Zencefil Nedir?Zencefil Korona Virüse Karşı Etkili Midir?

Zencefil Nedir?Zencefil Korona Virüse Karşı Etkili Midir?

Zencefil nedir? ve Zencefil faydaları nelerdir? soruları her dönemde merak edilen sorular olmaktadır. Soruları bu yazımızda cevaplayalım:

Zencefil, herkesin faydasından emin olduğu ve sıkça kullanılan bir bitkidir. Zencefil, zencefilgiller ailesinden olan, uzun ve ince yapraklara sahip, kök yumurtaları pek çok alanda kullanılabilen bir bitkidir. Dış görünüşü yer elmasına çok benzemektedir. Hindistan, Endonezya, Japonya, Vietnam ve Çin’de bolca yetişmektedir. Bitkinin yetişmeyi sevdiği iklim türü, yarı tropik ve tropik iklimler olmaktadır. Bitkinin bilinen ve henüz keşfedilmemiş pek çok faydası bulunmaktadır.

Zencefil Nedir

Zencefilin kök yumurtaları pek çok alanda kullanılabilmektedir. Kök yumurtaları en çok baharat olarak kullanılmaktadır. Bitkinin geldiği yer Güney Çin’dir. Güney Çin’den dünyanın birçok ülkesine hızlı bir şekilde yayılmıştır. Zencefilin çöreklerde kullanıldığı ve bu amaçla çokça tercih edildiği görülmektedir. Bunun dışında başlıca olarak; şarap, gazoz, turşu ve reçel yapımı sırasında da zencefilden yararlanılabilmektedir. Mutfakta yapılan yemeklerin aranan baharatı konumundadır. Özellikle çorba yapımında, pilav ve söğüş için sıklıkla kullanılmaktadır.

Zencefil Kökünde Neler Bulunmaktadır?

Zencefil Nedir

Zencefil pek çok yararı bulunan bir bitkidir. Bitkinin kökünde; nişasta, su, protein, yağ, kalsiyum, demir ve fosfor bulunmaktadır. Bitki kökünün %80’i sudan meydana gelmektedir. Bitki kökünde ayrıca B ve C vitamini bolca bulunmaktadır. Zencefil kurutulduğunda su oranı daha az olmaktadır. Kuru zencefilde bulunan su oranı %10 civarındadır. 1 çay kaşığı zencefil, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besin değerlerini karşılamaya yetmektedir. Yalnızca manganın %80’e yakın bir miktarını bu şekilde almak mümkün olmaktadır. Yani manganın tamamı bu bitkinin tüketimi ile karşılanamamaktadır.

Zencefil Faydaları

Zencefil Faydaları

Bu bitkinin ve kökünün sahip olduğu faydalar saymakla bitmemektedir. Zencefilin insan vücudunda bulunan tüm sistemlere etkisi olmaktadır. Hazımsızlık ve mide problemlerinin %40’ını çözebilen bir bitkidir. Gaz söktürücü bir özelliğe de sahiptir. Mide bulantısı problemlerinin çözümünde etkilidir. Ayrıca ishali önleyerek bağırsak problemlerinin çözülmesini kolaylaştırmaktadır. Bağırsaklarda bulunan düz kaslara iyi gelerek bu hattın rahat bir şekilde vücut tarafından kullanılmasını sağlamaktadır. Kabızlığın çözümünde çok etkilidir. Ülser ve reflünün etkilerini azaltarak hastalara şifa olmaktadır. Bitkinin ayrıca vücut ısısını arttırıcı etkileri de tespit edilmiştir. Bu sayede vücutta yerleşik durumda bulunan toksinler kolay bir biçimde vücut tarafından atılmaktadır.

Zencefil Faydaları

Zencefilin solunum yollarına ve kalbe önemli faydaları bulunmaktadır. Düzenli kullanım sonrasında inme riskini en aza indirerek kalp krizinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Kolesterolü yüksek olanlar için zencefil sıklıkla kullanılmalıdır. Kolesterol değerini düşürücü etkisi de yakın zamanda tespit edilmiştir. Bunun dışında, nefes darlığına iyi geldiği de kanıtlanmış diğer bir etkisidir. Enfeksiyon durumunda bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olmaktadır. Gıda zehirlenmeleri durumunda iyileştirici etkisi görülmüştür. Kadınlarda adet sancısını azaltıcı etkisi vardır. Ayrıca kansere karşı kullanıldığında kolon kanseri hücrelerinin büyümesini geciktirdiği tespit edilmiştir. Bu bitkinin yumurtalık kanseri ile mücadelede de etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Zencefil Çok Kullanıldığında Zararlı Olabilmektedir!

Zencefil Çok Kullanıldığında Zararlı Olabilmektedir!

