1 Yaş Bebekler için Zeka Geliştirici Oyunlar Nelerdir?

1 Yaş Bebekler için Zeka Geliştirici Oyunlar Nelerdir?

Zekâ doğum anından itibaren desteklenebilir, 1 yaş bebekler için zeka geliştirici oyunlar da bunlar arasında yer alır. Oyunlar boş vakit geçirici değil, öğretici olmalıdır. Özellikle küçük yaştan itibaren bilinçli şekilde sağlanacak oyunlar bireylere yardımcı olacaktır. İleri yaşlar için bebeklerin birikim elde etmesine sebep olur. Bu sayede bireyler çocuklarının gelişimine en doğru şekilde destek olacaktır.

YouTube video

0-6 Aylık ve 1 Yaş Bebekler için Zeka Geliştirici Oyunlar Nelerdir?

1-2 yaş bebek zeka geliştirici oyunlar ebevenyler tarafından kolaylıkla oynatılabilir. Aslında birçok oyun için ekstra oyuncak ihtiyacı olmayacaktır. Ancak bireyler bu konuda daha ilgi çekici araçlarla oyunlar da oynayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken temel unsur göze ve sese hitap edecek araçlar kullanılmasıdır. Bunun yanı sıra büyük nesneler tercih edilmesi gerekecektir.

A. 0- 6 Aylık Bebek Zeka Geliştirici Oyunlar

1 yaş bebekler için zeka geliştirici oyunlar daha küçük yaşlarda desteklenirse güzel sonuçlanacaktır. Bebeklerin zekâ gelişim dönemleri ayrılmaktadır. 0-6 aylık ve 6-12 ay dönemi en kritik dönemler arasında yer alır. Ebeveynlerin bu aralıklar içerisinde fazla yorulmadan ve çabalamadan yapabileceği sayısız oyun bulunmaktadır. Bahsedeceğimiz oyunları sizler de deneyebilirsiniz.

1- Ayna ile Kendini Tanıma

Bebekler anne ve babaların sandığının aksine belirli bir aya kadar kendisini dünyada birey olarak algılamaz. Örneğin yatarken üzerinde bulunan battaniye ya da herhangi bir örtüyü kendisiyle bir görür. Dünya ile benliğinin ayrılması adına hem bellek hem zekâ gelişimi gereklidir. Bu durumu ağlayan bir bebek görünce tüm bebeklerin ağlamasını örnek olarak gösterilebilir.

1-yas-bebekler-icin-zeka-gelistirici-oyunlar

Ayna ile kendini tanıma oyunu 1 yaş bebekler için zeka geliştirici oyunlar adına bellek gelişimini destekleyecektir. Burada annenin yapması gereken aynayı bebeğe doğru tutmak ve hareket ettirmektir. Bebek aynada bulunan kişiyi kendisi olarak algılamaz. Bundan dolayı kendince dokunmak isteyecek sesler çıkaracaktır. Sizler de bu sesleri tekrar edebilir korkmadığı müddetçe tek heceli sesler çıkarabilirsiniz. Zamanla aynayı kendisinin tutmasını desteklemelisiniz.

1-yas-bebekler-icin-zeka-gelistirici-oyunlar
1 Yaş Bebekler için Zeka Geliştirici Oyunlar

Ortaya koyulacak bu oyun sayesinde bebekte birden fazla gelişim sağlanabilir. Öncelikle bebeğin benlik gelişimi sağlanır. İkinci olarak da bellek güçlenmesi yaşanır. Bellek gelişimi ile ileri dönemdeki davranışlara da destekleme sağlanır. Aynayı tutmaya çabalaması kaba motor gelişimi ve aynı zamanda doku- duyum gelişimini de sağlayacaktır. Aranızdaki ilişkinin yakınlaşması ise herbirinden daha önemlidir.

