Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi

Portakal kabuğunda Türk kahvesi,  sosyal medyanın son modası. Türk kahvesinin tadına yeni bir lezzet katılarak bambaşka bir şey meydana getirildi. Bu yeni modada portakal kabuğu içinde pişirilen kahvenin kendine has tadı, köpüğü ve kokusu oldukça farklı bir tat meydana getirmektedir. Yapım gereği biraz uğraş istese de kahve severler bu tadı denemeye değer olacağını düşünüyor.

Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi

Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi

Portakal kabuğunda Türk kahvesi, her geçen gün sosyal medyada ortaya çıkan yeniliklerden bir tanesi. Kahve içme sanatında yeni bir boyut açan bu akım ile beraber, kahvenin tadı oldukça farklı bir hal almaya başladı. Özellikle kültürümüzde iyice yer edinmiş kahve kültürü, herkesin de bildiği üzre cezvede yapılır. Ancak bu yeni akıma göre, cezve kültürü tamamen unutulmuş gibi. Bu yeni akımda, portakal kabuğunda Türk kahvesi pişirilmektedir. Bu yeni modayla beraber tadı ve kokusu ile, yeni bir aroma niteliğinde olması nedeniyle, yeni şeyler denemek isteyen kahve severler için oldukça güzel bir seçenek sunmaktadır.

Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi İçin Malzemeler

Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi

Bu yeni modaya uymak ve bu değişik tadı denemek isterseniz, kullanacağınız malzemeleri bulmak çok kolay. Portakal kabuğunda Türk kahvesi tarifi için yalnızca şu malzemeler gereklidir;

  • 1 Adet orta boy portakal (Tercihen kalın kabuklu.),
  • 1 Tatlı kaşığı türk kahvesi,
  • İsteğe bağlı şeker,
  • 1 Fincan su,
  • Alüminyum Folyo.

Portakallı türk kahvesi tarifi için bu malzemeler yeterlidir. Peki bu malzemelerle portakallı türk kahvesi nasıl yapılır ;

Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi Hazırlanışı

Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi

Her mevsim ve her saate uygun olarak tüketilen içecekler, her geçen gün bünyesine yeni bir tür alıyor. Bu sevilen klasikler arasına bir yenisi eklendi. Kahve de aroma arayanların oldukça beğeneceği bir lezzet. Portakal kabuğunda Türk kahvesi hazırlanışı da oldukça basittir.

Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi

  • Öncelikle portakalı baş kısmından biraz kesiyoruz.
  • Katı meyve sıkacağı ya da limon sıkacağı yardımı ile fazla suyunu sıkıyoruz.
  • Bu aşamada portakalın dış kabuğunu delmemeye özen gösterin.
  • Suyu sıkılan portakalın içerisini oymak için kaşık veya bıçaktan yardım alabilirsiniz.
  • Tüm posaları temizledikten sonra, kabuğun içerisine kahve, su, şeker (isteğe bağlı) ekleyip ocağa yerleştirin.

Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi Hazırlanışı

Burada dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var. Kahveniz çabuk pişsin isterseniz; direkt ocak üzerine koyabilirsiniz. Pişim esnasında ocağın altını çok açmayın( kısık ateşte kahveyi takip edin ). Portakalın dış kısmında hafif kararmalar olacaktır. Bu sizi endişelendirmesin. Kabuk yanmadan kahveniz pişecektir.

Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi

Yine de ben önlemimi alayım diyenlerdenseniz, portakal kabuğunun alt kısmını alüminyum folyo ile sarıp, ocağa yerleştirebilirsiniz. Bu işlem, kahvenizin biraz daha yavaş pişmesine sebebiyet verebilir.Kaynamaya başladığında köpüğünü fincana alıp, ocağı kapatın. Kahveniz hazır. Ocaktan aldığınızda etrafa portakal eşliğinde yayılan kahve kokusuna hayran kalmamak mümkün değil. Afiyet Olsun.

Yoruma kapalı.