Squat Faydaları Nedir? Evde Squat Nasıl Yapılır?

Squat faydaları pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Squat hareketi, spor salonlarının vazgeçilmezi, vücutta bulunan pek çok kasın da en büyük destekçisidir. Etkili bir ağırlık çalışması, squat olmadan eksik kalacağı gibi pek çok branşta mücadele eden sporcular için de squat hareketi vazgeçilmezdir.

squat

Vücuttaki yağlar, kalça ve baldır bölgelerinde yoğun bir şekilde toplanmaktadır. Bu bölgelerindeki kasların squat ile sıkılaştırılması ile etkili bir görünüm elde etmek mümkündür.

squat

Squat Nedir? Squat Faydaları Nedir?

Squat faydaları anlatılmadan önce hareketin tanımı yapılmalıdır. Squat kelimesi çömelme ile aynı anlama gelmektedir. Hareketin şekli de zaten anlamı gibi çömelme üzerine kuruludur.

squat

Kasları geliştirmek için harekete başvurulabildiği gibi, atletik performansı artırmak için de egzersiz, sık bir şekilde kullanılmaktadır. Squat hareketini yaparken halterden ya da dambıllardan yararlanmanız mümkündür. Bunların dışında, kişi kendi vücut ağırlığını kullanarak da hareketten fayda sağlayabilmektedir.

Squat Duruşu Nasıl Olmalıdır?

squat

Squat faydaları için vücudun doğru duruş şeklini alması gerekmektedir. Squat hareketi yanlış yapıldığında vücudun bazı bölgeleri zarar görebilir. Ayakta durur pozisyonundayken ayaklar omuz hizasında açılır, bu durumda iken ayaklar dışa doğru çevrilir ve ileri doğru bakar şekle getirilir.

squat

Bundan sonra, kalçalar geriye doğru çıkarılarak bacaklar kırılır ve sırt hafif ileri doğru bükülür. Bu duruş sırasında sırt kesinlikle dik olmalıdır, ayak topukları zemine yapışık bir şekilde kalmalı ve omuzlar aşağıda durmalıdır.

Squat Nasıl Yapılır? Squat Faydaları Nedir?

Squat faydaları için vücudun doğru bir şekilde duruşunu sağladıktan sonra hareketi doğru bir şekilde yapmak önemlidir. Doğru duruşu sağladıktan sonra bacak ve kalça bölgelerinin ısındığı hissedilmektedir. Harekete başlamadan önce, kalça ve karın kasları sıkılmalıdır.

squat

 

Bu şekilde duruşu bozmadan eğilmek ve başlangıç pozisyonuna dönmek gerekmektedir. Bazı durumlarda squat hareketinin, ayak bileklerindeki esneklik kaybını telafi etmek için topuk altına destek koyarak da gerçekleştirildiği çeşitleri bulunmaktadır.

Squat Hangi Kasları Çalıştırmaktadır?

Squat faydaları, hareket hangi kas gruplarını çalıştırdığı bilinirse daha iyi anlaşılacaktır. Squat hareketi genellikle bel altında bulunan kasları, kalça kaslarını ve bacak kaslarını yoğun bir şekilde çalıştırmaktadır.

squat

Karın kaslarının şekil kazanmasında, güçlenmesinde ve çalışmasında da etkili bir harekettir. Hareket her ortamda kolay bir şekilde ve ekipman kullanmadan da yapılabilmektedir.

Ağırlıkla Squat Yapmak Doğru Mudur?

Profesyonel bir sporcu değilseniz ya da ağırlık kaldırma konusunda herhangi bir olumlu geçmişiniz bulunmuyorsa, squat sırasında ağırlık kullanmamanız faydalı olabilir. Ağırlıkların doğru tutuşları ile birlikte hareketin de doğru yapılması önemlidir.

squat

Hareket yanlış yapıldığında ve bir de ağırlık kullanılıyorsa, vücudun zarar göreceği bölgeler artabilir. Bu nedenle başlangıç aşamasındaysanız squat hareketini ağırlık kullanmadan yapmanız, sağlığınız açısından faydalı olabilir. Hareketin yapılış şeklini doğru öğrendikten sonra ağırlık kullanmak daha güzel sonuçlar verebilmektedir.

Squat Faydaları Nelerdir?

Squat faydaları kas grupları için çok fazladır. Genel olarak açıklanacak olursa squatın faydaları şunlardır:

squat

  • En etkili ve en büyük kas gruplarımız olan bacak kaslarımızı çalıştırır,
  • Vücut direncini ve dayanıklılığını artırır,
  • Kalçayı sıkılaştırır ve kalçaya hacim kazandırır,

squat

  • Bel bölgesinin kuvvetlenmesini sağlar,
  • Basen bölgesindeki sarkmaları önler,
  • Vücudun hızlı bir şekilde yağ yakmasını sağlar,
  • Vücut duruşunu düzeltir.

Squat Hareketi Sırasında Sık Yapılan Hatalar

Squat faydaları elde etmek için sık yapılan hatalardan uzak durmak gerekmektedir. Doğru duruşu sağladıktan sonra kalça ve karın kaslarının sıkılması gerekmektedir. Squat hareketini yaparken, hareketin başından sonuna kadar sıklığın korunmadığı gözlemlenmektedir.

squat

Vücut sıklığının, hareketin başından sonuna kadar korunması gerekmektedir. Ayrıca kalçanın kilitlenmemesi de yapılan büyük hatalardan bir tanesidir. Hareketin her aşamasında kalça kilitlenmelidir.

squat
squat

Ağırlık kullanılarak squat yapıyorsanız, hareketi yaparken başınızı yukarı kaldırmamalısınız. Gözleriniz birkaç santimetre kadar ileriye bakmalıdır.