2- Sesleri Tanıma ve Yönelme

1 yaş bebekler için zeka geliştirici oyunlar genellikle görsel ve işitsel oyunlara dayanır. Bunun için 0-6 yaş zeka geliştirici oyuncaklar arasında bol sesli oyuncaklar tercih edebilirsiniz. Burada ihtiyacınız olan küçük yaşta bulunan bebeğiniz için bir zil, çan ya da çıngıraklı oyuncaklar olacaktır. Renkli olması bebeğinizin daha çok dikkatini çekecektir. Önemli nokta burada hem kendisinin eline alabilecek şekilde olması hem de sizin kullanabilmenizdir.

1-yas-bebekler-icin-zeka-gelistirici-oyunlar

Oyun aşamasında yapmanız gereken elinize aldığınız oyuncak ile bebeğinizin arkasında, sağında, solunda farklı alanlarda sesler çıkarmaktır. Burada bebekler sesin geldiği yöne doğru yönelmesi sağlanmalıdır. Başlangıç aşamasında sabırlı olmalısınız. Bebeğinizin küçük olmasından dolayı göremeyeceği nesneye yönelmeyeceğini de unutmamalısınız. Gördüğü bir nesneyi yavaş yavaş farklı alanlara ses çıkararak yöneltin.

1-yas-bebekler-icin-zeka-gelistirici-oyunlar

Bu sayede çocuklar da takipte kalma durumu gelişir. Göz ve kulak koordinasyonunun yanı sıra çevresinde hareket etme isteği motor kaslarında da hareketliliğe sebep olacaktır. İlk 3-4 ay sonrasında kendince sesler çıkarması ve sizin bunlara karşılık vermeniz dil gelişimine de etkili olacaktır. Burada bebeğinizin korkmayacağı ve ilgisini çekecek düzeyde oyuncak sesleri tercih edilmelidir.

B. 1 Yaş Eğitici Oyunlar | 1 Yaş Bebekler için Zeka Geliştirici Oyunlar

0-6 aylık bebeklere nazaran 1 yaş bebekler için zeka geliştirici oyunlar daha çeşitlidir. Yürüyen ya da emekleyen bebeklerin algıları da gelişmiştir. Oyuna aktif olarak katılmak isteme çabaları daha eğlenceli durumlara sebep olacaktır. Bu aşamada 1-2 yaş bebek oyuncak seçimi ile desteklemeye sağlayabilir hatta evde bulunan birçok eşya ile sayısız oyunları kendinizce türetebilirsiniz.

2- Renklerin Öğretimi

6 aylık öncesi beslenmeye başlayan bellek-hafıza gelişiminin meyvelerini yemek için artık bebeğiniz hazırdır. Burada yavaş yavaş renklerin öğretimi sağlanır. Yapmanız gereken ise temel renklerden başlayarak bunu eğlenceli hale getirmektir. Bebeğiniz ile oyun alanı belirleyin ve oturun. Yanınıza tüm oyuncaklarını ya da evde mevcut olan renkli eşyaları alın.

1-yas-bebekler-icin-zeka-gelistirici-oyunlar

1 yaş bebekler için zeka geliştirici oyunlar arasında bulunan bu yöntemde öncü siz olmalısınız. Bebeğinize tek tek göstererek aynı eşyaları alıp farklı bir tarafa koyun. Örneğin kırmızı top, kırmızı kalem… diyerek sıralayın. Bebeğinizin yaşı itibari ile iki özelliği aynı anda algılaması pek mümkün değildir. Renk kısmında daha fazla vurgu yaparak oyuncakları ayırmalısınız.

1-yas-bebekler-icin-zeka-gelistirici-oyunlar

Bebeğiniz herhangi bir oyuncağı aldığında ise bu sefer siz rengini söyleyin. Doğru yerleştirmesini hemen beklememelisiniz. Burada önemli olan dikkatini çekmektir. Bebeklerin önce alıcı dilleri gelişir. Rengi size söyleyemese de kırmızı olduğunu algılar ve buna göre hareket edebilir. Bu sayede dil desteği, bellek ve sosyalleşme konusunda gelişim sağlayacaksınız.

2- Vücudunu Tanısın!

