Sağlıklı Kalıcı Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır ?

Çağımızın büyük bir sorunu haline gelmiş fazla kilolardan sıvı diyeti ile kurtulmak mümkün.

Her bir farklı bünye, gündelik yaşamda tükettiğimiz gıdalara aynı tepkiyi vermeyebilir. Dolayısıyla birkaç farklı diyet programları deneyip de sonuç alamayan kişiler bu durumdan dolayı umutsuzluğu kapılmamalıdır. Öyle ki kendi doktorunun yazdığı diyet programlarını dahi uygulayanlar istediği sonucu alamayabiliyor.

YouTube video

Kilo almanın ve vermenin ortak bazı kuralları vardır. Eğer kilo almak istemeniz veya vermek istemeniz, her iki durumda da beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. İkinci olarak da kalori açığını ne yönde yaptığınıza bağlı olarak kilo alabilir veya verebilirsiniz. Yani vücudun kalori ihtiyacının altında kalori alımı yapıldığı zaman kilo verilecektir. Tabi bu tür durumlarda dikkat edilmesi gereken şey vücudun yeterli besin miktarı almasıdır.

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (14)
Sağlıklı Kalıcı Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır ?

Sıvı diyeti ile de fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, sadece sıvı veya sadece bir besin tüketerek diyet yapmanın sağlıksız oluşudur. Vücut ihtiyacının altında kalori alımı kilo verdirir ancak, bunun sağlıklı bir şekilde olması için vücudun ihtiyacı olan besinlerden yeterli miktarda alınmalıdır. Sıvı diyeti yapanlar bu noktaya dikkat ettiği takdirde sağlıklı bir şekilde kilo verebilir.

Sıvı Diyeti Nedir ?

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (13)

Sıvı diyeti, gün boyunca 3 ana öğünde belirtilen miktarlarda sıvı veya sıvılaştırılmış gıdalarla beslenilen bir diyet programıdır. Sindirilmesinde herhangi bir zorluk olmadığı için sindirim sistemi sadece bu gıdaları işleyerek ortaya çıkaracağı enerji ile uğraşmaktadır. Yani çeşitli sebeplere dayalı sindirim sistemi sorunları yaşayanlar için de rahatlıkla uygulanıp sonuç alınabilecek bir diyet programıdır.

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (12)

Bu diyet ile taze meyvelerin sıkılmış suyundan da yararlanılır. Eğer sıvı diyetini uygulamaya karar verdiyseniz tek başına bu diyeti uzun süre uygulamak problemlere yol açabilir. Dolayısıyla sıvı diyeti programınıza aldığınız meyve ve sebzelerin içeriğini kontrol etmek doğru bir hareket olacaktır.

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (11)

Gün içinde vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin, protein, lifler ve mineraller açısından eksik kalmamasına özen göstermelisiniz. Aksi durumda kalp krizleri riskleri, ani bayılmalar, bağışıklık kuvvetinin kaybedilmesi ve depresyon gibi sorunlarla karşılamak olası olacaktır.

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (15)

Bu gibi durumlara dikkat ettiğinizde sıvı diyetini uygulamak herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak şunu belirtmekte fayda var; sıvı diyet programı genellikle yaz aylarında uygulanmaya daha müsaittir. Kışın vücudumuz ısı seviyesini korumak için yüksek enerjilere ihtiyaç duyar.

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır ?

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (10)

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için bahsedilen tüm detaylara dikkat edilmesi durumunda sıvı diyeti, belirli periyotlar halinde uygulanabilir. Günlük olarak ortalama alacağınız kalori 500 ile 1000 kalori arasında olmasına özen göstermelisiniz. Obezite seviyesindeki bireyler için ise 30 gün boyunca günlük sadece 700 kalori alacağı sıvılar belirlenir.

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (8)

Obezite bireyin performansına göre gün sayısı 150 -200 güne kadar çıkartılabilir. Daha sonra, sonraki 4-5 ay için yavaş yavaş 700 kalorili sıvı beslenme alışkanlığı 1200 kalorili beslenme alışkanlığına çevrilir. Bu diyet sistemi böylece obez bireylerde başarılı sonuçlar göstermiştir.

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (3)

Aşağıdaki verilecek olan programı uygulayabileceğiniz gibi sıvı diyetinin kriterlerine uygun hoşunuza gidecek lezzetler ile de sıvı diyeti yapmak uygun olacaktır. Ancak bu sıvılar arasına enerji içecekleri kolalar gibi ekstra katkı sağlanmış içecekler olmamalıdır. Taze sebze meyvelerin ve onların karışımı olmasına dikkat etmeniz gerekir.

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (9)

3 öğün olarak uygulanabilecek sıvı diyeti listesi şu şekildedir;


Sabah Öğünü İçin Sıvı Diyeti

  • Sıcak veya ılık bir bardak limonlu su. (Tercihe göre az bir miktar bal veya tarçın da karıştırabilirsiniz.)
  • 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu.
  • 1-2 adet ceviz
  • Ara öğünler için, 1 bardak az yağlı şekersiz süt ve dilediğiniz kadar limonlu su tüketebilirsiniz.