Zencefilin pek çok yararının olduğu görülmektedir. Ancak, bu bitkinin çok fazla tüketilmesi zararlı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Zencefilin çok tüketilmesinden sonra aşağıdaki olumsuz etkilere yol açtığı gözlemlenmiştir:

  • Bitkinin kan sulandırma özelliği bulunduğundan dolayı cerrahi müdahalelerden önce kullanılmaması belirtilmektedir,

  • Çok tüketildiğinde deri döküntüsüne yol açtığı, ritim bozukluğu ile depresyon hali meydana getirdiği gözlenmiştir,

  • Kan pıhtılaşmasına yol açan bir bitkidir,

  • Hamile kadınların çok fazla tüketmesi, düşüğe neden olabilmektedir,

  • Çocuklarda kullanılacak miktarı günlük normal dozun 1/3’ü kadar olmalıdır,

  • İki yaşından küçük çocuklara verilmesi uygun değildir,

  • Günlük olarak 1 ya da 1,2 gr arasında tüketilmesi normal olan kullanım miktarıdır.

Zencefil Suyu Tüketmek Her Derde Deva

Zencefil Suyu Tüketmek Her Derde Deva

Zencefil suyu tüketimi pek çok fayda sunmaktadır. Aç karnına tüketilen zencefil suyu yağ yakıcı özelliği kanıtlanmıştır. 40 kalori ile 45 kalori arasında, zencefil suyu tüketimi sonucunda hızlı bir şekilde yakılabilmektedir.

Güzel ve faydalı bir zencefil suyu için malzemeler şöyle sıralanabilmektedir:

  • 5 litre kadar içme suyu,

  • Doğal limonun sıkılması sonucunda ortaya çıkan limon suyu,

  • Doğranmış taze zencefil.

Suyun içerisine doğranmış zencefillerimizi koyalım ve bu şekilde kaynamaya bırakalım. Kaynama gerçekleştikten sonra, zencefil suyu bu şekilde sıcak bir halde olacağından, içeceği 15 dakika boyunca soğumaya terk edelim. İçeceğimize son olarak; soğumuş bir hale geldikten sonra limon suyunu ilave edelim. Bu karışımı sabah aç karnına tüketmek faydalı olacaktır. Bitkinin faydasından daha çok yararlanmak isteyenler günde 2 öğün zencefil suyu tüketebilir.

Zencefil Korona Virüsü Yok Eder Mi?

Zencefil Korona Virüsü Yok Eder Mi?

Son günlerde en çok merak edilen konulardan bir tanesi de zencefilin korona virüs karşısındaki durumu olmaktadır. Zencefil korona virüsü yok eder mi sorusuna yönelik olarak bilimsel herhangi bir sonuç bulunmamaktadır. Ancak virüse karşı, insan sağlığını koruyan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi çok önemlidir. Zencefil, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Pek çok hekim tarafından bağışıklık sistemini güçlendirmek için yeterli miktarda zencefil tüketimi önerilmektedir. Ayrıca yapılan bazı çalışmalar sonucunda zencefilin virüsün aktif olmasını engellediğini ortaya çıkmıştır. Bu nedenle corona virüs ile  mücadelede zencefil tüketimine devam edilmelidir.

coronavirüs

türkiye koronavirüs vaka sayısındaki artış sebebi ile ilgili vatandaşı bu korona virüse karşı korunmak için yeni bir önlem aldı. Bu kapsamda Sağlık bakanı fahrettin koca yeni vaka sayısında daha fazla artış var diye konuştu. İşte yeni sayısal verilerin çıkması ile 10 Nisan 2020 Cuma gecesi türkiye 30 büyükşehir belediyesi için corona virüsü yenme amaçlı sokağa çıkma yasağı ilan edildi. sokağa çıkma yasağı isimli yeni tedbir ile uygulama nasıl yapılacak nelere dikkat etmeli herkesin merak konusu. Ancak bu sokağa çıkma yasağı ile ilgili tüm vatandaşların bilmesi gereken diğer husus hastalığa karşı kendi tedbirlerini almaktır. sokağa çıkma yasağı süresince corona virüse karşı kendi önlemlerinizi almalısınız. Zencefil ve zerdeçal corona vakaları haricinde diğer bağışıklık sistemine saldıran hastalıklar için de koruyucu niteliktedir.

coronavirüs

koronavirüs ile etkili bir savaş için günde iki öğün zencefil ve zencefilden üretilen zencefil suyu tüketilmesi faydalı olmaktadır. Günlük kullanılması gereken miktara bağlı kalarak zencefil kullanılmalıdır. Geleneksel tıpta yapılan çalışmalar göstermiştir ki zencefilin antiviral etkisi bulunmaktadır.

Yoruma kapalı.