1-yas-bebekler-icin-zeka-gelistirici-oyunlar

Vücudu tanımak 1 yaş bebekler için zeka geliştirici oyunlar arasında yer alır. Burada zekâ denildiğinde üst düzey şeyler beklenilmemelidir. Kazanılması gereken davranışları kazanması sizden gördüğü hareketi dahi tekrarlaması hafıza ya da görsel zekâ alanının geliştiğini gösterir. Aynı şekilde işitsel zekâ konusunda da etkili olacaktır. Vücudunun bölümlerini bebeğinizin üstünde ya da kendinizde göstererek öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

C. 1-2 Yaş Bebek Oyunları

1 Yaş eğitici oyunlar dışında 1-2 yaş bebek oyunları da bulunur. Her dönemin sergileyebileceği oyunların skalası değişecektir. 1-2 yaş aralığında bebeğiniz artık ufak ufak ilk cümlelerini kurabilecek haldedir. Hareket kabiliyeti de daha gelişmiştir. Burada her bebeğin aynı düzeyde olması beklenmez, beklenemez. Ancak bebeğinizi destekleyerek sizler de daha iyi gelişimler için destek oluşturabilirsiniz.

1- Top Yapıştırma

1 yaş bebekler için zeka geliştirici oyunlar arasında da bulunabilir. Ancak 1-2 yaş için daha çok tercih edilir. Burada önceki öğrendiklerinin üzerine koyarak daha fazla gelişim hedeflenir. İhtiyacınız olan geniş bir bant ve üzerine yapışabilecek renkli top ya da oyuncaklar olacaktır. Gerisini bebeğiniz için göstereceksiniz ve ondan yapmasını bekleyeceksiniz. Destekleyici konuşmalar yaparak cesaretlendirmelisiniz.

1-yas-bebekler-icin-zeka-gelistirici-oyunlar

Bantı iki sandalye ya da kapı kirişi arasına yapıştırın. Geniş bant olması üzerine oyuncak yapışmasını kolaylaştıracaktır. Birden fazla sırada bant alanı oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken önceden renklerin öğretildiği varsayılarak her bir sıraya tek renk oyuncakların yapışmasını sağlamaktır. Eğer renkleri öğretmediyseniz bu aşamda da öğretebilirsiniz.

1-yas-bebekler-icin-zeka-gelistirici-oyunlar

Oyun sayesinde 1 yaş bebekler için zeka geliştirici oyunlar kategorisinde güzel bir deneyim yaşayacaksınız. Bebek hem renkleri öğrenecek hem de hareket kabiliyetini geliştirecektir. Eline aldığı oyuncağın rengini hatırlamak için bellek kullanımı sağlanır. Bunun yanı sıra oyuncakları banta yapıştırma işlemi büyük kas koordinasyonunu geliştirecektir. Küçük değil kıyasla daha büyük oyuncaklar tercih etmelisiniz.

2- Baterist Olma

1-yas-bebekler-icin-zeka-gelistirici-oyunlar

Mutfakta bulunan plastik kaplar, tencereler ve kaşıklar işinizi görecektir. Bebeğinizin önünde bu eşyalarla sesler çıkarmaya başlamalısınız. Sizi taklit etmek adına o da vuracak ve keşife başlayacaktır. İsterseniz başlangıçta tek vurma sonra iki vurma şeklinde sizi taklit edebilmesini destekleyebilirsiniz. Ancak temelde burada amaç sesleri tanıma, bir yere vurduğunda ses çıkacağını anlamadır. Böylece müzikâl zeka daha çok desteklenecektir.

0-1 Yaş Oyuncak Tavsiyesi Nelerdir?

1 yaş bebekler için zeka geliştirici oyunlar kadar 0-1 yaş oyuncak tavsiyesi merak edilmektedir. Peki bu aralıkta çocuklar için neler tercih edilebilir? Aslında çok aceleci davranmanızı önermiyoruz. Ancak destekleyici ve öğretici olması adına duyusal gelişimi sağlamak adına dış yüzeyi farklı oyuncaklar tercih edebilirsiniz. Özellikle ilk 6 ay çocuklar için dünyayı tanımak nesnenin ağza alınması ile mümkündür. Bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.

