Zeytinyağı Kilo Aldırır Mı?

Zeytinyağı en sağlıklı yağlar arasında yerini almaktadır. Kilo vermek uğruna vücuda hiç yağ girmemesi de ayrıca vücudumuz için zararlı bir durumdur. Özellikle mide bağırsaklar için son derece sakıncalıdır. Ancak en büyük yanlışlardan bir tanesi de zeytinyağının son derece sağlıklı olduğundan ötürü, bol tüketilmesinin herhangi bir sakıncasının olmamasının düşünülmesidir. Fakat zeytinyağı sağlıklı diye bol tüketmenin hiçbir anlamı yoktur. Buradaki amaç diğer yağlarda olduğu gibi, dengeli kullanarak en sağlıklı ve en lezzetli sonuca ulaşmaktır.
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı Kaç Kaloriye Denk Gelmektedir?
1 yemek kaşığı zeytinyağı yaklaşık olarak 180 kaloriye denk gelmektedir. Yaklaşık 100 Gr. Zeytinyağının kalorisi ise 900 kaloriye karşılık gelecektir.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı özellikle midesinden sorun yaşayanlar için önemli bir nimettir. Çünkü mide asidinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kontrollü tüketilirse, kilo alımına değil kilo verimine yardımcı olmaktadır. Ayrıca damar tıkanıklığının önüne geçilmesinde önemli bir etkendir.  Bunların dışında bağırsakla ilgili olan bütün problemlere iyi gelmektedir. Ayrıca saçlar için kullanıldığında saçların parlamasına yardımcı olur. En önemlisi de kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Zeytinyağı Kilo Aldırır Mı?

Zeytinyağının kilo aldırmaz düşüncesiyle zeytinyağının hamur işlerine, bol baharatlı soslar hazırlamak,  sağlıklı düşüncesiyle bardak bardak içmek çok yanlış bir seçenek olacaktır. Diğer yağları nasıl ölçülü kullanıyorsak, zeytinyağını da aynı şekilde ölçülü kullanmakta yarar vardır. Ayrıca bilinmeyen markaların yağlarının da kullanımı sakıncalı olacaktır.

Zeytinyağı Besin Değeri

Sağlığa faydalı olan zeytinyağı, besin değeri olarak içerisinde bolca E vitamini bulundurmaktadır. 1 çorba kaşığı zeytinyağının tüketimi günlük E vitaminin yüzde 8’ini karşılamaktadır. Ayrıca içeriğindeki E vitamini cildin dostu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında yeşil sebzelerden sonra en çok K vitaminine sahip diğer besin zeytinyağıdır. Kalsiyum, demir, sodyum, potasyum gibi birçok minerali içermektedir. Ayrıca kolesterol içeren bir yapısı bulunmadığı için de diğer yağlardan ayrılarak sağlıklı bir yağ olarak önümüze geçmektedir. Ayrıca zeytinyağı alzheimer hastalığına karşı koruyucu bir özellikte bulunan bir yağdır. Zihin sağlığını korumaya yardımcı ve ayrıca zihnin de canlı tutulmasını sağlamaktadır.

Yoruma kapalı.