Küçük Seyahat Çantası Hazırlamanın 12 Altın Kuralı!

Seyahat çantası uzun ya da kısa yolculukların vazgeçilmez bir parçasıdır. Kimi zaman iş kimi zaman gezi amaçlı seyahatler sık sık yapılmaktadır. Seyahat öncesi valiz çanta hazırlığı bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. İhtiyaç duyulacak eşyaların çantada yer alması gereksiz ağırlıktan uzak bir yolculuk kolaylığı sağlamaktadır.

Valiz hazırlamanın önemli püf noktaları vardır. Seyahatler kısa veya uzun olsun gerekli olan eşyalar bellidir. Örneğin bir iş seyahatine çıkmayı planlıyorsunuz. Öncelikle seyahat çantası içerisine iş üzerine kullanacağınız evraklar konulmalıdır. Veya gezi amaçlı bir ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorsunuz. Bu durumda da ilk olarak pasaport, resmi belgeler ve kimlik alınmalıdır.

Seyahat Çantası Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Seyahatlerin en güzel tarafı birbirinden güzel anıları biriktirecek olmanızdır. Ülke içi ya da ülke dışı fark etmez. Yapılan seyahatler farklı kültürlere şahit olmakla birlikte yeni yerler görmenize olanak sağlamaktadır. Böyle heyecan verici anlara hazırlıksız yakalanmamak için seyahat çantası hazırlığına gerekli zaman ayırılmalıdır.

Uçak, tren, otobüs veya şahsi araç dahi kullansanız seyahat çantası içerisinde gerektiği kadarıyla eşya bulundurulmalıdır. Yanınızda bulundurmanız gereken eşyalar gezi sırasında kullanacağınız kıyafetlerden, gerekli resmi evraklardan oluşmalıdır. Seyahatinizin amacına göre bilinçli bir şekilde çanta hazırlığı yapılmalıdır.

1 – Seyahat Çantası Hazırlamadan Önce İhtiyacınız Olan Eşyaların Listesini Çıkarmalısınız!

seyahat-cantasi
Seyahat Çantası

Yolculuk için çanta hazırlamadan önce liste çıkarmak büyük kolaylık sağlamaktadır. Her zaman alışveriş öncesi gerekli ürünlerin listesi çıkarılır. Bu şekilde hızlı ve kontrollü alışveriş kolaylığı sağlanır. Aynı şekilde seyahat çantası için eşya listesi çıkarmak da hazırlıksız yakalanmanızı engelleyecektir. Bunun için öncelikle seyahat amacınıza uygun kullanabileceğiniz eşyaların listesini çıkarmalısınız.

2 – Ülke Dışı Yolculukları için Gerekli Evraklar Valize Önce Yerleştirilmelidir!

seyahat-cantasi

Yolculukların en can sıkıcı durumları pasaport kimlik gibi önemli belgelerin unutulmasıdır. Bu gibi durumlarda zaman kısıtlı ise seyahat planı iptal olmaktadır. Zaman olsa bile gidip alma süresi ve zahmeti epey yorucudur. Seyahat çantası hazırlama sürecinin en önemli eşyaları ülke dışına sorunsuz şekilde çıkışınızı sağlayacak olan evraklardır. Bu evraklar kesinlikle unutulmamalıdır.

3 – Seyahat Edeceğiniz Vasıtaya Ait Biletler Unutulmamalıdır!

Seyahat edeceğiniz vasıtanın biletlerini unutmak sıkıntı teşkil etmese de zamanın verimli kullanılması açısından önemlidir. Günümüz imkanlarında tekrar bilet çıkarılabilir. Fakat geç kalma esnasında yoğunluk sebebiyle gecikme yaşanabilir. Bu nedenle 2 günlük seyahat çantası dahi olsa biletler önceden yerleştirilmelidir.

4 – Şahsi Araç ile Seyahatlerde Kimlik ve Ehliyet Unutulmamalıdır!

Şahsi araçla yapılan seyahatler en rahatıdır. Eşya kontrolü, yolculuk sırası verilen molalar keyfinize özeldir. Seyahat çantası Decathlon modeline istediğiniz eşyaları yerleştirir, eşya fazlalığı sorunu yaşamazsınız. Fakat aracı kendiniz sürdüğünüzden kimlik ve ehliyeti yanınıza almayı unutmamalısınız. Aksi durumda gerçekleştirilen kontroller sırasında seyahatiniz sekteye uğrayabilir.

5 – Özel Anları Kayıt Altına Almanızı Sağlayacak Elektronik Ürünler Unutulmamalıdır!

seyahat-cantasi

Gezilerin en cezbedici yanı yeni yerler görmek ve fotoğraf videolar eşliğinde anıları sonsuzlaştırmaktır. Kısa süreli seyahat çantası hazırlama durumlarında dahi telefon, fotoğraf makinesi kamera gibi elektronik ürünler unutulmamalıdır. Gezilerinizden edindiğiniz anılar bu belgelerle sonsuza dek sizinle kalacaktır.

