Erkekler için Tek Kişilik Özel Yurt Fiyatları 2023

Tek Kişilik Özel Yurt Fiyatları 2022 Yılında Ne Kadar?

Tek kişilik özel yurt fiyatları kapsamında; öğrenciler için oluşturulan yaşam alanlarında modern, güvenilir, şehir merkezine yakın yerlerde öğrencilik hayatı yaşayabilirsiniz. Yurt fiyatları şehir, ortam, bina yapısı, kişi sayısı, yıl vb. unsurlara göre değişkenlik gösterebilir.  Ayrıcalıklı ve verimli ev hayatına yakın tek kişilik özel oda fiyatları araştırması yaparak, bütçenize uygun odayı kiralayabilirsiniz.

Tek kişilik özel yurt fiyatları erkek ve kız araştırmalarında dikkat edeceğiniz hususlar aşağıdaki başlıklarda sıralanmıştır. Sizler de okul dönemi başlamadan; fiyat araştırmasına girerek, yeni sezon indirimlerinden yararlanabilirsiniz.

Tek Kişilik Özel Yurt Fiyatları Üzerinde Etkili Unsurlar Neler?

Tek kişilik yurt odası için fiyat oranları her yıl değişmekle beraber, uygun yerde ve ortalama fiyatla, bütçenize göre yerler bulabilirsiniz. Özel yurtların, KYK yurt fiyatları karşılaştırmasında pahalı olduğunu görebilirsiniz. Ancak konfor açısından oldukça rahat, verimli okul dönemi geçirebilirsiniz. Fiyatlarda etkili olan etmenleri bilirseniz; ona göre yol alır ve tercih seçeneklerini sınırlandırıp genişletebilirsiniz.

tek-kisilik-ozel-yurt-fiyatlari

1 – Okula Uzaklık Mesafesi

Kalacağınız tek kişilik özel yurt fiyatları konusunda etkili unsurlardan biri, yurdun okula olan mesafesidir. Mesafe azaldıkça yol parası ve zaman tasarrufu sağlanacağı için fiyat artacaktır.

2 –  Tek Kişilik Özel Yurt Fiyatları Noktasında Oda Donanımı ve Kalitesi

Öğrenci iseniz, uzun süre bu odayı eviniz gibi benimsemek durumunda kalacaksınız. Bunun için bir oda ne kadar konforlu olursa, veriminiz o kadar artacaktır. Dolaylı olarak da fiyatlar artacaktır. Tek kişilik oda donanımı nasıl olmalıdır?

 • Eşyaların kalitesi önemlidir. Yatak, dolap, çalışma masası vb. kalabalık yurtlara göre; daha özenle seçilmiş, konfor bakımından da rahattır.
 • Isı ve ses izolasyonu odalar ile kafanız rahat bir şekilde ders çalışabilirsiniz.
 • Odanın güneş alma konumu da fiyatı artırır. Odanız ne kadar havadar ve aydınlık ise siz de o kadar dinç kalırsınız.
 • Soğuk bir yerde tek kişilik yurt odasında kalıyorsanız; kışın ısınma problemi, sıcak bir yerde ise yazın soğutma problemi yaşamazsınız. Bu da haliyle sizlere fiyat artışı olarak yansıyacaktır.
 • İnternetin iyi çekip çekmemesine göre, oda yönü( arka – ön) de fiyatı etkiler.

Sadece; internet ortamından fotoğraf incelemesi ve yorumlardan hareketle kayıt yaptırmadan önce, mutlaka o şehirde bulduğunuz tek kişilik yurt numaralarına ulaşıp, görüşme sağlayın. Örnek oda incelemesi sonrası, fiyata değip değmeyecegine karar verin.

3 – Oda Paylaşım Oranının Tek Kişilik Özel Yurt Fiyatları Üzerindeki Etkisi

Odanın kaç kişilik olacağı, fiyatı belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Bazen paylaşımlı odalarda kalmak herkes için uygun olmayabilir. Özellikle ;

 • Sesten ve kalabalıktan rahatsız olanlar
 • Kendi evinde tek çocuk olanlar
 • Kendi evinde odası bulunanlar
 • Toplum kurallarına uymakta zorlananlar
 • Özgürlüğüne düşkün olanlar için, bu odalar bulunmaz fırsattır. Eğer okuduğunuz şehir Ankara ise; Ankara kız öğrenci yurtları kapsamında, tek kişilik özel odaları tercih edebilirsiniz.

