Yeşil Zeytin Kaç Kalori? Yeşil Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Yeşil zeytin kahvaltı masalarımızı süsleyen lezzetli besinlerden biridir. Hem kilo alma diyetinde hem de kilo verme diyetlerinde sık sık tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise vücuttaki yağ oranını dengeleyen bir besin olmasından kaynaklanmaktadır. Siz de kendiniz için bir beslenme programı uygulamayı planlıyorsanız bu zeytini besin listesinize eklemeyi ihmal etmeyin.

yeşil zeytin
yeşil zeytin

Akdeniz ikliminin tipik tarım ürünü olarak çalı ağaç topluluklarının ürünü olarak kendisini göstermektedir. Yeşil zeytin kalorisi yüksek bir tarım ürünü olduğundan dolayı kilo almaya yardımcı olmaktadır. Bu nedenle kilo almak isteyenlerin kahvaltıda yeşil zeytin tüketmesi uzmanlarca önerilmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=5JJ7u82xrp0

Yeşil Zeytin Faydaları

yeşil zeytin
yeşil zeytin

Yeşil Zeytin faydaları konusu birçok kişi tarafından merak edilerek araştırılmaktadır. Kahvaltılarımzıın vazgeçilmezi haline gelen bu zeytinin bilinen çok fazla faydası bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Zeytin cilde ve saç derisine oldukça faydalıdır. Bu nedenle özellikle şampuanlarda ve saç bakım ürünlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.
 • Kalp kaslarının daha güçlü hale gelmesine yardımcı olmaktadır.
 • İçerisinde bulunan doymamış yağlar sayesinde kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle diyet programlarında mutlaka yer verilir.
 • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Ayrıca çekirdeği de romatizma gibi kronik rahatsızlıklar için iyi gelmektedir.
 • Sarılık gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Hamilelikte Yeşil Zeytinin Faydaları

yeşil zeytin
yeşil zeytin

Hamilelikte yeşil zeytinin faydaları olup olmadığı merak edilmektedir. Zengin bir içeriğe sahip olmasından dolayı gebelik döneminde tüketilmesi de tavsiye edilmektedir. İşte hamilelik döneminde tüketilmesinin sağlayacağı faydalar;

 • İçerisinde A vitamini bulunmasından dolayı bu hassas dönemde bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Bebeğin gözlerinin daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • Bebeğin reflekslerinin daha kuvvetli olacağı yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur.
 • Gebelik döneminde zeytin ve zeytinyağını düzenli olarak tüketmek doğum sonrasında da bebeğin zihinsel gelişimine ciddi katkıda bulunmaktadır.
yeşil zeytin
yeşil zeytin

İşte tüm bu niteliklerine yer verilecek olunduğu zaman yeşil zeytin kaç kalori  sorusuna faydaları ve zararları konusunu iyi irdelemek gerekir. Dezavantajları tolere edilebilirmi birlikte bakalım.

Akdeniz ikliminin tipik tarım ürünü olarak çalı ağaç topluluklarının ürünü olarak kendisini göstermektedir.

Yeşil Zeytin Üreticiliği

yeşil zeytin
yeşil zeytin

Akdeniz ülkeleri zeytin üretiminde ilk sırada yer almaktadır. Siyah zeytinde olduğu gibi yeşil zeytinde de yine İspanya ilk sırada yer almakta ve bunu İtalya takip etmektedir. Ardından ülkemiz gelmektedir. Yeşil zeytin tarımsal gelir kaynaklarımız arasında ciddi orana sahip olup, önde gelen ihracat ürünümüz olarak kendisini göstermektedir. Bu yerli ve milli besin için yeşil zeytin kaç kalori demeden besleyiciliği ve diyetteki yerini irdeleyelim.

Besin Değerleri

yeşil zeytin
yeşil zeytin

13.5 gr yağ, 1,5 gr protein, 3 gr karbonhidrat yeşil zeytin kalsiyum ve A vitamini yönünden de oldukça zengin. Besleyiciliği, zengin vitamin mineral içeriği tartışma götürmez bir gerçektir. Ancak bol yağ içeriği avantaj olmakla birlikte kalori miktarını yükseltmektedir.

13.5 gr yağ, 1,5 gr protein, 3 gr karbonhidrat yeşil zeytin kalsiyum ve A vitamini yönünden de oldukça zengin

Yeşil Zeytin Kalori

100 gr porsiyon için ortalama 150 kalori yeşil zeytin kaç kalori sorusuna verilecek yanıt olarak karşımıza çıkar. İşte tüm bu özelliklerinden hareketle gerçekten de yeşil zeytin tüketiminin hem cilt sağlığımız açısından hem de kilo sorunları açısından önemli bir tarımsal ürün olmaya devam ettiğini dikkate almak gerekmektedir. Tüm bu özelliklerine yer verildiği zaman her açıdan önemli bir ürün olma özelliği göstermeye devam eder.

100 gr porsiyon için ortalama 150 kalori yeşil zeytin kaç kalori sorusuna verilecek yanıt olarak karşımıza çıkar

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır

yeşil zeytin
yeşil zeytin

Yeşil zeytin nasıl yapılır sorusu evde kendi zeytinlerini yapmak isteyenler tarafından araştırılan bir sorudur. Siz de evinizde oldukça basit bir şekilde zeytin yapımını gerçekleştirebilirsiniz. İşte zeytinin yapımı;

Malzemeler

 • yaklaşık 2 kilo kadar yeşil zeytin
 • 4 tane limon
 • 4 çorba kaşığı kaya tuzu
yeşil zeytin
yeşil zeytin

Yapılışı

Evde kendiniz zeytin yapmak istiyorsanız öncelikle dışardan taze ve kalilteli zeytin satın almanız gerekmektedir. Zeytinin taze ve kaliteli olması son derece önemlidir. Aksi halde istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz.

 • Almış olduğunuz zeytinleri öncelikle bol su ile yıkamalısınız.
 • Daha sonra bir bıçak yardımı ile zeytinleri 4 kez çizmelisiniz. Fakat çizerken bıçağın çekirdeğine kadar değdiğine emin olmanız çok önemlidir.
 • Sonrasında ise yıkanan zeytinleri vakumlu kavanozlara koymanız gerekmektedir.
 • Zeytinler yerleştirildikten sonra ise içme suyu koymalısınız.
 • Bu sular her 24 saatte bir mutlaka değiştirilmelidir. Aksi halde acı bir tat ile karşılaşırsınız.
 • 10 gün boyunca değiştirme işlemi devam etmelidir. 10 gün sonra ise salamura işlemine geçilmektedir.
 • Salamura için ise 2 yemek kaşığı kaya tuzunu ve 4 tane limonun suyunu sıkarak eklemeniz gerekmektedir.
 • Daha sonra tekrar üzerine içme suyu eklemelisiniz. Bu şekilde 4 gün boyunca bekledikten sonra lezzetli zeytinleriniz hazır demektir.

 

Yoruma kapalı.