Muz Diyeti Nedir? Muz Diyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Muz diyeti sıklıkla araştırılan diyetler arasında yer almaktadır. Normal şartlarda muzun şeker oranının yüksek olduğu ve bu nedenle fazla tüketilmemesi gerektiği söylenmektedir.

muz diyeti

Muz ile ilgili durum böyle olunca, insanlar da muz tüketerek zayıflamanın mümkün olup olmadığını merak etmektedir. Ancak, diyetin sonuçları göz doldururken, diyet süresince dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da yok değildir. Diyet kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalındığında, diyet sayesinde kısa sürede kilo vermek mümkün olmaktadır.

Muz Diyeti Yaparken Kullanılan Muz Meyvesi Nedir?

muz diyeti

Muz diyeti temel besini olan muz, Güneydoğu Asya taraflarında yetişen tropikal bir bitkidir. Bitkinin ağaçsı bir yapısı bulunmaktadır. Meyveleri yeşil, pembe ya da kırmızı renkli kabuklara sahiptir. Dünya geneli baz alındığında meyvesinin en çok talep gördüğü bitki, muz ağacı olmaktadır. Muz bitkisinin yapısı, diğer bitkilerden biraz farklıdır.

muz diyeti

Bitkinin otsu bir bitki olma özelliği bulunmaktadır. Bitki boyunun 7-8 metreye kadar ulaştığı görülmektedir. Sarmal yaprakları ile muz ağacı, heybetli bir görüntüye sahiptir. Ağacın yaprakları 60 santimetre genişliğe sahip olabilirken, boyu da 2,5 metreye kadar ulaşabilmektedir.

Muz Diyeti Yaparken Kullanılan Muz Faydaları Nelerdir?

muz diyeti

Muz diyeti sırasında tüketilen muzun pek çok faydası bulunmaktadır. Muz, fazlasıyla besleyici bir meyvedir. Dünya genelinde bu kadar sıklıkla tercih edilmesinin nedeni, sağladığı faydalardan dolayıdır. Meyve içerisinde; pek çok protein, aminoasit, vitamin ve mineral bulunmaktadır. Muzun genel olarak faydaları şunlardır:

muz diyeti

 • Kemik gelişimi için çok önemli bir besindir,
 • Böbrek iltihabının iyileşmesinde önemli bir işlevi vardır,
 • Bağırsak hastalıklarının düzelmesinde yardımcıdır,
 • Sinir rahatsızlıkları ve yorgunluk için birebir fayda sağlamaktadır.

muz diyeti

Çocukların ihtiyaç duydukları protein ihtiyacı, az gelişmiş ülkelerde muz aracılığı ile sağlanmaktadır. Meyvenin kalori miktarı yüksektir ancak içerisinde kolesterol bulunmamaktadır. Kalp kaslarının gelişmesinde muz işlevsel olmaktadır.

Muz Diyeti İle Hangi Besin Değerleri Alınır?

muz diyeti

Diyet söz konusu olduğunda muzun içerisinde bulunan besin maddeleri de merak edilmektedir. Muzun içerisinde yer alan besin maddeleri şunlardır:

 • A vitamini,
 • B1 vitamini,
 • B2 vitamini,
 • C vitamini,
 • E vitamini,

muz diyeti

 • Demir,
 • Potasyum,
 • Kalsiyum,
 • Fosfor,
 • İyot.

Muz Diyeti İçin Gerekli Muz Türkiye’de Nerede Yetişir?

muz diyeti

Muz diyeti için yerli muz kullanmak da mümkündür. Türkiye’de muz üretim alanları, iklim nedeni ile sınırlı olmaktadır. Türkiye’de muzun ticari olarak üretimine 1930 yılından sonra başlanmıştır. Muz, genellikle tropikal coğrafi bölgelerde yetiştiği için Türkiye iklimine çok da uygun düşmemektedir.

muz diyeti

Ancak buna nazaran kısıtlı da olsa bazı bölgelerde muzun yetiştiği görülmektedir. Akdeniz Bölgesi, muzun ülkemizde yetiştiği bölgedir. Mersin, Antalya, Anamur, Alanya, Bozyazı ve Gazipaşa’da yerli muz üretimi yapılmaktadır.

