Sosyal Medya Güvenliği Tehlikede! Aman Dikkat!

Kış İndirimlerine Aldanmayın!

Sosyal medya güvenliği özellikle yoğun indirim dönemlerinde tehlikeye girebiliyor. Yılın Kasım ve Aralık aylarında sezon sonu ve özel günler adı altında pek çok indirim yapılıyor. 11.11, Black Fridey, Cyber Monday, Yılbaşı indirimleri bunlardan yalnızca bazıları…

Tüketicilerin günlerce beklediği bu indirimler, dolandırıcılar içinde büyük fırsatlar doğurabiliyor. Online mağazalar üzerinden yapılan alışverişlerin büyük oranda artması sebebiyle siber dolandırıcılık olayları gündemde. Peki internet üzerinden güvenli alışveriş yapabilmek ve dolandırıcılık yaşamamak adına neler yapılmalı?

Alışverişlerinizi Kurumsal ve Güvenli Siteler Üzerinden Gerçekleştirin

E- ticaret üzerinden alışveriş yapmak isteyen tüketicilerin, online alışveriş mağazaları içerisinde kurumsal ve güvenilir markaları tercih etmesinde yarar var. Özellikle web siteleri yerine mağazalarının uygulamaların tercih edilmesi güvenli alışveriş konusunda daha doğru bir seçim olacaktır. Henüz tanınmamış ve olumlu geri bildirimlerin bulunmadığı markaları tercih etmek dolandırıcılara davetiye çıkarabiliyor.

E-ticaret ortamında kredi kartı ya da banka kartı ile alışveriş yapabilmek için kişisel ve kart bilgilerinin paylaşılması gerekiyor. Sosyal medya güvenliği siber dolandırıcılar tarafından tehlikeye sokuluyor ve sonrasında bilgilerin çalınmasına kadar gidebiliyor. Bu durumda ise kullanıcıların banka kartlarından izni olmadan yüklü alışverişler yapılarak mağduriyet yaşamasına neden olunuyor.

Sosyal medya güvenliği sağlanabilmesi için uzmanlar tüketicilere sanal kartları kullanmalarını önermekte. Sanal kartlar kişisel verileri içermemesi ve belirlenen miktarlar kadar harcanabilmesi sebebiyle olası dolandırıcılık sorunlarını bütünüyle engelleyebilecektir. Bunun yanı sıra sosyal medya güvenliği için, alışveriş sonrasında gelen harcama ekstresinin incelenmesi, şüpheli bir harcama varlığını tespit edebilmenizi kolaylaştıracaktır.

sosyal-medya-guvenligi-kis-indirimleri-2

Abartılı İndirim Tekliflerine İtibar Etmeyin

Sosyal medyada abartılı indirim tekliflerine itibar etmeniz, dolandırıcıların ağına düşmenize sebep olabilir. Yapılan alışveriş kampanyasının gerçek olmasının imkansız olduğunu düşünüyorsanız, kesinlikle bu sitelerden online olarak alışveriş yapmamalısınız. Bunun yanı sıra yapılan indirimlerin doğruluğunun kontrol edilmesi gerekecektir. Bunun için yapılan indirim tekliflerin e-posta üzerinden gönderilip gönderilmediğini de teyit etmelisiniz. Kampanya tekliflerini değerlendirmek isteyen kullanıcıların ise, sitenin doğruluğunu ve güvenli olduğunu kontrol etmesi oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Kısa Abiye Modelleri

Ortak Kullanım Alanlarında Bulunan Wifi’lere Güvenmeyin

Sosyal medya güvenlik önlemleri içerisinde ortak kullanılan Wifi’lere giriş yapılmaması da bulunuyor. Özellikle kafe, AVM, çay bahçesi gibi ortak kullanım alanlarında müşteri memnuniyeti için Wifi’ler bulunuyor. Bilinmeyen bir bağlantının güvenilirliği konusunda emin olabilmek neredeyse imkansız.

Bu nedenle bilinmeyen bir Wifi bağlantısına bağlanarak, online alışveriş yapabilmek siber dolandırıcılara davetiye çıkarıyor. Sosyal medya güvenliği konusunda alınabilecek bir diğer tedbir ise, mobil cihazınızın güvenliğinden emin olabilmeniz olacaktır. Online alışveriş için kullandığınız bilgisayarınızda antivirüs programlarının bulunması, mobil cihazlarınızda pin kodu ve biyometrik doğrulama yöntemlerinin var olması kullanıcılarının güvenliğini sağlayabilecek ayrıntılar arasındadır.

Ayrıca cihazlar üzerinden yaşayabileceğiniz siber saldırılarda, telefonunuzda ve bilgisayarınızda var olan tüm bilgilerin silinebilmesi de söz konusudur. Bu nedenle her duruma karşı verileri başka cihazlara yedeklemeniz, belge kaybı tehlikesi ile karşı karşıya kalmanızı engelleyecektir.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin her yerine güvenli bir şekilde sipariş edeceğiniz doğal ürünler ile tanışmak isterseniz, kış aylarından kendinizi tehlikelerden bir nebze koruma şansınız olur. Sadece kışlık kıyafet alışverişinde değil gıda alışverişlerinizde de güvenli olanı tercih edin! Ekolojik Köy ile doğalın en özeline ulaşın.

Yoruma kapalı.