Top 15 Yağ Yakan Besinler

İnsanlar için son dönemlerde en büyük sorun haline gelen kilolardan, yağ yakan besinler ile kurtulmanın yolları araştırma konusu olmuştur.

Vücuda alınan kalorinin, harcanan kaloriden az olmasıyla yağ kaybeder. Aslında bu denklem bu kadar basit ama yapılan yanlış beslenme, bireyi fazla kilolarından kurtulmaya değil de fazla kilo artışlarıyla baş başa bırakmaktadır. Günümüz dünyasında şişmanlık giderek artmakta ve hatta kilo vermek başlı başına bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkmaktadır.

YouTube video

Yağ yakan besinler bedende kas ve su kaybı oluşturmaktadır. Yağ yakımını da kaslar destekler. Yaşlanmayla birlikte kas kütleleri azalır ayrıca düzensiz beslenme alışkanlıkları da ortaya çıkar. Bu nedenle yağlanma hızlanır, metabolizma hızı düşer. Vücudunuz aslında su kaybına uğrar ama siz kilo kaybettiğinizi düşünürsünüz.

YouTube video

En başa kısa süren diyet programları ile dönersiniz.   Dengeli ve sağlıklı, glisemik indeksi düşük bir beslenme programı sürdürmek kan şekerinizi dengede tutmak için yapacağınız en önemli noktadır. Bu durumun yanında düzenli bir spor yapımı kilo verme sürecinizi etkiler. Daha hızlı sonuç almak için kardiyo egzersiz yapabilirsiniz.  

Yağ Yakımını Sağlayan  İpuçları  

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (19)

Her şeyde olduğu gibi yağ yakımında da bazı püf noktaları bulunmaktadır. Bu püf noktalar bilinip ona göre hareket edildiği takdirde, yağların yakılma süreci daha da kısalacaktır. Şimdi hep beraber yağ yakımının bazı ipuçlarına göz atalım.

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (18)

  • Yağ yakan besinler, termik etkileri sayesinde metabolizma hızlanır ve uyarılır. Bununla beraber metabolizma hızınızın altında kalori almayarak yağ yakımını kolaylaştırabilirsiniz. Bu değerin altına düştüğünüzde ise bedeniniz açlık moduna geçer ve vücut aldığı kaloriyi korumaya çalışır. Yani kısaca siz kilo vermeyi beklerken vücut yağ depolamayı artıracaktır.  
kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (12)
Top 15 Yağ Yakan Besinler
  • Bir günde ortalama 5-6 öğün olacak şekilde beslenmelisiniz. Bu öğünler sayesinde hem kan şekeri seviyenizi dengede tutacaksınız hem de metabolizmanız hızlanmış olacaktır.   
  • Uzmanların araştırmalarına göre düzenli -özellikle aynı saatte yapılan ve protein bakımından zengin kahvaltılar- yağ yakımını hızlandırdığı görülmektedir.  Bu sebeple kesinlikle güne kahvaltı öğünü ile başlanmalıdır. 
kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (14)
Top 15 Yağ Yakan Besinler
  • Glisemik indeksi yüksek ve işlem görmüş gıdalar, vücutta hemen yağ olarak depolanır. Basit şeker içeren gıdalar ( hazır meyve suları, gazlı içecekler, kek, pasta, kurabiye vb), paketli yiyecekler ( şeker içeriği olan tüm paketli gıdalar, tahıl gevrekleri, granola, bisküvi, çikolata), rafine edilmiş tahıllar ( pirinç, erişte, beyaz un vb), vücutta yağlanmayı artırır.  Dolayısıyla bu besinler yerine yağ yakan besinler tercih edilmelidir.

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yak

  • Yağ içeren sağlıklı gıdalar tüketmek, hem kilo vermeyi hem de gerekli besinleri almamızı sağlar. Halk arasında yanlış bir algı vardır, o da yağlı besinlerin kilo artışına neden olduğudur. Elbette yağ içerikli besinler (krema, kızartmalar , cips vb.) kilo artışına doğal olarak neden olur.

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (21)

  • Ancak bu besinler yerine daha sağlıklı olan balık , ceviz, badem , zeytinyağı , chia tohumu, keten tohumu ve avakado gibi, içerisinde kaliteli yağları içeren ve omega 3 ve omega 9 bakımından zengin bu besinlere öğünlerimizde yer vererek hem kilo verebilir hem de sağlıklı beslenebiliriz.

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (17)

  • İhtiyacınız olan günlük protein ihtiyacı kesinlikle tamamlayın. Şöyle bir örnek verecek olursak70 kilo olan birinin 70*0,8 g/kg protein = 56 g protein ihtiyacı olacaktır. Bu protein ihtiyacınızı hesaplayarak gerekli miktarı vücuda aldığınızda, yağ yakan besinler daha etkili sonuç verecektir.

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (22)

  • Hedefinize daha kısa sürede ulaşmak için, doğru bir egzersiz programıyla beslenme programınızı destekleyebilirsiniz. Özelikle küçük egzersizler ile başlayarak yağ yakımı sürecini hızlandırabilirsiniz. 

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (23)

  • Egzersizler içerisinde önemli yeri olan Kardio ile beraber hem kalori harcayarak hem de vücuttan su atılmasını sağlayabilirsiniz. Bununla beraber Kardio’nun en belirgin özelliği ise sporu bıraktığınızda bile  ilerleyen saatlerde  metabolizmanızı çalışmaya devam ettirecek ve vücutta yağ yakımı devam edecektir.