Muz Diyeti İçin Kullanılan Muz Nasıl Yetiştirilmektedir?

muz diyeti

 

Muz diyeti için daha uygun fiyatlı olan yerli muz kullanılabilmektedir. Muzun yetiştirilme süreci herkes tarafından merak edilmektedir. Akdeniz Bölgesi’nde üretimi yapılan muzların Mart ayı ile Mayıs ayında yetiştiği görülmektedir. Nem ve sıcaklığın bulunduğu alanlarda yetişen muz, yağış miktarının 150 mm’nin altına düştüğü alanlarda sulamaya ihtiyaç duymaktadır.

muz diyeti

Muzun yetiştiği toprağın humus bakımından bol bir yapıda olması gerekmektedir. Aynı zamanda toprağın Ph değerinin de 6-7 civarında olması önemli olmaktadır.

Muz Diyeti İçin Muz Kabuğu Faydalı Mıdır?

Muz kabuğunun faydalı olup olmadığı her zaman merak edilen bir konudur. Muz kabuğunda sitrik asit bulunmaktadır. Sitrik asit yardımı ile dişlerin temizlenmesi ve sarı lekelerin azaltılması kolaylaşmaktadır. Kabukta bulunan pek çok vitamin nedeni ile dişlerin daha sağlıklı olduğu da kanıtlanmıştır.

muz diyeti

Muz kabuğunda bulunan diğer vitaminler, cildin sağlık kazanmasında yardımcı olmaktadır. Kabuk, ciltte bulunan et beninin yok olmasını sağlar. Ayrıca ciltteki kırışıklıkların azalmasına yardımcı olmaktadır.

muz diyeti

Herhangi bir böcek tarafından ya da sivrisinek tarafından ısırılma durumları meydana geldiğinde, bu ısırıklarını etkilerini azaltıcı bir işlevi bulunmaktadır.

Muz Diyeti Nedir?

Muz diyeti, kolay ve hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği zayıflama yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu diyetin Japonya’da ilgi gördüğü ve sonrasında Türkiye’de uygulanmaya başladığı bilinmektedir. Muzun sahip olduğu enzimler sayesinde, diyet ile birlikte vücutta sindirim sistemi, daha iyi bir şekilde çalışmaya başlamaktadır.

muz diyeti

Diyet sırasında fiziksel egzersiz yapmak da diyetin bir parçası gereği, önemli sayılmaktadır. Diyetin orijinali, 2008 yılında Japon bir eczacı tarafından ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılmıştır. Meyvenin lifli bir yapıya sahip olması ve gün boyu tok tutma özelliğini barındırması nedeni ile muzla yapılan diyet, önemli sonuçlar vermektedir.

Muz Diyeti Nasıl Yapılmaktadır?

muz diyeti

Muz diyeti, sırasında kişinin dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Kişi diyet boyunca, uyku saatine dikkat etmelidir. Bu diyetin uygulandığı süre boyunca süt tüketimi ile alkol tüketimi durdurulmalıdır. Ayrıca akşam saat 8’den sonra herhangi bir şey tüketilmemesine de dikkat edilmelidir. Gün içerisinde yarım saat kadar spor yapmak, etkili sonuçların elde edilmesinde yardımcıdır.

muz diyeti

Muz diyeti nasıl yapılır? Hızlı kilo verdiren muz diyeti listesi nasıl hazırlanır? Gün boyunca sadece muz yemek ile kilo vermek mümkün müdür? Gün içinde muz diyetini uygulayan kişi bir yandan diyet listesini yeşil çay ile destekleyebilir mi? Tokluk hissi yaratarak günlük tam boy muz yemek diyeti bozar mı?

Muz Diyeti Vücuda Etkisi Nasıl Olmaktadır?

muz diyeti

Diyet boyunca uygulanan program nedeni ile kişinin metabolizması hızlı bir şekilde çalışmaya başlamaktadır. Muz tüketimine sabah kahvaltısından itibaren başlamaktadır. Sabah kahvaltısında, diyet programı nedeni ile kafeinli içeceklerden uzak durulmaktadır. Diyet süresince tüketilen muz nedeni ile sindirim sisteminin çalışması hızlanmaktadır.

Muz Diyeti Nasıl Uygulanmaktadır?

muz diyeti

Muz diyeti üç ana öğün ve ara öğünlerden oluşmaktadır. Uygulaması basit bir diyettir. Ancak kilo vermek için etkili sonuçlar sunmaktadır. Diyet programı şöyledir:

muz diyeti

Sabah kahvaltısı sırasında:

-İstediğiniz kadar muz tüketebilirsiniz,

-Yanında iki bardak kadar ılık su içilmelidir.

muz diyeti

Öğle yemeği sırasında:

-Yüksek kalorili olmayan 1 porsiyon yemek tüketilmelidir.