Squat Yaparak Zayıflamak Mümkün Müdür? Squat Faydaları Nedir?

Squat faydaları arasında vücudun hızlı bir şekilde yağ yakmasını sağlamak da bulunmaktadır. Pek çok ülkede insanlar, squat hareketi ile zayıflamanın mümkün olup olmadığını tartışmaktadır. Ancak squat, kilo verdirmekten ziyade kas gruplarını güçlendirmek ve sıkılaştırmak için faydalı olmaktadır.

squat

Hareketi yapmak, kalori harcamanıza elbette ki fayda sağlamaktadır. Hatta sağladığı etkiler nedeni ile vücudun bazı bölgelerinde incelmeler de yaşandığı görülmektedir. Ağırlık kaldırırken ya da vücudu zorlarken kişi, önemli miktarda kalori kaybeder. Ancak hareketin hedefi kilo verdirmek, kesinlikle değildir.

Squat Yapanlar Nasıl Sonuçlar Almaktadır?

Squat yapanlar düzenli ve istikrarlı bir şekilde hareketi yapmaya devam ettiklerinde, bel altı bölgesindeki kaslarının geliştiğini hissetmektedir. Bacakların güçlendiği ve kalçanın sıkılaştığı da hareketin gözlemlenen diğer sonuçlarıdır. Karın kasları gün geçtikçe daha da güç kazanmaktadır. Ayrıca ağırlıkla çalışma yapılacaksa, squat hareketi ile merkez bölgeler ciddi anlamda, ağır antrenmanlara hazır bir hale gelecektir.

squat

Squat hakkında bilmeniz gereken, squat hareketleri ile vücut geliştirme ve fitness çalışması olan bir egzersizdir. Daha fazla sağlıklı vücut için squat egzersizi yardımcı olur, çok önemlidir. Yapılan squat aslında dikkat ister. Squat yaparken ısınmış olan squatlı vücut ani hareketlere el verişli değildir.

Squat Ne Kadar Sürede İşe Yarar?

Squat ne kadar sürede işe yarar sorusu, squat yapmaya karar verenlerin ancak henüz daha denemeye geçmeyenlerin sıklıkla sorduğu bir sorudur. Squat hareketini yapmaya başladığınızda etkisini hemen hissedersiniz. İlk günlerde kalça ve bacak kasları ciddi anlamda zorlanacağı için, bu bölgelerde geçici ağrılar meydana gelebilmektedir.

squat

Önemli olan, harekete devam etmek ve istikrarı bozmamaktadır. Squat faydaları ilk haftadan sonra gözle görülür bir şekilde izlenebilmektedir. Bu nedenle ilk günkü yorgunluk ve ağrılara aldırmadan çalışmaya devam etmelisiniz.

Günde 50 Squat Yeterli Olur Mu?

Günde 50 squat başlangıç için fazla bile gelebilir. Daha önce hiç squat yapmadıysanız, günlük 10 tekrar ile başlamanız faydalı olacaktır. 30 günlük bir antrenman programı hazırladıysanız ve her gün squat yapacaksanız, 20. günden sonra 50 gibi tekrar sayılarına çıkmanız daha doğru olacaktır.

squat

Ancak çalışmaları yaparken vücudunuzu dinlemeniz ve aşırı ağrı ya da yorgunluk durumlarında dinlenmelere zaman ayırmanız gerekmektedir. Vücutta geçmeyen ağrılar ya da dayanılamayacak ağrılar, iyi ısınmadığınızdan ya da hareketi doğru yapmadığınızdan kaynaklı olabilir. Ciddi bir ağrı durumunda tıbbi destek almanız önerilmektedir.

Peki Günde Kaç Squat Yapılmalı Kadın İçin Fark Eder Mi?

Günde kaç squat yapılmalı kadın için tekrar sayısı fark eder mi tarzında da pek çok soru sorulmaktadır. Daha önce spor geçmişi olmayan biri için az tekrarlarla başlamak yararlı olmaktadır.

squat

Bunun kadın ya da erkek olması fark etmemektedir. Daha önce squat hareketini yapmadıysanız, ilk gün, 10 tekrarı doğru yapmaya başlayarak squat faydaları elde edebilirsiniz.

Evde Squat Nasıl Yapılır? Evde Squat Faydaları Nedir?

Evde pratik bir şekilde squat yapmak mümkündür. Evde squat yapmak için doğru bir duruşa sahip olmanız gerekmektedir. Squat yapmanın faydaları ancak hareketi doğru yaparak mümkün olmaktadır. Hareketin duruşunu öğrenene kadar ya da duruşu sağlayan kas grubunu geliştirene kadar sırtınızı duvara yaslayabilirsiniz. Sırt duvara yaslandıktan sonra eller bele koyulur. Dizler bükülür ve 5 saniye boyunca sabit bir şekilde durulur.

squat

Sonrasında başlangıç pozisyonuna geri dönülür. Bu şekilde 10 tekrardan oluşan 3 set yapabilirsiniz. Bu çalışmanın yanında evde klasik squat hareketini de yapabilirsiniz. Başlangıç aşamasında arkanıza bir sandalye koyun. Çömelmenizi, kalçanız sandalyeye değene kadar yapın ve bu noktadan başlangıç pozisyonuna dönün. Bu şekilde çalışarak kısa sürede squat faydaları elde edilecektir.

 

 

 

 

Yoruma kapalı.