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (19)


Öğlen Öğünü İçin Sıvı Diyeti

  • Dilediğiniz kadar en sevdiğiniz çorbalar tüketebilirsiniz.
  • Dilediğiniz kadar soda veya çok tuzlu olmayan ayran.
  • Ara öğünler için dilediğiniz kadar meyve suyu tüketebilirsiniz.

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (18)


Akşam Öğünü İçin Sıvı Diyeti

  • Peynir çeşitlerinden belirlediğiniz bir miktar tüketebilirsiniz.
  • Soda ya da meyve sularını dileğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Sıvı Diyeti Ne Kadar Süre Uygulanır ?

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (20)

Kendi kilo durumunuzu kontrol ederek, doktorunuza veya aile hekiminize danışarak bu diyetin uygulanma süre ile ilgili fikir edinebilirsiniz. Sıvı diyeti 5 günlük uygulandığı gibi 1 günlük sıvı diyeti, 15 günlük sıvı diyeti ve aylık sivi diyeti olarak da uygulanabilir. olarak uygulanması mümkündür.

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (17)
Sağlıklı Kalıcı Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır ?

Önceden de belirtildiği gibi sıvı diyetinde kilo vermek, diğer diyetlere göre daha etkilidir. Ancak bütün kontrolü sağlamış olmanız gerekir. Ne kadar popüler bir diyet olursa olsun uzmanlar bu diyetin risklerinden sıkça bahsetmektedir. Çünkü neticede sıvı diyeti de şok diyet listeleri içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle bu tür diyetler uzmana danışılmadan uygulanmamalıdır.

Sıvı Diyeti Faydaları Nelerdir ?

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (16)

Sıvı diyeti normal kilo düzeyindeki kişilerin uygulaması, olumlu sonuç elde etmek için daha uygundur. Çok aşırı kilolu kişilerin, yani obezite hastası sayılabilecek bireylerin destek almadan kilo kaybına uğramaları zor olabilir. Çünkü belli bir kilo üzerindeki insanların kilo vermesi için başka destekleyicilere de ihtiyaçları vardır. Zaten aşırı kilolu kişilerde asıl halledilmesi gereken şey sağlığı korumaktır.

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir
Sağlıklı Kalıcı Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır ?

Sıvı diyeti yaptım ve 1 ayda 20 kiloya kadar kilo verdim diyen insanlar mevcuttur. İlk okuyuşta da anlayabileceğiniz gibi 1 ayda 20 kilo verdiren sıvı diyeti, dikkatli olunmadığı takdirde bu kadar kilo verilmesi oldukça sağlıksız olacaktır. Ancak mevcut bir programda ilerliyor iseniz, bu diyeti de programınıza dahil ederek işleri kontrollü bir şekilde hızlandırmanız mümkün. Hele ki dönemsel bir kilo problemi yaşıyorsanız bu sıvı diyeti sağlıklı ve kalıcı olacaktır.

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (2)

Sıvı diyeti faydalarında bakıldığında ise metabolizmayı hızlandırması, bağırsakları temizlemesi ve karın bölgesinde meydana gelen şişkinliklerin ortadan kaybolması için oldukça etkilidir. Bunun yanında çeşitli sindirim sorunları ve ishal gibi şikayetler için de olumlu etkisi bulunmaktadır. Tabi bu yararlarının yanında sıvı diyeti zararları da vardır.

Sıvı Diyeti Zararları Nelerdir ?

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (4)

Sıvı diyetinin çok belirgin bir zararı yoktur ancak her şeyde olduğu gibi burada da düzensiz ve dengesiz davranmak pek çok soruna yol açacaktır. Özellikle sıvı ağırlıklı bir diyet olduğu için beslenme konusunda yapılacak yanlışlar, kilo vermek bir yana dursun, sağlık sorunları ortaya çıkaracaktır.

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (5)

Bir diğer zararı ise sadece sıvı ile kilo vermeye çalışmakla olacaktır. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir; vücuda yeterli miktarda besin girmediği takdirde sağlıklı kilo vermek hayal olacaktır. Bu nedenle bu tür diyetler yapılırken zararlı etkileri görülmek istenmiyorsa, vücudun besin ihtiyacı göz önüne alınmalı ve mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

kolay-diyet-listesi_saglikli-kalici-sivi-diyeti-nasil-yapilir (6)


İlginizi Çekebilir : Düzenli uyku ve yanında birkaç şey daha yaparak kilo vermenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz ? Öğrenmek istiyorsanız düzenli uyku ile 1 haftada 5 kilo vermek mümkün mü ? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Keyifli okumalar😊


 

Yoruma kapalı.