1-yas-bebekler-icin-zeka-gelistirici-oyunlar

En çok dikkat edilmesi gereken unsur ise 2-3 yaşına kadar çocuklara çok küçük oyuncak tercihi yapılmamalıdır. Burada önemli olan elbette boğaza kaçmamasıdır. Bunun dışında temelinde ise ince kas koordinasyonlarının gelişmemiş olmasıdır. Kaba motor kasları daha büyük nesneleri tutmayı sağlar. İnce kaslar daha küçük nesneleri tutmayı sağlar ve ayrıntılı işler yapmayı sağlar. İnsanlarda tam olarak bu özellik ilkokul 2-3.sınıf ile kazanılır.

 1 Yaş Oyuncakları Nasıl Olmalı?

1-yas-bebekler-icin-zeka-gelistirici-oyunlar

1-2 yaş bebek zeka geliştirici oyunlar oynayabilmek sayısız oyuncak satışı sağlanır. Ebeveynlerin bu aşamada dikkatli olması gerekir. Kaba motor kaslarına uyumu dikkat edilmesi gereken birinci unsurdur. Bunun dışında renkli olması ve bol ses çıkarması işinizi görecek materyaller olacaktır.  1 yaş eğitici oyuncak tavsiyesi alarak hareket etmekten ziyade evde bulunan eşyalar da işinizi görecektir, unutmayın. İnce motor becerileri kazandırmak için adım adım küçük boyutlu oyuncaklara geçilmelidir. Çocuk ile birlikte bir şekilde uygun yaş oyunları tercih ederek yardımcı olun, böylelikle başarısız olduğu durumlarda ona kötü hissettirmezsiniz.

1-2 Yaş Oyuncak Seçimi Neden Önemlidir?

1 yaş bebekler için zeka geliştirici oyunlar oyuncak temelli sağlanacaktır. Evde bulunan eşyalardan yardım almak mümkündür. Ancak oyuncak sektörü ciddi bir gelişme göstermiştir. Güvenilir olan markalar bu noktada iddialı ve destekleyici oyuncaklar üretmektedir. Sizler de bunlardan faydalanarak çocuklarınıza yardımcı olabilirsiniz. 1 yaş zeka geliştirici oyuncaklar normal oyuncaklara göre daha değerli olacaktır.  Bebekler için zeka geliştirici oyunlar kitabı size bu konuda destek sağlayacaktır.

1-yas-bebekler-icin-zeka-gelistirici-oyunlar

Oyuncaklar çocukların ve bebeklerin dış dünyayı yorumlama ve kendini açtıkları bir dünyadır. Her ne kadar toplum arasında boş vakitleri geçirmek, çocuk oyalamak için görülse de altında yatan anlamlar daha derin olmaktadır. Psikoloji alanında çocuk dünyasını anlamak için oyuncak ve oyun yöntemine sıklıkla başvurulur. Sizlerde çocuğunuzla daha iyi bir ilişki oluşturmak ve kendisini geliştirmeyi sağlamak adına öneriler doğrultusunda tercihler yapmalısınız.

1-yas-bebekler-icin-zeka-gelistirici-oyunlar

Bebeklerde gelişim bu tarz oyunlarla sağlanabilmektedir. Ancak kimi bebekler dikkat konusunda problemler yaşamaktadır. Ebeveynler bu konuda kimi zamanda doğal taşlara başvurur. Bu taşların taşıdığı enerjinin yanı sıra geçmişten itibaren kullanılması da etkilidir. Peki siz kehribar kolyesinin faydalarını biliyor musunuz? Kehribar Kolye Faydaları Nelerdir? 6 Faydasından Yararlanmaya Ne Dersiniz yazımızda bebekler için faydalarına bakabilirsiniz.

 

 

 

Yoruma kapalı.