Vücut Tipine Göre Beslenme Nasıl Uygulanır?

Vücut tipine göre beslenme uygulanmasında önemli olan husus vücutta yağların farklı yerlerde toplanarak zamanla kilo haline gelmesinin önüne geçilmesidir. Zayıflama uğruna diyetler yapıyorsunuz ama halen daha istediğiniz ölçülere sahip olamıyorsanız eğer bunun tek nedeni yağların farklı bölgelerde depolanıyor olmasıdır. Uyguladığınız çoğu diyet sizi istediğiniz kiloya ulaştırabilir ancak istediğiniz ölçülere sahip olmanızı sağlayamaz. Yapılan bu diyetler bölgesel yağlardan sizi kurtarmaz sadece kilo vermenize yardımcı olur.

YouTube video

Hem zayıflamak istiyor hem de ideal vücut ölçülerine sahip olmak istiyorsanız eğer öncelikle vücut tipinizin ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Çünkü vücut tipinize bağlı olarak beslenme planınızı da buna göre belirlemiş olacaksınız. Vücut şeklini bilerek uygulanan beslenme düzeni ile zayıflamayla beraber ideal vücut ölçülerine de ulaşılmış olacaktır. Vücudunuz için en ideal besinleri tüketerek etkili kilo verme konusunda hızlı adımlar atmış olacaksınız.

Vücut Tipine Göre Beslenme ile Kilo Verme Süreci

kolaydiyetlistesi_vucut-tipine-gore-beslenme-nasil-uygulanir

Vücut tipine göre beslenme kilo verme sürecini kolay bir hale getirmektedir. Çevrenizdeki bazı kişilerin çok rahat kilo verdiğine ve ideal ölçülere sahip olduğuna sıklıkla şahit olmaktasınız. Unutmamalısınız ki; herkes aynı şekilde kilo alamaz ve herkes aynı yöntemlerle kilo veremez. Herkesin vücut biçimine göre kilo aldığı bölgeler farklılık göstermektedir. Başka birine kilo verdiren bir diyetin sizin vücudunuza da hitap edeceği şeklinde bir yanılgıya düşmemek gerekmektedir.

Yeme alışkanlıklarının kilo üzerinde doğrudan bir etkisinin olduğu bilinmektedir. Sürekli fast-food tarzı beslenmek ve abur cubur tüketmek hızlı bir şekilde kilo alınmasına neden olmaktadır. Tüm bunların yanında vücut ölçülerini belirleyen bir diğer unsurda irsi faktörlerdir. Aile bireylerinden kalıtsal olarak geçen bu özellikler kilo verme sürecini de etkileyen bir diğer noktadır. Araştırmalara göre kişiselleştirilmiş beslenme programları ile kilo vermek daha sağlıklı ve kalıcı olmaktadır.

Kaç Çeşit Vücut Tipi Vardır?

kolaydiyetlistesi_vucut-tipine-gore-beslenme-nasil-uygulanir

Vücut tipine göre beslenme çeşitlerinin oluşturulmasında kaç vücut şeklinin olduğunun bilinmesi gerekmektedir. ABD’de yapılan araştırmalara göre insan vücudu belli başlı 3 tipten oluşmaktadır. Vücut tipini bilmek ve bilinen bu vücut tipine göre uygulanan ideal diyet ile kişinin sahip olduğu vücut en olması gereken haline bürünmektedir. Vücut tipine göre zayıflama her bireyin ihtiyaçlarına göre farklılık göstermektedir.

YouTube video

Kilo vermek için kendinize sağlıklı alışkanlıklar oluşturmanız gerekmektedir. Bu sağlıklı beslenme yöntemi ile hem zayıflama gerçekleşmiş olmakta hem de ideal kiloya ulaşılmış olacaktır. Her vücut biçimine göre yapılan her iyi ve sağlıklı alışkanlıklar zamanla kilolarınızın kalıcı olarak gitmesine fayda sağlayacaktır. Fazla yağların vücudun farklı bölgelerine yerleşerek kiloya sebebiyet vermesi kişiler üzerinde olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Vücut tipine göre uygulanan diyet yemekleri programları ile tüm bu etkilerin olumsuzluğundan kurtulmuş olacaksınız.