4 – Güvenlik İmkanları

Genelde her yurtta güvenlik bulunsa da; özel tek kişilik yurt odalarında kamera sistemi daha fazladır. Bu tip yerlerde kesinlikle ihmal edilemeyen güvenlik imkanları, yeterli orandadır. Bu da haliyle fiyatı paralel yönde etkileyecektir.

tek-kisilik-ozel-yurt-fiyatlari
Tek Kişilik Özel Yurt Fiyatları

5 – Çalışma Odası Konforu

Odanız tek kişilik ise, çalışma masası sadece size aittir. Bu da özel tercihin yansıması olarak, fiyata yansır. Birden fazla kişiyle aynı ortamda tek masada çalışmanın verdiği gerginlik ile sadece size ait bir ortamın rahatlığı, aynı değildir.

6 – Yemek Hizmeti Alternatifleri

Genelde kalabalık yurtlarda yemek için, tek alan olur. Onun dışında odada yemek yapma ve yeme kuralları kısıtlıdır. Ancak özel tek kişilik odalarda; isterseniz yemekhanede yemeğinizi yiyebilir, isterseniz de odanızdaki küçük mutfak bölümünde kendiniz yapabilirsiniz. Bu sayede evdeki konforu, yanınızda götürmüş olursunuz. Yemek hizmeti içeriğinde neler var?

●       Yemekler yurtta mı yapılıyor, dışardan mı geliyor?
●       Eğer yurtta yapılıyorsa, kimler tarafından çıkarılıyor?
●       Özel oda mutfaklarında, ne tür araç gereçler var?
●       Ne tür yemekler çıkıyor ve güvenliğini kim denetliyor?
●       Mutfak denetim kurulu içinde, öğrenciler yer alıyor mu?
●       Kahvaltı imkanı var mı?

7 – Temizlik Koşulları

Devlet yurtlarında oda temizliği genelde sizlere aittir. Özel tek kişilik yurtlarda; temizliği başkası yaptığı için, bu konforu da bulabilirsiniz. Kalabalık ortamın temizliği ile tek kişinin temizliği farklı olacağı için, ortamınız da çok kirlenmeyecektir. Bu noktada da, tek kişilik özel yurt fiyatları etkilenecektir.

Kimseyle paylaşmak zorunda kalmadığınız banyo ve özel kullanım alanlarının temizliği konusunda, içiniz daha rahat edecektir. Sadece size özel olmasını istediğiniz bu alanlara da, belli oranlarda ücret ekleyerek ulaşabilirsiniz.

tek-kisilik-ozel-yurt-fiyatlari

8 – Arz Talep Meselesi

Tek kişilik özel yurt fiyatları noktasındaki en önemli diyebileceğiniz unsurlardan biri de, o yurdun kaç kişi tarafından tercih edildiğidir. Ne kadar çok öğrenci tercih ederse, o kadar fiyat artışı olur.

Bazı Şehirlerin Tek Kişilik Özel Yurt Fiyatları

Şehre göre değişen tek kişilik özel yurt fiyatları noktasında; şehir imkanları, eğitim seviyesi, öğrenci keyfi durumları ve birinci derece ihtiyaçları göz önünde bulundurulur. Şehir büyüklüğüne göre; rezidans, apart, devlet yurdu tek kişilik oda arayışında bulunabilirsiniz.

A – Tek Kişilik Özel Yurt Fiyatları Ankara

Ankara kız yurtları ve erkek özel oda fiyatları; diğer yerlere göre, oldukça makuldür. Özelliklerine göre tek kişilik yurt fiyatı karşılaştırması, şu şekildedir;

 • En uygun fiyatlı özel yurt, vakıf özellikli olandır.
 • İkinci sırayı, apartlar almıştır.
 • Üçüncü sırayı, özel öğrenci yurtları almıştır.
 • Son sırada da rezidanslar vardır.
 • Ankara erkek öğrenci yurtları konusunda da aynı fiyat karşılaştırması vardır.
 • Sizler de sorunlara kafanız rahat bir şekilde çözüm üretmek adına; mantığınızı kullanarak yaklaşmak istiyorsanız, İdeal Öğrenci Yurtları’nı tercih edebilirsiniz.

