5 Adımda Umudunu Kaybetme Filmi

Umudunu Kaybetme Filmi Konusu

Dipten yükseliş, dram ve aile tarzı filmlerden hoşlananlar için Umudunu Kaybetme orijinal ismi ile The Pursuit of Happyness filmini izlerken insan pek çok şeyi de düşünme imkânı elde ediyor. Film, pes etmemek ve hayata tutunmak üzerine geçiyor.

İnsan, her şeyde umut arar. Umudunu kaybetmiş bir insan fiziksel olarak yaşasa da ruhen yaşayamaz ve umudun ve azmin olduğu her yerde başarının gelmesi de kaçınılmaz olur. Umudunu Kaybetme filmi izle ile hem umudu hem de azmi bir arada görmek mümkün oluyor.

Chris Gardner’ın biyografisinden esinlenerek beyazperdeye aktarılan Umudunu kaybetme, pek çok sinemaseveri hem konusu hem de işleyişi bakımında kendine hayran bırakıyor. Filmin gerçek hayattan alıntı olması da bu hayranlığı daha da artırıyor.

Umudunu Kaybetme Filmi Kahramanı Chris Gardner

umudunu-kaybetme

Christopher Paul Gardner, 1954 yılında Amerika’da doğar. Filmde de anlatıldığı gibi hayat koşulları zordu. Sığınma evlerinde, tuvalet ya da kiliselerde oğlu ile sabahlayan Gardner, şu anda Amerika’da 60 milyon dolarlık bir servetin sahibi de olsa da eski günlerinde unutmuyor.

Sosyal farkındalık projelerine, sığınma evlerine ve kadına şiddet gibi olaylarda her zaman bağışçı kimliği ile hem sahip olduğu şirketi yönetiyor hem de senenin belli zamanlarında yapığı seyahatler ile hayatını anlatarak insanlarda farkındalık yaratmaya çalışıyor

Hem çocukluğunun hem de gençliğinin çok zor şartlarda geçtiği Chris Gardner şimdilerde yatırımcı olmanın yanı sıra motivasyon konuşmacısı olarak umudunu kaybetme diyor.

1 – Umudunu Kaybetme Konusu

umudunu-kaybetme-2

Umudunu kaybetme, 1980’li yıllarda oğlu ile sokaklarda yaşamak zorunda kalan Gardner’in hem zorlu mücadelesi hem de azmi ile hayatını nasıl değiştirdiği izleniyor.
Chris Gardner karısı Linda ve oğlu Christopher yaşayan San Francisco’ da yaşar ve kemik tarayıcı ürünlerinin satışı ile geçimini sağlamaya çalışır; Bu ürünlerin satışında başarı sağlayamaz ve  karısı Linda tarafından terk edilir.

Evden de çıkarılan Chris ve oğlu evsizlerin yaşadıkları yerlerde yaşar bazen otobüs duraklarında bazen de tuvalette gecelerini geçirirler, evsizlere yemek dağıtılan yerlerden  yemek yer; ama hiçbir zaman pes etmez ve başarıya ulaşmaya çalışır.

Parasal güvencesi olmayan Chris ve oğlu, kısa süre sonra oturdukları daireden çıkartılırlar ve düşkünler evi, otobüs durağı, tuvalet gibi geceyi geçirmek için bulabildikleri her yerde kalırlar. Farklı alanlara yönelip kazanç sağlamaya çalışan  Chris, borsada yer alan Dean Witter firmasından bir yönetici ile tanışır ardından Rubik Küpü’nü çözerek onu etkiler ve yöneticiye yaklaşır.

Tanıştığı bu yönetici sayesinde borsada çalışma şansı yakalar. İlk başlarda Dean Witter şirketine stajyer olarak girer ve stajyerlik zamanı süresinde ücret almaz; ama  programı başarı ile sonuçlandırmak sonucunda geleceği açık bir iş olduğu için kabul eder. Chris, oğluna da düşkün bir babadır ve babalık görevini en iyi şekilde yerine getirmeye özen gösterir. Oğlu da babasını sever ve ona güvenir. Oğlunun ona karşı duyduğu sevgi ve güveni boşa çıkarmamak için önüne çıkan tüm engelleri aşmaya çalışır.

2 – Umudunu Kaybetme Ana Fikir

umudunu-kaybetme-3

Filmde pek çok yerde Chris’in karşısına engeller çıkıyor. Bazı insanlar böylesi durumlarda daha inatçı olup pes etmez iken bazıları da artık olamayacağına inanarak pes ederi vazgeçer aslında umudunu kaybeder.

Filmin ana fikri de burada ortaya çıkıyor. Chris tüm engellere rağmen koşmaya devam mı edecek yoksa umudunu kaybedip pes mi edecek.

3 – Unutulmaz Umudunu Kaybetme Repliği

Filmde en akılda kalan replik ”Kimsenin sana bir şeyi yapamayacağını söylemesine izin verme. Bir şeyi istiyorsan, git ve al.” sözü olur. İnsanların pes etmeden hayallerine kavuşmak için çalışması gerektiğini vurgulayan Umudunu Kaybetme pek çok insana ilham olabilir.

4 – Umudunu Kaybetme Yapımı

Kültür Sanat dünyasının en sevilenlerinden olan filmin orijinal ismi The Pursuit of Happyness olan filmin yönetmenliğini Gabriele Muccino’nun üstlenmiştir. Filmin senaristliğini ise Steven Conrad’ın yaptığı film, aynı adı taşıyan kitaba sadık kalınarak film haline getirilmiştir.

Amerikan yapımı dram türünde olan film, Chris Gardner’ın biyografisi niteliğindedir ve bir insanın her zaman umudu ile bir şeyleri başaracağını anlatmaya çalışır.

5 – Umudunu Kaybetme ve Will Smith

umudunu-kaybetme

Umudunu Kaybetme, 2006 yılında sinemaseverler ile buluştu. Gardner karakterine hayat veren Will Smith, filmdeki performansı ile en iyi erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilir.

Will Smith gerçekten azimli ve fedakar bir babayı canlandırıyor zaman zaman filmde gözlerdeki çaresizliği okumak da mümkün oluyor. Gardner’in hayatı filmin ismi gibi herkese “Umudunu Kaybetme” mesajı veriyor.

Yoruma kapalı.