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (24)

  • Yağ yakımı sürecinde tek bir beslenme önerilmez. Bunun ana nedeni doğrudan yağ yakımı sağlayan bir besin olmamasıdır. Ancak genel olarak yağ yakan besinler, kilo verme sürecinde oldukça faydalı olmaktadır.

Yağ Yakan Besinler 

YouTube video

Genelde herkes spor, egzersiz veya diyet programları ile yağ yakıldığını ve kilo verildiğini düşünmektedir. Bu düşünce her ne kadar doğru olsa da eksiktir. Çünkü bir şeyler yiyerek de vücudun yağ yakımına yardımcı olmak  mümkün. Peki bu yağ yakan besinler nelerdir, hangi besinler yağ yakımına yardımcı oluyor?

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (25)

1 – Tarçın  

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (10)

Tarçının yağ yakımını ve kilo vermeyi kolaylaştırmasının sebebi, kan şekeri regülasyonu sağlamasıdır. Bu sebeple tarçının diyet listelerinde mutlaka yer alması gerekmektedir. Çin tarçını, kan şekeri ve insülin direnci üzerinde daha fazla etkili olan tarçın türüdür.

2 – Keten Tohumu 

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (7)
Top 15 Yağ Yakan Besinler

Yağ yakan besinlerden olan ve omega yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan keten tohumu, yağ yakımını daha hızlı hale getirmekte ve yağın vücutta depolanmasını önleyerek kilo vermenizi Ayrıca Keten tohumu,  içinde bulundurduğu lignan sayesinde menopoz sonrası kadınlarda vücut yağının artışını da önler.

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (26)

Ancak ailesinde meme/rahim kanseri öyküsü olanlar, kan sulandırıcı kullanan kişilerin yağ yakan besinler içerisinde yer alan keten tohumunu tercih etmemelidir. 

3 – Hindistan Cevizi Yağı – Yağ Yakan Besinler

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (8)
Top 15 Yağ Yakan Besinler

Hindistan cevizinin içinde orta zincirli trigliseritler bulunmaktadır. Trigriseritlerin ana görevi vücudumuzda depolanmak yerine enerji için kullanılan bir yağ cinsidir. Bu da sizin kilo almanızı engelleyecektir. Uzmanların açıklamasına göre günde iki yemek kaşığı Hindistan yağı kullanımı, insülin dengesini ve göbek bölgesindeki yağlanmayı engellediği gözlemlenmiştir.  

 4 – Zencefil 

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (9)

Yağ yakan besinlerden olan zencefil yağ yakımı için muhteşem bir baharat olan zencefil aynı zamanda antiviral ve antiinfalamatuar etkisi vardır. için yüksek dozda kullanımı Yağ yakımı daha etkilidir. Özellikle yeşil çay, tarçın, sarımsak ile kombine kullanımı yağ yakımı aktivitesini de artırır.  

Yağ Yakan Besinler – Yağ Yakıcı Meyveler 

YouTube video

1 – Nar

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (2)

Lif ve su içeriği antioksidan bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Ayrıca kalorisi de oldukça düşüktür.  

2 – Ananas 

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (3)

Ananas, her açıdan zengin bir besin kaynağıdır. Özellikle enzimler, vitaminler, antioksidanlar ve minaraller bakımından. Ayrıca içinde bulundurduğu enzimler sayesinde yağ yakımını da desteklemektedir. Bu nedenle spor ve egzersiz yaparken ananas tüketilebilir. ( Ananas spordan önce yağ yakıcı yiyecekler ya da spordan sonra yağ yakıcı yiyecekler arasında yer alır.)

3 – Kırmızı Meyveler   

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (4)

Yaban mersini, çilek, ahududu, kızılcık gibi kırmızı meyveler yağ yakan besinler grubuna dahil ve yüksek antioksidan, düşük karbonhidrat içeren meyvelerdir. 

4 – Limon 

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (5)

Karın bölgesindeki fazla kiloları azaltmak için, güne limon suyuyla başlayabilirsiniz. Çünkü limon, aç karnına yağ yakan besinler içerisinde yer almaktadır. Fazla yağlardan kurtulmak için ise sadece yapmanız gereken şey bir bardak ılık suya limon suyunu karıştırmak. İşte bu kadar kolay. 

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (13)

 karna sabahları kahvaltıdan yarım saat önce limonlu suyu tüketmelisiniz. Yağ yakan besinler içerisinde en etkili besinlerden olan limon, metabolizmanızın hızının artmasına yardımcı olarak yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır.

5 – Avokado 

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (6)

Yağ yakan besinler içerisinde yer alan avokado, yağ asidi bakımından oldukça  zengin ve kilo vermeye yardımcı  bir besindir. Yağ yakımını ve metabolizmayı avokado meyvesi hızlandırır. Düzenli olarak tüketim sağladığında ise kilo kaybını sağlar. Bu nedenle avokado, diyet listelerinde ilk sırada yer alan meyvelerdendir.  

kolay-diyet-listesi_top-15-yag-yakan-besinler (11)

Sizde yağ eritici besinlerle 1 ayda form tutmak istiyorsanız, linkteki yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca bazı çayların da göbek yağı yakan içecekler arasında olduğunu biliyor muydunuz? Eğer bu konuda bilginiz yok ise yağ yakan zayıflama çayları başlıklı yazımızı kesinlikle okumalısınız. Keyifli okumalar😊

amatör sikiş izle

Yoruma kapalı.