Uykudan Önce Size Kilo Aldırmayacak 11 Yiyecek

Diyette Gece Atıştırmalıkları

Çoğu insanın sağlıklı beslenmeye çalıştığı zaman karşılaştığı bir bilmecedir: Yatmadan hemen önce açlıktan ölüyorsunuz, ancak diyetinizi bozacak bir şey yemek istemiyorsunuz. Yatağa aç girmek de aslında kilo verme çalışmalarınıza zarar verebilir. Acıkan bir karın, huzursuz bir uyku anlamına gelir ve o kadar açlıktan sonra ertesi sabah sağlıksız kahvaltı seçimleri yaparsınız.

Ayrıca, uyku zayıflamak için önemli bir anahtardır. Araştırmacılar gece beş veya daha az saat uyumanın, kilo alma ihtimalinizi arttırdığını belirlemişlerdir. Uyku yoksunluğu açlığı düzenleyen hormonları uyarır, bu da ertesi gün yüksek kalorili abur cubur yemek istemek anlamına gelir. İyi bir gece uykusu almak ve tok bir mideyle yatmak daha iyidir.

Sağlıklı Atıştırmalıklar İçin Bu Yazımıza Göz Atabilirsiniz TIKLA

1. Yoğurt

Yüksek protein oranı ve düşük şeker içeriği sayesinde uzun süre tok kalmanızı sağlar. Uyumadan hemen önce protein almanın, geceleri protein sentezini uyardığını, bu da kasların onarımını ve büyümesini sağladığı bulunmuştur. Yağsız protein vücudunuzun yağ yakmasına da oldukça yardımcıdır. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu var, şekerli ya da meyveli yerine sade yoğurt tercih etmelisiniz.

2. Kiraz

Kiraz, uykuyu düzenleyen bir hormon olan doğal bir melatonin kaynağıdır. Yatmadan önce bir kase kiraz yiyen ya da bir bardak kiraz suyu içen yetişkinlerin uyku kalitesinde ve süresinde iyileşmeler olduğu fark edildi. Ayrıca, kiraz iltihapla savaşmaya yardımcıdır ve antioksidanlarla doludur.

3. Fıstık Ezmeli Tam Tahıllı Tost

Fıstık ezmeli tost, günün her saatinde, özellikle de yatmadan önce lezzetli ve doyurucu bir atıştırmalıktır. Yer fıstığı ezmesi, uyumanıza yardımcı olan bir amino asit olan triptofan içerir ve tam tahıllı ekmek içindeki B vitaminleri onun emilimine yardımcı olur. Ayrıca, fıstık ezmesinin en iyi yağ yakıcı gıdalarından biri olmasının bir nedeni vardır; kas inşa etmenize yardımcı olacak mükemmel bir bitki kaynaklı protein kaynağıdır ve sizi doyurucu kılmak hem de göbek yağını yakmak için sağlıklı tekli doymamış yağlar içerir.

4.  Süzme peynir

Sizi gece boyu tok tutan ve dinlenirken kaslarınızı onarmanıza yardımcı olacak oldukça yavaş salınan bir protein olan kazein içerir. Ayrıca, uykuya dalmanıza yardımcı olan triptofan içerir.

5. Hindi

İçerdiği protein, gece boyunca kas yapımına yardımcı olur. Kepekli ekmek veya krakerlerle birkaç dilim hindinin tadını çıkarın. İçeriğinde ki fiber bütün gece sizi tok tutacak ve B vitaminleri vücudunuzun triptofanı emmesine yardımcı olacaktır.

6. Muz

Muzların da triptofan deposu olduğunu biliyor muydunuz? İçerdiği bu amino asit daha hızlı ve derin uyumanıza yardımcı olacak ve lif sizi tok tutacak. Her biri yaklaşık 100 kalori olan bu tatlı meyve, yemekten sonra her türlü şeker isteğinizi bastırmanıza yardımcı olacaktır.

7. Çikolatalı süt

Çikolatalı süt tatlı bir kaçamak gibi görünebilir, ancak aslında ideal bir kilo kaybı içeceğidir. Kalsiyum karın yağının erimesine yardımcı olabilir.

8. Kefir

Kilo vermenin anahtarı kelimenin tam anlamıyla sizin olabilir. Fazla sayıda araştırma bağırsak bakterilerinizle kilonuz arasındaki ilişkiyi işaret ediyor. Fermente bir süt ürünü olan kefir, bağırsak bakterilerinizi iyileştirmek ve sizi tok tutmak için probiyotiklerle doludur. Uykuya dalmanıza yardımcı olmak için triptofan ve zayıflamanız için kalsiyum içerir.

9. Badem

Tuzlu bir şey arzuluyorsanız, biraz badem yiyin. Porsiyonunda 5 gram protein, gece boyunca kasları tamir etmenize yardımcı olur.

10. Yüksek Lifli Tahıl

Gününüzü başladığı gibi bir kase mısır gevreği ile bitirin. Genel olarak karbonhidrat tüketimi uyku için iyidir ve lif bakımından oldukça zengin olan tam tahıl gevrekleri yağlarınızı eritirken sizi tok tutar; araştırmalar, lif alımının düşük vücut ağırlığı ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Ekstra triptofan, kalsiyum ve D vitamini için bir bardak az yağlı süt ile tüketin

11. Dil peyniri

Bir porsiyon dil peyniri yaklaşık 80 kaloridir, doyurucu bir yağ ve protein kombinasyonuna sahiptir. Ayrıca, iyi bir triptofan kaynağıdır.

Yoruma kapalı.