Su Diyeti Nedir ? Su Diyeti ile Zayıflanır Mı ?

Su Diyeti Çeşitleri

Su diyeti Nedir ? Önce onu anlatalım. Su diyeti aslında bir kalori diyeti değildir. Daha çok sağlıklı beslenirken su tüketimini artırarak metabolizmayı hızlandırmak amaçlanır. Ayrıca suyun hacmi nedeniyle de tokluk sürenizi uzatması ve daha az yemenizi de sağlar. Soğuk su ile yapılan Su diyeti ise vücudun ısınmaya gösterdiği reaksiyonla kalori yakmanızı amaçlayan bir uygulamadır.

Female Runner Drinking Water
İnsan bedeni yaklaşık olarak maksimum 1 haftaya kadar açlığa dayanabilirken 2 gün su tüketmediğin de hayati fonksiyonları yitirmektedir.

İnsan Vücudunun %55’i ve Hayatın Kaynağı Su

İnsan vücudunun %55’i sudur. Suyun insan sağlığı ve yaşamı için sürekli ve yeteri kadar miktarda tüketilmesi gerekmektedir. İnsan bedeni yaklaşık olarak maksimum 1 haftaya kadar açlığa dayanabilirken 2 gün su tüketmediğin de hayati fonksiyonları yitirmektedir.

Su canlılık İçin olmazsa olmaz bir maddedir. Hayatın kaynağıdır. vücutta taşıyıcı görev görmektedir. Besin ve mineralleri insan bedeninde bulunan hücrelere taşır. Böbreklerde ki atık maddelerin temizlenmesi de su ile gerçekleşir.

Buna da Bakınız: Kuşhan Diyeti ile 10 Günde 15 Kilo Verebilirsiniz

Su İçmek zayıflatır mı ?
Su aynı zamanda vücut sıcaklığının düzenlenmesini sağlar soğuk havanın etkilerini azaltmak için izolasyon görevi görürken sıcakta bedenin serinlemesine yardımcı olur.

Su Diyeti Vücut Sıcaklığının Düzenlenmesini Sağlar

Su aynı zamanda vücut sıcaklığının düzenlenmesini sağlar soğuk havanın etkilerini azaltmak için izolasyon görevi görürken sıcakta bedenin serinlemesine yardımcı olur. Gerekli olan minerallerin bir kısmı sudan sağlanır yeteri kadar tüketildiğinde insan cildinin daha gergin ve parlak olmasını sağlar.

Woman Exercising Outdoors in The Fall
Yeteri kadar su tüketilmediğinde vücutta hafif dehidratasyon başlar.

% 2’lik Su Kaybı Ölümcül Olabilir

Yeteri kadar su tüketilmediğinde vücutta hafif dehidratasyon başlar. Bunun belirtileri dikkatte biraz bozulma, yapılan işe tam odaklanamama, hafif yorulma, gözlerde sızlama ve yakın hafızada geçici olarak zayıflamadır. Bunun nedeni ise vücut sıvısının sadece %2 gibi küçük bir oranda azalmasıdır. Gün boyu uyku ve yorgunluk hissi de vücutta oluşan dehidratasyonun belirtilerinden biridir. İnsan bedeninde ki tüm organlar sistemler ve hücreler hayati fonksiyonları devam ettirmek için suya ihtiyaç duyar.

SU İÇME ALIŞKANLIĞI KAZANMAK İSTEYENLER İÇİN İPUÇLARI
Su mide ve tükürük bezlerinde bulunarak aldığımız besinlerin sindirilmesinde görev alır.

Su Diyeti ile Zayıflanır Mı ?

Su mide ve tükürük bezlerinde bulunarak aldığımız besinlerin sindirilmesinde görev alır. Aynı zamanda su yeteri kadar tüketilmediğinde vücutta yağ depolanması artar ve bu sebeple kilo alım gerçekleşir. Su Diyeti ile zayıflama doğru teknik ve taktikler uygulandığında mümkün olabilmektedir. Bunun birkaç yolu bulunmaktadır.

Su Diyeti Çeşitleri

Young pregnant woman drinking water
Bu diyette Soğuk su içilmesi sonrası vücudun ısısını tekrar kazanmak için gösterdiği çaba ile kalori yakmasıdır

1- Soğuk Su Diyeti

Bunlardan ilki ve en yaygın olanı Soğuk Su Diyetidir. Bu diyette Soğuk su içilmesi sonrası vücudun ısısını tekrar kazanmak için gösterdiği çaba ile kalori yakmasıdır bu teknikte ne kadar çok su içilirse vücut o kadar çok kalori yakacak ve zayıflama görülecektir.

A beautiful woman drinking water on a sunny day
Yemek öncesi su tüketmek mide de tokluk hissi oluşturarak öğünler arasında ki zamanı arttıracaktır.

2- Yemek Öncesi Su Diyeti

Bu diyette yemek öncesi su tüketmek mide de tokluk hissi oluşturarak öğünler arasında ki zamanı arttıracaktır. Bu teknik ile günde 2 litre kadar su tüketilmelidir. Yemek öncesi Su Diyeti yaparken dikkat edilecek husus ise suyun parça parça içilmesidir. Bu sayede metabolizma hızlanacak ve zayıflama daha çok görülecektir.

Smiling young woman drinking water while hiking
Su Diyeti yöntemlerinden bir diğeri ise suyun içine farklı doğal, aromatik bitkiler katılarak zayıflama sağlanmasıdır.

3- Aromatik Su Diyeti

Bir diğer Su Diyeti yöntemlerinden diğeri ise suyun içine farklı doğal, aromatik bitkiler katılarak zayıflama sağlanmasıdır. Bu yöntemden hem bitkiler sayesinde hem de su sayesinde zayıflama daha çok görülür.

Limon, sirke, nane, tarçın gibi doğal bitkisel katkılar hem suyu daha kolay ve severek tüketmenizi sağlayacak hem de vücuttan toksinlerin atımını hızlandıracaktır.

Aromatik su diyetinde su sabah aç karnına ılık şekilde içilmelidir. Gün içerisinde de susadıkça bu karışımdan içerek uygulayabilirsiniz.

Yoruma kapalı.