Üst Bölgeye Kilo Almak Mümkün Müdür?

Üst bölgeye kilo almak, genellikle basen ya da kalça bölgesinin de büyümesine sebep olmadan kilo almak isteyenlerin temel amaçlarından bir tanesi olmaktadır. Bu konuda kişileri başarıya ulaştırmak için oluşturulduğu söylenen çok sayıda diyet ya da egzersiz listeleri bulunmaktadır.

YouTube video

Fakat ne yazık ki, bölgesel kilo vermekte olduğu gibi bölgesel olarak kilo almak mümkün değildir. Çünkü vücudun depolamakta olduğu yağ ya da karbonhidratlar aracılığı ile hangi bölgelerde büyüme görüleceği tam olarak bilinebilecek bir şey değildir…

Üst bölgeye kilo almak
Üst bölgeye kilo almak

Fakat üst bölgesini daha dolgun ve hoş görünümlü bir hale getirmek isteyenler, yine beslenme alışkanlıklarında bazı değişimler yaparak ve bu beslenme alışkanlıklarına bazı egzersizleri de ekleyerek amaçlarına ulaşabilirler. Bu bölgenin kilo alarak daha iyi bir görünüme sahip olması için doğru bir şekilde kilo alınması gerektiği için, öncelikle bu konudan söz edilmelidir?

Sağlıklı Bir Şekilde Üst bölgeye Kilo Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Üst bölgeye kilo almak
Üst bölgeye kilo almak

Sağlıklı bir şekilde kilo almak için yapılması gerekenlerin başında, vücudun kilosunu artıran en temel maddeler olan yağ ve karbonhidratın en doğru ve en doğal kaynaklardan alınması gerekmektedir. Doğal kaynaklardan alınan yağ ve karbonhidratlar, vücudun daha enerjik ve sağlam olmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu yollardan alınmış olan kilonun, kalp ve damar tıkanıklıkları gibi çeşitli problemlere sebep olma ihtimali ne oldukça düşüktür.

Üst bölgeye kilo almak
Üst bölgeye kilo almak

Vücut sağlığını bozmadan özellikle üst bölgeye kilo almak gibi bölgesel kilo için ilk olarak yaşam tarzında bazı değişiklikler yapılmalıdır. Bu değişiklikler, beslenmeyi, uyku düzenini ve gündelik hareket durumunu da kapsamakta olan genel değişiklikler olmaktadır. Yapılması gerekenler ise genel olarak şunlardır:

 • Erken uyanmaya dikkat edin.
 • Fazla su tüketmeyin.
 • Fazla yeşil sebze tüketmeyin.
 • Fazla asitli içecek tüketmeyin.
 • Günün ilk öğünlerinde, fazla protein bulunduran besinler tüketmemeye çalışın.
 • Günün ilk öğünlerini karbonhidrat ve yağ açısından zengin olan besinler tüketerek geçirin.
 • En geç dört saatte bir olacak şekilde gün içinde sürekli olarak beslenin.
 • Yemek yeme imkanınız yoksa gündelik olarak Omega – 3 hapı, şurubu ya da besin takviyesi için ilaçlar alın.
 • Yemeklerde zeytinyağı kullanımını artırın.
 • Badem gibi kuruyemişleri düzenli olarak tüketin.
 • Günün son öğünlerinde mutlaka protein değeri yüksek gıdalar tüketin.
 • Protein ve karbonhidrat içeren besinleri bir arada tüketin.
 • Yatmadan iki saat önce mutlaka yemek yiyin.
Üst bölgeye kilo almak
Üst bölgeye kilo almak

Verilmiş olan bu tavsiyeler, kilo alma sorunu ile mücadele edenlerin kısa bir sürede sağlıklı bir şekilde kilo alabilmesini sağlayacaktır. Fakat bu durumu üst bölgeye kilo almak şeklinde değerlendirebilmek için, alt bölgenin de etkilenmesi muhtemel olan kiloların çeşitli egzersizler ile yakılması gerekmektedir. Bundan dolayı, alt bölgenin zayıflaması ile beraber üst bölgedeki kilo artışı fark edilecektir.

Alt Bölge Egzersizleri Nedir

Üst bölgeye kilo almak
Üst bölgeye kilo almak

Alt bölge egzersizleri, özellikle bacak ve kalça bölgelerinin daha sıkı bir hale gelmesini sağlayan ve aynı zamanda da bu bölgeleri daha kuvvetli bir hale getiren egzersizlerdir.  Kalça, bacak hatta bel bölgelerini birlikte çalıştıran pek çok fiziksel antrenman bulunsa da bunların en basit olanları squat, yürüyüş, koşu ve bisiklet sürme egzersizleridir.

Üst bölgeye kilo almak
Üst bölgeye kilo almak

Squat yaparak özellikle kalça bölgesinin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Yürüyüş ise başta alt bölge olmak üzere, vücut genelindeki kan dolaşımının hızlanmasını sağlayarak alt bölgenin kilo vermesi konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Eğer koşulabilecek bir alana ulaşma imkanınız varsa, bu egzersizden alacağınız verim çok daha fazladır…

Üst bölgeye kilo almak
Üst bölgeye kilo almak

Belli bir süre bisiklet sürmek ise basen bölgesi de dahil olmak üzere bacakların neredeyse tüm kas kitlelerini çalıştıracağı için oldukça önemlidir. Üst bölgeye kilo almak için, sağlıklı bir şekilde ve düzenli olarak beslenip alt bölgenizi sıkı tutmanız şarttır…

Yoruma kapalı.