B – Tek Kişilik Özel Yurt Fiyatları İstanbul

Yurt fiyatları İstanbul noktasında, en pahalı yerdir. Gerek büyükşehir olmasından kaynaklı, gerekse öğrenci şehri olmasından dolayı, sınırsız imkanlar dahilinde, fiyatlar da pahalıdır. Tek şansınız, bu noktada seçeneğinizin fazla olmasıdır. İstanbul özel yurt fiyatları erkek ya da kız fark etmeksizin, konuma ve yurt özelliklerine göre değişmektedir.

Bu noktada sadece özel yurtlarla kalmayıp; tek kişilik rezidans, apart, oda konusunda en şanslı olabileceğiniz şehir İstanbul’dur. Bütçenize uygun özelliklerde; hem bakış açınızı geliştirip, hem de konforlu bir öğrencilik yaşamak istiyorsanız İdeal Yurtları tercih edebilirsiniz.

tek-kisilik-ozel-yurt-fiyatlari

C – Tek Kişilik Özel Yurt Fiyatları Çorum

Çorum’da kız ve erkek tek kişilik öğrenci yurt fiyatları; bulunulan konuma ve yurt özelliklerine göre, farklılık göstermektedir. Konut tarzı odalarda, tek kişinin ihtiyacı olabilecek tüm donanım düşünülmüş ve buna göre fiyat belirlenmiştir. Erkek öğrenci tek kişilik oda fiyatı üzerinde etkili diğer unsurlar, şunlardır;

●       Odalarda banyo, tuvalet, mutfak olup olmaması
●       Ögrenci sosyal alanlarının varlığı (futbol, basketbol)
●       Oda sayısı kişi miktarı ( 2 kişilik, 3 kişilik)
●       Yemek ve temizlik hizmeti
●       Odaların ön – arka cephe konumu
●       Spor salonlarının varlığı
●       Okula yakın ya da uzak oluşu

Ç – Tek Kişilik Özel Yurt Fiyatları Eskişehir

Ankara erkek yurtları ve kız öğrenci yurt fiyatları ile benzer özelliklere sahiptir. Hemen hemen yaşam koşulları aynı olduğu için, tek kişilik yurt fiyatları da ortalama olarak aynı kulvardadır. Ancak Eskişehir; öğrenci şehirlerinden biri olduğu için, olanaklar daha fazladır. Bu da belki fiyatların düşmesi açısından olumlu bir sebeptir.

Her şehirde olduğu gibi burada da tek kişilik yurt konumu, hizmeti, sosyal alanlara yakınlığı, odanın tipi, donanımı, sağlamlığı vb. konular, fiyat üzerinde etkilidir.

D – İzmir Özel Yurt Tek Kişilik Oda Fiyatları

tek-kisilik-ozel-yurt-fiyatlari

Devlet yurtlarında sınırlı kapasite, buraya yığılan öğrenci akını, konutta yaşanan artış vb. konulardan dolayı; İzmir’de tek kişilik yurt fiyatları, artış göstermektedir. Tam bir öğrenci akınına uğrayan bu şehirde; özel oda konusunda hem imkanlar fazla, hem de diğer şehirler arasında İstanbul’dan sonra, en pahalı yerdir.

Yıllara Göre Özel Yurt Fiyat Karşılaştırması

Zamanla gelişen ve değişen imkanlar karşısında, yurt fiyatları da nasibini almıştır. Her geçen yıl ekonomi değiştikçe; konutlarda yapılan artışa paralel olarak tek kişilik özel yurt fiyatları konusunda da, değişim yaşanmaktadır. Özel yurt fiyatları 2023 ve tek kişilik özel yurt fiyatları 2022 karşılaştırmasında, bu açıklamanın kanıtını bulabilirsiniz.

Bütçeye uygun fiyatlandırma, her sayıya uygun oda imkanları, yüksek güvenlik şartları ile İdeal Yurtları sizi bekliyor!

 

 

Yoruma kapalı.