Selen Soyder Kimdir?

Selen Soyder, 26 Aralık 1986 yılında İzmir Alsancak’ta hayata gözlerini açtı. Tam adı Mükerrem Selen Soyder olarak da bilinmektedir. Yanya’dan Türkiye’ye göçmen olarak gelen bir ailenin tek çocuğudur.

İlkokulu ve ortaokulu İzmir’de bitirmiştir ve Lise eğitimini yine İzmir’de bulunan Selma Yiğitalp Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite eğitimine ise Bilgi Üniversitesi tarih bölümünde halen devam etmektedir. 2006 yılında Miss Model of Turkey isimli güzellik yarışmasında Türkiye’nin en iyi modeli ünvanını almıştır.

Daha sonra Çin Halk Cumhuriyeti’nde düzenlenen Miss Bikini Of The Universe yarışmasında Türkiye’yi temsil ederek, bu yarışmada 1. olan Selen Soyder, En İyi Ulusal Kostüm Ödülünü almaya hak kazanmıştır. Bu yarışma sonucunda tüm dünya çapında ilk defa “Kızıl Kraliçe” ünvanını alarak namını duyurmuştur.

Selen Soyder Kazandığı Ödüller ve Yaptığı İşler

2007 yılında Star TV’nin “Miss Turkey” güzellik yarışmasına katılarak 1.liği elde etmiştir. Daha sonra Miss World 2007 yarışmasına Türkiye temsilcisi olarak katılmıştır ancak ilk beşe girememiştir. Güzel oyuncu ve model Selen Soyder 1.78 boyunda, 54 kiloda ve vücut ölçüleri 89-60-90 olarak bilinmektedir.

2007 yılında “Vakko” markası için modellik yaptı. Daha sonra dil eğitimi için Kanada’ya taşındı. 2009 yılında Türkiye’ye dönen Soyder, babasının isteği ile spikerlik kursuna katıldı.

Stajına Star Tv Ana Haber’de başladı, Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil’in haber ekibinde çalıştı ve bir süre spiker olarak çalıştı. Fakat sonrasında dizi teklifi aldı ve spikerlikten ayrıldı.

2010 yılında Fox Tv’de yayınlanan Yer Gök Aşk dizisinde rol alarak oyunculuğa adım attı. 2012 yılında dizinin ikinci sezonunda Türk dizi tarihinde bir ilki başarmış ve oynadığı dizinin yapım şirketinin bir diğer dizisi olan Lale Devri dizisine aynı karakterle transfer olmuştur. Ayrıca bu dizide başrolü oynamış ve seyircilerden büyük ilgi görmüştür.

Selen Soyder Özel Yaşamı

Kendisi gibi dizide rol alan Tolgahan Sayışman ile sevgili olarak bir ilişkiye başlamıştır. Aşkları dizi süresince gerçek olan çift ilişkilerini 3 yıl devam ettirmişlerdir.  Soyder, tek çocuk olarak ideallere göre özgür büyüdüğünü, Sayışman’ın kısıtlamalarına dayanamadığını ve ilişkilerini sonlandırdığını söylemiştir.

2013 yılında yine bir ilke imza atarak Soyder adına “Seleninst” adlı bir dergi çıkarılarak kendi adına dergi açan ilk kişi olarak tarihe geçmiştir. Aynı yıl Lale Devri dizisindeki performansıyla 2 ödül kazanmıştır. İlk ödülü 19. Siyasi Dergi Ödülleri, Yılın TV Kadın Yıldızı Ödülü, ikincisi ise 4. Prestij Ödülleri, En İyi Kadın Oyuncu Ödülleri olmuştur. 2014 yılında yayınlanan Reaksiyon dizisinde rol almıştır.

Selen Soyder, yine ilkleri yaşatmaya devam ederek, aynı yıl Miss Turkey 2014’te jüri üyeliği yapmıştır. 2015 yılında TRT1 ekranlarında yayına giren Hangimiz Sevmedik isimli dizide de rol almıştır. İlklerin güzel oyuncusu, uzun süredir saray mensubu olan Oren Fransez ile Ağustos 2015’te gizlice evlenmiştir.

Rol aldığı filmler ve diziler:

  • 2014 Yılında, Kod adı reaksiyon TV Dizisi
  • 2011 Yılında, Lale Devri TV Dizisi
  • 2010 Yılında, Yer gök aşk TV Dizisi
  • 2015 Yılında, Hangimiz sevmedik TV Dizisi

Diğer yazılar

Yoruma kapalı.