Uzmanından Vatandaşlara Süt Uyarısı

ANNE SÜTÜNE EN YAKIN SÜT: KEÇİ SÜTÜ

Süt Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Harun Kesenkaş, “Piyasaya sürülen sütler pek çok denetimden geçmektedir. Dolayısıyla gönül rahatlığıyla tüketilebilir ancak sokaktan aldığımız sütlerin hijyenik ortamda üretilip üretilmediğini, gerekli ısı koşullarında muhafaza edilip edilmediğini bilemeyiz” diyerek, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

ANNE SÜTÜNE EN YAKIN SÜT: KEÇİ SÜTÜ

İçerdiği bileşenlerin yapısı bakımından anne sütüne en yakın sütün keçi sütü olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kesenkaş “Küçük yağ globüllerine sahip olan keçi sütü sindirimi kolay yapısıyla bebeklerin tüketimine uygundur. Ancak sokak sütlerinin evde kaynatılması kontrolsüz bir kaynatmadır ve sütün besin değerini düşürmektedir. Bu nedenle ambalajlı keçi sütlerinin verilmesini öneriyoruz” diye konuştu.

EŞEK SÜTÜ FAYDALI

Halk arasında eşek sütünün ilaç olarak kullanılması gibi bir inancın olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kesenkaş “Eşek sütü besin değeri açısından yüksektir ancak ilaç değildir. Tabi ki insan beslenmesine faydası olabilir ancak sağlığı koruma amaçlı kullanılabilir” dedi.

SOKAK SÜTÜNÜN NASIL ÜRETİLDİĞİNİ BİLEMEYİZ

Süt endüstrisi tarafından üretilen ürünlere güvenilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Kesenkaş “Piyasaya sürülen sütler pek çok denetimden geçmektedir. Dolayısıyla gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Önemli olan denetimlerin düzgün gerçekleştirilmesidir. Diğer taraftan çiğ süt tüketmek isteyen vatandaşlarımız ise “Çiğ sütün arzına dair tebliğ” e uygun olarak piyasaya sürülen çiğ sütleri tercih edebilir. Sokaktan aldığımız sütlerin hijyenik ortamda üretilip üretilmediğini, gerekli ısı koşullarında muhafaza edilip edilmediğini bilemeyiz” ifadelerine yer verdi.

Türk Gıda Kodeksi standartlarına uygun üretilmeyen süt ürünlerinin insan sağlığına zarar vereceğine vurgu yaparak vatandaşı ambalajlı süt ürünleri tüketme konusunda özen göstermeye çağırdı.

(BSHA)

Yoruma kapalı.