Reyhan Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir ?

Reyhan otu gerek kokusu gerek tadı ile birçok kişi tarafından yemeklerde kullanılmaktadır. Yaz aylarının girmesi ile beraber de zayıflamak isteyen kişiler bu bitkinin bu konuya yardımcı olup olmadığını araştırmaktadır.

YouTube video

Diyet programı uygulanırken semizotu, reyhan gibi bitkiler kullanılarak liste daha renkli hale getirilmektedir. Yemeklere ve salatalara kullanıldığı gibi aynı zamanda reyhan çayı da sık sık kullanılır. Bu güzel kokulu bitkinin birçok özelliği ve faydası bulunmaktadır. Yazımızda önce onlardan bahsedelim.

Mor Reyhan Çayı Faydaları

reyhan
reyhan

Tek başına bir baharat olarak da kullanılabildiği gibi çeşitli şerbetlerin ve çayların vazgeçilmezi olan reyhanın faydaları ise şunlar olmaktadır:

  • Antioksidan ve anti – inflamatuar özellikleriyle vücudu toksinlerden arındırır.
  • Üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla mücadele etmekte ve hastalık sürecinin atlatılmasını sağlama konularında çok başarılıdır.
  • Grip salgınları sırasında vücudu hastalığa karşı güçlendirir.
  • Yüksek ateş sorununu çözmeye yardımcı olur.
  • İçerisinde bulunan ojenol maddesi sayesinde kötü kolesterol seviyesinin dengede kalmasını sağlar.
  • Kan şekerinin dengelenmesini sağlar.
  • Kanser hücrelerinin oluşmasını ya da üremesini engeller.
  • Midede reflü ve ülser oluşumunu engeller.
reyhan
reyhan

Görüldüğü üzere pek çok faydası bulunan bitkinin, kilo vermek isteyenler için de oldukça kullanışlı ve faydalı olmasının sebebi ise sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilere sahip olabilmesidir. Sindirim sisteminin en önemli organlarından olan mideyi rahatlatmasının yanı sıra, bağırsak florasının beslenmesini sağlayarak çeşitli enfeksiyon ve iltihaplanma vakalarına karşı bağırsakların genelini korur. Tüm bu durumlara bağlı olarak ise mide ve bağırsaklar en düzgün şekilde çalışmayı sürdürürler.

reyhan
reyhan

Mide gazı, mide krampı ve kabızlık gibi, sindirim sistemini yakından ilgilendirmekte olan pek çok sorunun çözülmesine de yardımcı olan bitkinin, doğrudan doğruya olmasa bile kilo verme konusunda önemli yararları görülebilir. Çünkü bu konuda gerçekleşmesi gereken ilk şey, sindirim sisteminin doğru ve sağlıklı çalışmasıdır. Bu bitki ise bunun sağlanması için son derece uygun olmaktadır. Fakat forma girmek isteyen herkes, mutlaka bu bitkiden çay yaparak tüketmelidir.

Reyhan Nerede Yetişir

reyhan
reyhan

Bu bitki, soğuk iklimlere sahip olan topraklarda yetişmemektedir. Çünkü bu bitki, bir ılıman kuşak bitkisidir. Dolayısıyla yetiştiği yerlerin genel olarak iklim özellikleri, ılıman ya da sıcak olabilmektedir. En çok yetiştirildiği coğrafya, Akdeniz bölgesi olarak öne çıkmaktadır. İtalya, Yunanistan, Kıbrıs, Türkiye ve Suriye gibi Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkeler, en kaliteli üretim faaliyetlerinin gerçekleştirildiği ülkelerdir.

reyhan
reyhan

Bu Akdeniz ülkelerinden sonra, en fazla üretim Güney Amerika ülkelerinde görülmektedir. Daha sonra ise Güney Asya’da, özellikle de Hindistan ve onun yakınlarında bulunan tüm diğer bölgelerde oldukça kaliteli ürünler yetiştirilmektedir.

Reyhan Nasıl Tüketilir

reyhan
reyhan

Özellikle kuru bir halde tüketilen bu besin, et yemeklerinin üzerinde, güzel kokulu ve iştah açıcı bir baharat olarak kullanılabileceği gibi çayı ya da şerbeti yapılarak da kullanılabilir. Kuzu etinin kokusunu dindirmek ve et tadına oldukça güzel bir aroma katmak isterseniz, kullanmanız gereken ilk baharat bu bitki olabilir.

reyhan
reyhan

Eğer çay içmeyi seven biriyseniz, yaklaşık olarak on beş dakika boyunca kaynattıktan sonra bu bitkiyi çay olarak da tüketebilirsiniz. Fakat daha çok soğuk içecekler içmeyi seven biriyseniz, bu şifalı bitki ile yapacağınız güzel bir şerbet oldukça iyi bir tercih olacaktır. Fakat bu tercih, kilo vermek yerine güzel bir soğuk içecek içmeyi isteyenler için çok daha uygun olacaktır…

Mor Reyhan Şerbeti

reyhan
reyhan

Bu şerbeti yapmak için bir demet reyhan, üç ya da dört yemek kaşığı toz şeker, beş su bardağı kaynamış su ve iki çay kaşığı limon tuzu gerekmektedir. Bir kap içerisine koymuş olduğunuz tüm bu malzemeleri, toz şeker ve limon tuzu eriyene kadar bir kaşıkla iyice karıştırın. Daha sonra ise kabın ağzını kapatarak bu karışımı iki saat bekletin. İki saat sonra, kaptaki yaprakları bir kevgir ile çıkartın ve şerbeti, yaklaşık olarak yarım saat buzdolabında bekleterek soğutun…

Yoruma kapalı.