Sucuk Kaç Kalori ?

Sucuk kaç kalori ? sorusunu merak eden birçok kişi vardır. Lezzeti ile mangal ve kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında  yer alan bu besin, kilo sorunu yaşayan, obezite sorunu olanlar ve zayıflamak isteyenler tarafından kalorisi merak edilmektedir.

Tuzlu, baharatlı, sarımsaklı olmak üzere birçok çeşidi bulunan sucuk çoğu kişinin severek yediği bir besindir. Sığır, koyun, tavuk ve hindi etlerinden sucuk yapılmaktadır. Ancak en fazla bilineni sığır ve koyun etlerinin karışımından yapılanıdır. Bu sucuklar 100 ila 500 gram arasındadır.

1 Porsiyon Sucuk Ne Kadar ? 100 Gram Sucuk Kaç Kalori ?

sucuk-kac-kaloriLezzeti ile vazgeçilemeyen bir besin olan sucuk kaç kalori ? sorusu merak konusudur. Sucuk çeşitlerine ve yapım aşamasında kullanılan malzemelere göre 100 gram sucuğun kalori miktarları değişmektedir. Bununla beraber tüketileceği zaman içerisine katılan yağ, baharat ve kızartılış şekline göre de kalori miktarı değişmektedir. Peki 1 porsiyon sucuk ne kadar ?

Çeşitlerine göre sucuğun kalori miktarı şu şekildedir;

  • Tam yağlı sucuk 166 kalori,
  • Kasap sucuk 180 kalori,
  • Yarım yağlı sucuk 72 kalori,
  • Baharatlı sucuk 160 kalori, Diyet sucuk 115 kalori,
  • Piliç sucuk 130 kalori
  • Hindi sucuk 125 kaloridir.

100 Gram Sucukta Bulunan Besin Değerleri , Sucuk Kaç Kalori ?

Sucuk nedir sorusunda A ve C vitaminleri bakımından zengin olan sucukta sodyum, potasyum, kalsiyum ve demir mineralleri de bolca bulunduğu görülecektir. Besleyici değeri yüksek olan sucuk, aşırıya kaçılmadan tüketildiği sürece faydalıdır. Ancak kalorisi yüksek bir yiyecek olduğu için kilo alımına neden olduğu bilinir. Peki sucuk kaç kalori ?

sucuk-kac-kalori100 g sucukta 5.14 karbonhidrat, 14.23 protein, 28.38 yağ ve 0.58 lif bulunmaktadır. 100 g sucukta 62 mg kolesterol bulunması kalp sağlığını olumsuz etkileyebilir. Kilo vermek isteyen ve kalp sorunu olanların uzak durması gereken bir besindir. Ayrıca aşırı baharat içermesi hem iştahın açılmasına hem de mide yanması gibi sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Dilimlenmiş Sucuk Kaç Kalori?

Çok sevilen sucuk porsiyon veya gram açısından tüketilmek istenmediğinde dilim şeklinde de tüketilmektedir. Özellikle yumurta içinde tüketilmek istendiğinde dilimli sucuklar bir numarada yer almaktadır. Kangal şeklinde satılan, gram ağırlığa sahip olan sucukların dışında dilimli sucuk kaç kalori?

1 Dilim Sucuk Kaç Kalori?

sucuk-kac-kalori
Sucuk Kaç Kalori

1 ince dilim sucuk yaklaşık 8 grama tekabül etmektedir. 1 ince dilim sucuğun kalorisi ise 26 kcal kaloridir. Sucuğun pişirilme yöntemi ve içine ekleneceği besinlerin değerleri de kalori üzerinde etkilidir. Yumurta içinde veya sucuk ekmek, sucuklu tost arasında 1 dilim sucuk farklı kalori değerine sahip olmaktadır.

5 Dilim Sucuk Kaç Kalori?

sucuk-kac-kaloriKüçük bir tavada 5 dilim sucuk bir porsiyona eşittir. 5 dilimin bir porsiyon ettiği durumlarda kalori de değişmektedir. 5 dilim 1 porsiyon yani 50 gramajdır. 50 gram yani 5 dilim sucuk 166 kaloridir. Yağ ile pişirme durumlarında sucuk kaç kalori sorusunun cevabı da artmaktadır.

Sucuğu Pişirme Şekline Göre Kalori Hesabı

Sucuk başlı başına kalorisi yüksek bir besindir. Ayrıca pişirirken kullanılan yağ, içerisine kırılan yumurta, baharatlar ve çeşitli sebzeler kalori miktarını hızla arttırır. Yağda pişirilmiş sucuğun kalorisi oldukça fazladır. Sucuk yaparken çiçek yağı, zeytinyağı ya da tereyağı kullanılmasına ve bu katkı maddelerinin miktarına göre kalori artışı olur. Peki bu miktarlara göre sucuk kaç kalori ?

