Sülük Tedavisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sülük tedavisi birçok insanın duyduğu ve yaptıranların şifa bulduğu bir yöntemdir. Oldukça kolay olmakla beraber kimine göre ilginç kimine göre iğrenç bir durumdur. İnsan bilmediği ve emin olamadığı şeylerden korkar. Bu tedaviyi denedikten sonra korkularınızın ne kadar yersiz ve hastanelerde size yazılan ilaçların şifa olmadığını ve çektiğiniz sıkıntıların ne kadar gereksiz olduğunun farkına varacaksınız.

sülük tedavisi
sülük tedavisi

Bu tedavi yönteminde herhangi bir ekstra ağrı hissetmemektedir. Emme sırasında vücuttan bir yükün azaldığı hissedilir. Kirli toplanmış kanlar emildiği için herhangi bir sorun ortaya çıkmaz. Birçok rahatsızlığı tedavi edici özelliğe sahip olan sülükler özellikle 19. yüzyılda yaşamış insanlar arasında popülerleşmeye başlamıştır. Daha sonra ağrı kesici gibi bir çok rahatsızlık için kullanılmak üzere Fransa’ya 41 milyon sülük ithal edilmiştir.

Sülük Tedavisini Kim Buldu?

sülük tedavisi
sülük tedavisi

Sülük tedavisi tarih öncesi, yani milattan önce bilinip uygulanan yöntemlerin başında gelir. Sümerler, Babiller, Persler, Mısırlılar ve kadim toplumumuz tıbbi sülük yöntemiyle birçok sağlık sorununa çözüm bulmuşlardır. O günden bugünümüze kadar gelen sülük tedavisi bugün modern tıp hastanelerinde uygulanmaya başlanmıştır. Doğal ortamlarda yetişen sülüklerle yapılan bu tedavi için HirudoVerbana, HirudoMedicinialis, HiroduOrientalis ve HirodoSuluki olmak üzere dört sülük cinsi bulunmaktadır. Ülkemizde HirudoVerbana en yaygın kullanılan sülük cinsidir.

Alternatif Tıpta Sülük Tedavisinin Yeri

sülük tedavisi
sülük tedavisi

Ülkemizde alternatif tıpta yer alan bu tedavi yöntemi başta Avrupa olmak üzere ABD, Canada gibi gelişmiş ülkelerde kullanılmaya başlanmış ve birçok ilaç firmaları tarafından akredite edilmiş, bu durum eczaneler de sülüklerin satılmasına izin vermiştir. Sülüğün hastaları iyileştirme etkilerini araştıran ve gördüğü etkilerden dolayı bu tedavi yönteminin yaygınlaşması için uğraşan Amerikalı RoySawyer dünyada ilk modern sülük üretim çiftliği kurmuştur. Bunun yanında Avrupa’da birçok ülkede hastanelerde kullanılan sülük sayıları yılda ortalama 5 milyon civarındadır.

Sülük Tedavisi İmkanı Veren Yerler

sülük tedavisi
sülük tedavisi

Avrupa da toplam kullanılan sülük sayısı ise yılda 100 milyon civarındadır. Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden Almanya’dasülük tedavisi yapan 300 aşkın sağlık kuruluşu vardır. Bizim ülkemizde ise bu sayı 15 adettir. Bu sayı sağlık bakanlığı tarafından izin alan kurum sayısıdır. Ülkemizdeki bu sayı her geçen gün devam etmektedir. Aynı zamanda bu yerlerin modern bir şekilde hazırlanmış olması da son derece önemli imkanlar ortaya çıkarmaktadır. Birçok soruna çözüm sağlayan bu durum ağrı bölgelerindeki kötü kanları almaya yardımcı olmaktadır.

Sülükler Nasıl Sorunları Giderir

sülük tedavisi
sülük tedavisi

Tıp bilimi ile ilgili gelişmeler olmadan önce sülüklerin vücuttan sadece kirli kanı emdiklerine inanılırdı. Tıp bilimiyle birlikte yapılan gözlemler ise sülük kan akışını hızlandırdığı ve kan emerken vücuda verdikleri enzimler sayesinde birçok hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Bundan dolayıdır ki alternatif tıp yerine tamamlayıcı veya yardımcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Sağlamış olduğu faydalar sebebiyle birçok tedavide kullanılmaya başlanmıştır. Bu durum ağrı giderme ve tedavisi mümkün olmayan sorunları ortadan kaldırma gibi imkanlar sağlar.

Hangi Sorunlar Sülük Tedavisiyle Çözülebilir

YouTube video

Varis, damar sorunları, göz hastalıkları, eklem rahatsızlıkları, kas ağrıları , migren, baş ağrıları baş dönmesi, egzama, sedef, kronik hastalıklar, karaciğer hastalıkları, panik atak ve bağışıklık hastalıkları gibi şikayetlerinizde başvurabileceğiniz bir tedavi yöntemidir. Sülük tedavisi uygulamaya karar kıldığınızda mutlaka alanında uzman kişiler ve güvenli sağlık kurumlarını tercih ediniz. Bu aşamada Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı kuruluşlar ile işlemi yaptırmak hem güvenilir hem de etkili olacaktır. Bu durum çeşitli olanaklar sağlamaktadır.

Sülük Tedavisi Uzmanlar Tarafından Yapılmalıdır

sülük tedavisi
sülük tedavisi

Tedavinin bir doktor kontrolünde yapıldığından emin olun. Sağlık bakanlığının izni olmadan açılmış yerlerde tedavi olmamaya dikkat edin. Kullanılacak sülüklerin sizden önce bir hastada kullanılmadığından emin olmanız gerekmektedir. İzin alan kurumlar bu konuda çok hassas davranırlar. Sülükler kan emdikleri için bir hastada bulunan bir rahatsızlığı size bulaştırabilirler. Unutmayın bir sağlık kuruluşunda bir hekim gözetiminde yapılan sülük tedavisi oldukça güvenli bir yöntemdir.

Sülük Tedavisinde Ağrı Hissedilir mi?

sülük tedavisi
sülük tedavisi

Sülük tedavisi sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. İşlem yapılacak bölgenin üzerine koyulacak olan sülükler sayesinde ağrılar en aza indirilmektedir. İşlem sırasında kullanılan bir sülük başka birinin tedavisinde kullanılmaz. Bundan emin olmak için Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan yerlerde işlemler yapılmalıdır. Bu durum birçok avantaj sağlamaktadır.

Tedavi sırasında ve sonrasında uzman tarafından sizlere tavsiyeler yapılır. İşlem yapılan bölgede kızarıklık olması normaldir. Bunun dışında birtakım ilaçlar ile tedavi devam eder. Bu durumlar sayesinde birçok rahatsızlık çözüme kavuşmaktadır. Sülük tedavisi ile beraber ilaç olarak kan sulandırıcı kullanmaması dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

 

Yoruma kapalı.