Elma Vücut Şekline Uygun Beslenme

kolaydiyetlistesi_vucut-tipine-gore-beslenme-nasil-uygulanir

Elma vücut tipine göre beslenme programlarına uyarak vücut şeklinin en ideal şekle ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu vücut şeklinde kiloların çoğu karın bölgesinde toplanmaktadır. Karın bölgesinde toplanan bu kiloların aksine bacaklar zayıf olmaktadır. Bacakların zayıf olmasına bağlı olarak bu vücut tipi sağlık açısından risk grubunda yer almaktadır. Elma vücut tipinde karın bölgesindeki kilolardan kurtulmak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kan şekeri seviyesinin kontrol altına alınmasıdır. Bunun içinde nişastalı, şekerli ve kafein ağırlıklı besinlerden uzak durmak gerekmektedir. Bunlardan farklı olarak tavuk eti, balıketi ve yağsız kırmızı et tüketilmelidir. Aynı zamanda bol yeşillikli besinlerle beraber sağlıklı yağlar tüketmelidirler. Endomorf vücut tipi Nasıl Giyinmeli sorusuna cevap olarak da; bu vücut tipine sahip olanların bol kıyafetler giymeleri daha iyi görünmelerini sağlayabilir.

Armut Vücut Şekline Uygun Beslenme

YouTube video

Vücut tipine göre beslenme diyetisyen eşliğinde uygulanan programlar ile hayata geçirilmelidir. Bu vücut şeklinde fazla yağlar kalça ve basen bölgesinde toplanmaktadır. Fazla yağlar basen ve kalça bölgesinde yoğunlaştığından üst bölge oldukça zayıftır. Bu vücuda sahip bireylerin kilo vermesi diğer vücut tiplerine bağlı olan kişilere oranla daha zor kilo atmaktadırlar. Yağlı süt ürünlerinden ve işlenmiş et ürünlerinden uzak durmaları gerekmektedir. Ayrıca bu vücut şekline sahip olan kişiler yulaf, buğday, sebze, meyve ve light ürünler tüketmelidirler. Armut tipine göre diyet için özenli bir program hazırlanmalıdır.

Kum Saati Vücut Şekline Uygun Beslenme

kolaydiyetlistesi_vucut-tipine-gore-beslenme-nasil-uygulanir

Vücut tiplerine göre beslenme ve egzersiz bu vücut tipinde önemli bir yere sahiptir. Kum saati vücut tipi olan kişilerin fazla kiloları genelde yüz, kol, diz ve ayak bileklerinde toplanmaktadır. Genel olarak yuvarlak bir vücut tipine sahiptirler. Beslenmelerini belli bir periyoda ve düzene koymadıkları takdirde bu kişilerin vücudu su toplayacaktır. Bu ödemlerden kurtulmak içinse; çiğ sebze, meyve, buğday ve yulaf tüketmelidirler. Ayrıca bu vücuda sahip bireyler yağlı et ürünlerinden ve işlenmiş karbonhidratlardan uzak durmalıdırlar. Ayrıca bol bol bölgesel egzersizler yaparak ideal vücut ölçülerini destekleyebilirler.

Vücut Tipine Göre Beslenme: Ters Piramit Vücut Şekline Uygun Beslenme

YouTube video

Vücut tipine göre beslenme bu yapıya sahip kişiler içinde geçerli olmaktadır. Bu vücut şekline sahip olan kişilerin fazla kiloları genelde omuz ve kol kısmında toplanmaktadır. Omuzlar oldukça geniş bir yapıya sahiptir ancak kalça ve bel ise incedir. Aynı zamanda vücudun kas oranı diğer vücut tiplerine oranla daha fazladır. Yağ dağılımı oldukça omuz, kol ve göğüs kısmında toplanmaktadır. Bu kişiler öncelikle Fast-Food alışkanlığını bırakmalıdırlar. Ayrıca yağlı besinlerden ve tuzlu atıştırmalıklardan uzak durmalıdırlar. Son olarak bu vücuda sahip kişiler yağsız ürünleri, lif içeriği fazla olan besinleri ve taze sebzeleri tüketmelidirler.

Yoruma kapalı.