Sigara Böreği Kilo Aldırır mı? Lezzetli Sigara Böreği Püf Noktaları Nelerdir?

Sigara böreği kahvaltılarda ve çay saatlerinde ev hanımlarının kurtarıcısı olarak ön plana çıkıyor. Kolay ve hızlı yapımı özellikle tercih edilme sebebi. Tabi bir de lezzetli oluşu cezp edici bir özelliği olarak görülüyor. Fakat kadınların korkulu rüyası olan kilo alma problemi, bu lezzetten uzak kalmalarına neden olabiliyor.

sigara böreği
sigara böreği

Hamur olması ve yağ içerisinde kızartılarak yapılması bu ürünün eksi yönleri olarak kabul ediliyor ve kendisinden uzaklaştırıyor. Kilosuna dikkat eden özellikle kadınlar korka korka bu ürünü yiyor. İçerisindeki yüksek kaloriden ve yağ oranından çekiniyorlar. Ama yine de bir kereden bir şey olmaz diyerek yiyenlerde yok değil. Peki, gerçekten de bir kereden bir şey olmaz mı? Yoksa çok yanlı mı düşünüyorlar?

1 Adet Sigara Böreği Kaç Kalori?

sigara böreği
sigara böreği

Yufka ile yapılan bu börek geleneksel bir lezzet olarak her evde sevilerek yenen bir börek türüdür. Fakat kalori miktarı nedeniyle çekinerek yenmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan analizler sonucunda görüldü ki bu ürünün 100 gramı 311 kcal kalori içeriyor. 1 porsiyon (4 adet) da ise 60 gram bulunuyor ve onun da kalorisi 187 kcal.

sigara böreği
sigara böreği

Bu kalori değerleri nedeniyle maalesef kilo problemi olan kişilerin uzak durması gereken bir lezzettir. Ya da yaza daha fit bir vücut ile girmek istiyor iseniz bir süre kalorisi bol bu ürüne biraz ara vermeniz gerekiyor. Eğer canınız çok çeker ise normal tarifler ile ağır şekilde hazırlanan böreği yemek yerine diyet böreklerini tercih edebilirsiniz.

sigara böreği
sigara böreği

Şimdi sizlere diyetinizi bozmayacak daha hafif börek tarifleri vereceğiz. Bu böreklerden yaparak kendinizi ara sıra ödüllendirebilirsiniz.

Lezzetli Sigara Böreği Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

sigara böreği
sigara böreği

Yufka ile yapıldığı için pratik ve hızlı şekilde hazırlanıp servis edilebilir bir börektir. Üstüne üstlük bir de lezzetli oluşu ona olan ilgiyi artırmaktadır. Ama her ne kadar kolay bir börek olarak görünse de yapılış aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu püf noktalarına uyarak yaptığınızda daha lezzetli ve hoş görünüme sahip bir ürün elde edebilirsiniz.