6 – Kullanacağınız Temel Kıyafetler Seçilmelidir!

Uzun yolculuklarda olduğu gibi günübirlik seyahat çantası hazırlama listesinde de kesinlikle kıyafetler yer almalıdır. Bu kıyafetler nelerdir? İç çamaşırı, çorap, yedek elbiseler, özel bir toplantıya katılacaksanız takım elbise gibi… Gideceğiniz yer serin bir yerse kalın giysiler konulmalıdır. Şemsiye, yağmurluk, uygun ayakkabı şapka kemer ve daha birçok ürün örnek olarak verilebilir.

7 – Vücut İç ve Dış Temizliğe Dair Ürünler Unutulmamalıdır!

Giysiler kadar önemli olan ürünlerden biri de temizlik ürünleridir. Gün içerisinde tazelenmek ve günün yorgunluğunu atmak için gereklidir. Diş fırçası ve macunu, kozmetik çantası, tıraş çantası, taşınabilir banyo seti, havlu, deodorant parfüm… En iyi seyahat çantaları sunan Pierre Cardin seyahatlerinizin en önemli eşyalarını düzenli şekilde taşımanızı sağlayacaktır.

8 – Seyahat Çantası İçerisinde Hobilerinize Dair Kullanacağınız Eşyaları Unutmayın!

seyahat-cantasi

Trekking sırt çantası, spor seyahat çantası, çekçekli çantaların eksik olmayan eşyalarından biri kitaplardır. Kitap tutkunları uzun veya kısa yolculukları kitap okuyarak geçirmeye bayılır. Sadece kitap değil resim çizmekten hoşlanıyor da olabilirsiniz. Hazırladığınız valiz içerisinden günlük rutinlerinizi gerçekleştireceğiniz eşyalarınızı da eksik etmemelisiniz.

9 – Seyahat Edilecek Yerin Hava Durumu Göz Önüne Alınmalıdır!

seyahat-cantasi

 

Gezi planınızda yer alan yerlerin hava şartlarına hazırlıksız yakalanmamak için önceden hazırlığınızı yapmalısınız. Sıcak bir bölgeye mi gidiyorsunuz? Orta boy spor çantası içerisine ince kıyafetler yerleştirmelisiniz. Tersine soğuk bir iklime yolculuk varsa büyük boy valiz tercih ederek kalın giysiler konulmalıdır. Seyahat öncesi karşılaşacağınız iklimi bilerek hareket etmek büyük kolaylık sağlayacaktır.

10 – Her gün Kullanmak Zorunda Olduğunuz İlaç veya Takviyeler Unutulmamalıdır!

Seyahat için hazırladığınız herhangi valiz çanta modelleri içerisine ihtiyacınız olan her şeyi koydunuz. Bir şey unutmadınız mı? Özellikle günlük ilaç kullanma zorunluluğu olan kişiler vardır. Ne kadar önemli bir ayrıntı olduğu bilinmesine rağmen hazırlık esnasında unutulmaktadır. Bu nedenle hazırlanan liste içerisinde ilk sıralarda hayati önem taşıyan ilaçlar yer almalıdır.

11 – Kullanılan Kirli Eşyaları Muhafaza Etmek için Valizde Poşet Bulundurulmalıdır!

 

Uzun soluklu seyahatiniz bol gezili devam ediyor. Otelinize geldiğinizde kıyafet değiştirmek duş almak isteyebilirsiniz. Tekerlekli seyahat çantası – Migros (Çekçekli) içerisinde çeşit çeşit pek çok kıyafet getirdiniz. Peki kirli kıyafetlerinizi nereye koyacaksınız?

Valiz içerisinde düzeni sağlamak kirli eşyalarınızın temizlerle temasını engellemek için poşet bulundurmalısınız. Bu sayede seyahat dönüşü giymediğiniz kıyafetler seyahat çantası içerisinde temiz muhafaza edilmiş olacaktır. Sadece kıyafetler için değil pek çok ürün ayrımında kullanabilirsiniz.

12 – Çantanızda Bulunacak Ürünler Yer Kaplamayacak Şekilde Yerleştirilmelidir!

seyahat-cantasi

En iyi seyahat çantaları tercih etseniz bile düzenlemeyi doğru yapmadığınız takdirde istediğiniz ürünü bulmakta zorlanacaksınız. Her ürünün yerleştirme stratejisi vardır. Pantolonlar sarılarak konulduğu zaman hızlı bir şekilde bulunabilir. Ayrıca fazla kırışma olmaz. Temizlik ürünleri farklı bölmelere yerleştirilmelidir. Valiz içerisinde her bölme uygun şekilde değerlendirilmelidir. Bu şekilde eşya düzeni sağlanmış olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Yalova Gezilecek Yerler

YouTube video

Yoruma kapalı.