Süt Kilo Aldırır Mı ? Süt Kaç Kalori ?

En faydalı besinler arasında yer alan ve besin değeri oldukça yüksek olan süt hakkında, özellikle zayıflamak için diyet uygulayan kişiler tarafından süt kilo aldırır mı sorusu sıkça gündeme gelmektedir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için önemli bir yere sahip olan süt kilo aldırır mı ? Süt hangi vitaminleri içerir ? Süt ile zayıflamak mümkün mü ? İşte, cevapları !

Süt Hangi Vitaminleri İçerir

Süt kilo aldırır mı
Süt kilo aldırır mı

Süt kilo yapar mı sorusunun doğru cevabını bulmak için sütün içindeki besin değerlerine de yakından bakmak gereklidir. Süt içeriğinde bulundurduğu mineral, kalsiyum, magnezyum ve fosfor ile son derece zengin içeriğe sahip olan bir gıdadır. Bu nedenle beslenme ve sağlık açısından mutlaka tüketilmesi gereken besin maddeleri arasında yer almaktadır. İçerisinde yer alan B2, B12, C, D, K, A ve E vitaminleri ile vücudun ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu da karşılamaktadır.

Tarçınlı Süt ile Zayıflama
Tarçınlı Süt ile Zayıflama

Uzmanların süt hakkındaki görüşleri arasında günde 2 bardak süt içmenin vücudun tüm kalsiyum ihtiyacını karşılayabileceği de bulunmaktadır.

Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde ayrıca kalsiyuma sahip olan gıdalar arasında bulunan sütün, kalsitiriol hormon düzeyini dengeleme konusunda önemli olduğunun ve bel çevresi ile beraber vücutta tutulan yağ oranının azalmasında büyük bir rol oynadığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle de birçok kişi süt kilo aldırır mı sorusuna yanıt aramaktadır.

Süt Kaç Kalori

Süt Kaç Kalori

Sütün içeriğine bakıldığında, son derece yüksek besin değerine sahip olduğundan dolayı kalori endişesi yaşayan kişiler tarafından tüketilmesi tereddütte kalınan bir gıdadır. Sütün kalori değerleri ise şöyledir:

  • 1 su bardağı tam yağlı inek sütü 152 kalori,
  • 1 su bardağı yarım yağlı inek sütü 125 kalori,
  • 1 su bardağı yağsız inek sütü 87,5 kalori,
  • 1 su bardağı keçi sütü 172 kalori,
  • 1 su bardağı koyun sütü 270 kalori,
  • 1 su bardağı manda sütü 242 kalori,
  • Ve 1 su bardağı soya sütü 82 kaloridir.

Ne Zaman Süt İçmeli ? Süt Nasıl Tüketilmelidir ?

Süt kilo aldırır mı
Süt kilo aldırır mı

Uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda gece uyumaya geçmeden 2 saat öncesinde tüm yeme ve içme aktivitelerinin sonlandırılması gerektiği vurgulanmaktadır. Uyku öncesinde alınan gıdaların tamamı, vücudun dinlenmesini engelleyerek, aynı zamanda hareketsiz kalındığı için doğru sindirim gerçekleşmediğinden dolayı kilo almaya neden olabilmektedir.

 

Süt kilo aldırır mı sorusuna yanıt olarak ise genellikle tek başına ve gece yatmadan 2 saat önceye kadar, gün içerisinde tüketilen süt oldukça faydalıdır ve kilo aldırmamaktadır. Ancak ballı süt gibi içerisinde katkı yapılarak içilen süt, bir süre sonra kişiye kilo aldırmaktadır.

Doğru beslenme alışkanlığı edinmek kilo almamak için en önemli koşuldur. Bu noktada doğru yeme alışkanlığı edinmek, düzenli uyumak ve sağlıklı yaşamak önemlidir. Ayrıca süt diyeti zayıflatır mı sorusunu soran kişiler için ilerleyen günlerde hazırlayacağımız süt diyeti nasıl yapılır programımızı inceleyebilirsiniz.  Süt içmek kilo yapar mı sorusuna cevap bulmak için ise yazımızı tekrar okumanızı tavsiye ederiz. 

Yoruma kapalı.