 • Yufka kullanılarak yapılan bir börek türü olduğu için öncelikli olarak taze bir yufka kullanmanız gerekiyor. Taze olmayan yufka ya böreği sararken ya da kızartırken patlayacaktır. Bu da hiç istenmeyen bir durumdur.
 • Taze yufkanızı temiz ve düz bir zemine sermelisiniz ve ardından uzunlamasına üçgen şekiller kesmelisiniz. Bu kesim tekniği hem sarmanızı kolaylaştıracak hem de böreklerinizin aynı boyda olmasına olanak sağlayacak. Sunum sırasında da hoş bir görüntü elde edebileceksiniz.
 • İç harcı olarak peynir tercih edecekseniz, peynirin yağlı ve sulu olmamasına özen göstermelisiniz. Sulu peyniri süzerek sularından ayırabilir ve kullanabilirsiniz. Eğer peynirin suyunu almaz ve yağlı peynir kullanırsanız, kızartma aşamasında sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yufkalar patlayacak ev malzemeler dışarı çıkacaktır.
 • Kızartma sırasında patlamalar çok sık gerçekleşir. Bunu önlemek için gerekli püf nokta ise yumurtadır. Harcınızı hazırlarken içerisine bir adet yumurta kırın. Bu sayede harç bir arada kalacaktır ve patlama gerçekleşmeyecektir.
 • Börekleri sararken sıkı olmamasına özen gösterin. Sıkı sarılan börekler kızartma aşamasında patlayacaktır.
 • Sarılan böreklerin uç kısımları su yardımı ile ıslatılıp, sağlamlaştırılmalıdır. Bu sayede patlamaların önüne geçilebilir ve börek ilk sarıldığı şeklini koruyarak kızarır.
 • Gevrek ve dağılmayan bir sigara böreği istiyorsanız, böreklerinizi ya yumurtaya ya da galeta ununa bulamanız gerekiyor. Bu işlemi kızartma aşamasından önce yapmalı ve daha sonra kızgın yağ içerisine bırakmalısınız.
 • Kızartma esnasında kullanacağınız yağın miktarı ve ısı derecesi lezzetli börek elde edebilmeniz için son derece önemlidir. Yağı patates kızartır gibi bol koymalısınız ve iyice kızgınlaştırmalısınız. Bu sayede gevrek börekler elde edebilirsiniz. Soğuk yağ ile kızartma işlemi hem uzun sürer hem de istenilen gevreklik elde edilemez.
 • Kızartma işlemi sırasında tavaya ya da fritöze az sayıda börek atmalısınız. Çok sayıda yufkayı kızartmak hem zordur hem de yağın soğumasına neden olur. Yağ soğuk olursa da börekler çok fazla yağ çeker.
 • Kızarmış börekleri yağ içerisinden çıkarırken maşa kullanmak yerine kevgir kullanabilirsiniz. Bu sayede yırtılmaların önüne geçersiniz. Yırtılan yufka, içine yağ sızdırır ve bu da iç harcın tadını bozar. Bunun olmaması için dikkatli şekilde yağ içerisinden çıkartmalısınız.
 • Kızarmış böreği tabaklara koyarken tabak zemininde peçete olmasına özen gösterin. Peçeteler fazla yağı emecektir ve gevrekliğin kaybolmasını engelleyecektir.

Diyet Sigara Böreği Tarifi

YouTube video

Diyetinizi bozmadan, daha az kaloriye sahip börekler yapmanız mümkün. Bunun için size çok kolay hazırlanabilen ve lezzetli bir diyet böreği tarifi vereceğiz.

Malzemeler

 • 3 adet taze yufka
 • 250 gram yağsız light (hafif) beyaz peynir
 • Yarım demet taze maydanoz
 • 1 adet yumurta
 • Sıvı yağ

Yapılışı

sigara böreği
sigara böreği

Taze yufkaları temiz ve düz bir zemine serin ve her birinden 16 eşit üçgen şekil kesin. Bir kap içerisinde peyniri ezin ve ince ince kıydığınız maydanoz ile karıştırın. Karışım iyice birbirine girsin ki hamurun her yerine eşit miktarda dağılım sağlansın. Ardından içerisine bir adet yumurtayı kırın ve karıştırmaya devam edin. Yumurta, harç içinde kaybolana kadar karıştırmaya devam edin.

sigara böreği
sigara böreği

Daha sonra üçgen dilimleri önünüze alın ve uzun kenarın olduğu alt kısıma yarım kaşık iç harcını çizgi boyunca serin. Sarma işlemini yaparken kenarları içe doğru alın ki malzemeniz dışarı dökülmesin. Ve alt kısımdan başlayarak sivri uca doğru sık olmayacak şekilde hızlı şekilde sarın.

sigara böreği
sigara böreği

Her bir dilimin sarması bittikten sonra fırın tepsisi içine dizin ve üzerilerine az miktarda sıvı yağ sürün. Daha önceden ısıttığınız fırının içine sürünüz. Sigara böreği kızardıktan sonra çıkartın ve servis edin. Afiyet olsun.

Yoruma kapalı.