihayet heyet karar vermektedir. Gerekli görülmesi halinde de söz konusu rapor kişiye verilerek askerlik görevinden muaf olması sağlanmaktadır. Sonuç olarak bu raporu almak isteyen kişilerin öncelikle askerlik şubesine giderek gerekli muayeneyi olması gerekmektedir.

Yoruma kapalı.