Akşam yemeği sırasında:

-Akşam 8’den önce yenen düşük kalorili 1 porsiyon yemek yeterli olmaktadır.

muz diyeti

Ayrıca gün içerisine ara öğün yapabilirsiniz. Ara öğün sırasında; fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişleri tercih edebilirsiniz. Diyet bisküviler de tercih edilebilecek atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. Gün içerisinde mutlaka en az 30 dakikalık bir fiziksel aktivite yapılmasında fayda bulunmaktadır. Normalde herhangi bir sporla uğraşmıyorsanız, 30 dakikalık bir yürüyüş de diyet kapsamında etkili sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Muz Diyeti İle Ne Kadar Kilo Verilmektedir?

muz diyeti

Diyeti uygulayarak 3 gün içerisinde 3 kilo verileceği söylense de bu tarz iddialara itibar edilmemelidir. İnsan sağlığı için hızlı bir şekilde kilo vermek sağlıklı değildir.

muz diyeti

Bunun yerine kilo verme sürecini uzun bir süreye yaymak gerekmektedir. Diyet uygulandığında, kısa sürede kilo vermek ve vücudun rahatladığını hissetmek mümkündür. Bu nedenle kısa süreli kilo verme rakamlarına çok da aldırış etmemek gerekmektedir.

Diyetin Gerçek Adı Japon Muz Diyeti Midir?

muz diyeti

Japon muz diyeti, Japonya’nın Osaka kentinde eczacılık yapan Sumiko Watanabe’nin kocası için hazırladığı bir diyet programıdır. Sumiko, kocasının zayıflaması için sabah kahvaltısını muz ağırlıklı olarak düzenlemiştir. Bu diyet sayesinde Sumiko’nun eşi kısa sürede kilolarından kurtulmuştur. Aynı şekilde bu diyet sayesinde bir Japon şarkıcının, 6 hafta içerisinde 7 kilo verdiği bilinmektedir. Japonya’daki bu diyet, 2008 yılında Türkiye’de uygulanmıştır.

Diyete Neden Mucizevi Muz Diyeti Denilmektedir?

muz diyeti

Mucizevi muz diyeti olarak diyetin adlandırılmasının nedeni, normal diyetlerden daha etkili sonuçlar sağlanmasından kaynaklanmaktadır. Muz, aynı zamanda faydalı bir meyve olduğundan, muzun diyet süresince insan sağlığına olan etkileri de diyetin “mucize” olarak adlandırılmasına vesile olmuştur. Japonya’dan gelen diyet, ilk başlarda “mucize diyet” olarak halk arasında yayılmıştır.

Muz Diyeti ile Kilo Verenler Memnun Mudur?

muz diyeti

Muz diyetiyle kilo verenler, diyet programını istikrarlı bir şekilde uyguladıklarında, sonuçlarından uzun dönemde memnun kalmaktadır. Bu diyeti yapanların, diyet süresince herhangi bir sorun yaşamadıkları ve istedikleri kiloyu verdikleri için diyet sonuçlarından mutlu oldukları bilinmektedir. Bu nedenle, gönül rahatlığı ile diyeti denemek mümkündür. Ancak sabah kahvaltısında tüketilen muz miktarında aşırıya kaçılmaması çok önemlidir.

Muz Diyeti Yapanların Yorumu Nasıldır?

muz diyeti

Muz diyeti yapanların yorumu diyetin istenen sonuçları vermesinden dolayı olumlu olmaktadır. İnternette yer alan yorumların hemen hepsi, diyeti başkalarına da önermektedir. Diyetin etkisinden emin olmak için, diyeti kişinin kendisinin de denemesi yararlı olacaktır. Diyet programında belirtilen ölçülere uyulduğunda kısa sürede kilo verildiği görülecektir.

Muz ve Yumurta Diyeti Farklı Bir Diyet Midir?

muz diyeti

Muz diyeti söz konusu olduğunda pek çok diyet kombinasyonunun gündeme geldiği görülmektedir. Muz, faydalı bir meyve olduğu için farklı besinlerle takviye edilerek de kullanılabilmektedir. Örneğin, sıkça duyulan bir başka diyet de muz ve yumurta diyeti olmaktadır. Bilinen diyete 2 adet yumurta ekleyerek klasik diyeti geliştirmek mümkündür. Burada amaç, protein alımını artırarak vücuda daha fazla fayda sağlamaktır.

 

 

 

 

Yoruma kapalı.