Kısaca yanıtlayacak olursak;

  • 100 g sucuk az yağda pişirildiğinde 180 kalori, yağsız pişirildiğinde 130 kalori yapar.
  • Izgarada pişirilen 100 g sucuk 145 kaloridir. Özellikle piknikte mangal yapmayı sevenler mümkün olduğunca daha az tüketmeleri önerilir.
  • Mangalda kendi yağı ile pişen sucuk ise 170 kaloridir.

Genellikle kahvaltılarda tüketmeyi seven kişilerin kilo sorunu varsa haftada sadece bir öğün tüketmeleri gereklidir. İçindeki yoğun baharatlar nedeniyle iştahınızın açılması gün içinde sürekli acıkmanıza neden olacaktır. Tereyağı ve yumurtalı yapılan sucuk bol ekmek yemenize neden olur. Burada sadece sucuktan aldığınız kalorinin yanı sıra yanında tükettiğiniz besinlerin kalorisiyle birleşince kilo alımı kaçınılmaz olur.

Sucuk Protein Mi Karbonhidrat Mı?

sucuk-kac-kaloriKıyma haline getirilen et baharatlar eklendikten sonra kurumuş ve şişirilmiş olan bağırsak içerisine doldurulmasıyla hazırlanır. Bir sucukta bulunan yağ oranı %40’dan daha azdır. Sucuk besin olarak protein açısından zengin olan ve kalorisi de yüksek olan bir yiyecektir.

Özellikle diyet yapanların ölçülü bir şekilde tüketmesi gereklidir. Demir, potasyum ve sodyum mineralleri bolca bulunan sucuğun besleyici değeri yüksektir. Ancak içerdiği yağ ve kolesterol oranı da bir o kadar fazladır.

Dana Sucuk Kaç Kalori , 1 Kangal Sucuk Kaç Kalori ?

Sucuk lezzetli olması ve yapımının kolay olmasından dolayı oldukça fazla sevilmektedir.  Buna paralel olarak da oldukça fazla tüketilmektedir. Tabi sucuk için sadece bir çeşit et kullanımı diye bir şey yoktur. Sucuk hindi, piliç ve dana eti gibi farklı etlerden yapılmaktadır.

Burada dana sucuk, lezzetinden ve kalitesinden dolayı daha ön plana çıkmaktadır. Ancak bunun yanında dana sucuk kalori miktarının ne kadar olduğu da merak edilmektedir. Peki dana sucuk kaç kalori ?

sucuk-kac-kalori100 g dana sucuk yaklaşık olarak 444 kaloridir. Tabi sade haliyle kalori miktarı bu şekildedir. Yapım aşamasında kullanılacak baharatlar, yağlar ve kızartma şekli de kalori miktarının üzerinde daha fazla artışa neden olacaktır.

Fazla kilosu olan, kilo sorunu olan veya dengeli ve düzenli beslenmek isteyen kişilerin hafta bir defadan fazla tüketmemesi gerektiği konusunda uzmanların uyarısı bulunmaktadır. Özellikle kalp ve damar hastalığı olan ve yüksek kolesterole sahip kişilerin de tüketirken dikkat etmeleri konusunda uyarmaktadır.

Sucuklu Yumurta Kaç Kalori ?

Tabi sucuklu yumurta da sevilen bir yiyecektir. Ancak sucuğun tek başına iken sahip olduğu kaloriye, yumurtanın da kalorisi eklenirse, her yönden daha fazla kalorili bir yiyecek olacağı aşikardır. Bu nedenle fazla kilo almak istemeyen ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen kişilerin, sucuklu yumurta tüketiminde aşırıya kaçmamaları en doğrusu olacaktır. Peki sucuklu yumurta kaç kalori ? 100 g dana sucuk ile yapılacak sucuklu yumurta, yaklaşık olarak 510 kaloridir.

Sucuklu yemek tarifleri arasında birçok farklı tarif bulunmaktadır. İster ızgara da, pizza da; ister yumurta içinde kullanabilirsiniz. Yani isteğe bağlı olarak sucuk nasıl istenirse, öyle tüketilebilir. Ancak sağlıklı bir yaşam için kalorisine dikkat edip aşırıya kaçmadan tüketimi yapılmalıdır. Sucuk besin değerleri ve sucuk kaç kalori araştırmalıyla tüketilen sucuk nefis tatlara olanak sağlamaktadır.

Yoruma kapalı.