1 Yaş Otobüsün Tekeri Dönüyor Şarkısı ile Dil Gelişimi

1 Yaş Otobüsün Tekeri Dönüyor Şarkısı ile Dil Gelişimi

Küçük yaştaki çocuklar için Otobüsün Tekeri Dönüyor şarkısı hem eğlenceli hem de öğreticidir. Çocukların genelde eğlence aracı olarak görülen şarkıların temelde farklı amaçları bulunur. Özellikle son zamanlarda bu konuda gerekli bilinç ile oluşturulan ürünlerin gelişimde etkisi yadsınamaz bir gerçek olarak görülmektedir. Yazımız içerisinde ‘Otobüsün Tekeri Dönüyor‘ şarkısının çocuk gelişimine yaptığı etkileri görebilirsiniz.

YouTube video

Gülçin Öğretmen Otobüsün Tekerleği| Çocuk Gelişimindeki Önemi Nedir?

Dil gelişimi çocuklarda küçük yaşlardan itibaren başlamaktadır. Aslında 1 yaşına girmeden bebeklerde gelişmeler görülür. Ancak toplum arasında ilk kelimeler ağızdan çıktığı anda konuşma var sayılır. Bu konuda birkaç bilgi edinmek bu sistemin nasıl ortaya çıktığını anlamak da daha iyi olacaktır. Öncelikle dil gelişimi sadece konuşma ile gerçekleşmemektedir.

1-yas-otobusun-tekeri-donuyor

Otobüsün Tekeri Dönüyor İngilizce ya da Türkçe versiyonunun dil gelişimine etkisine geçmeden önce dil gelişimi hakkında bilgi edinmek gerekiyor. Dil gelişimi önce alıcı dilin gelişmesi daha sonra ifade edici dilin ortaya koyulması ile ilerlemektedir. Alıcı dil denilen kısım bir yaşına girmeden önce çıkar. Burada bebek, kendisine söylenenleri anlar, bakması gereken yere bakar. Örnek vermek gerekirse ‘Anne nerede?’ denildiğinde anne algısı, şeması oluştuğundan anneye bakar.

1-yas-otobusun-tekeri-donuyor

Konuşmanın ortaya koyulabilmesi için alıcı dilin gelişmesi şarttır. Alıcı dil sayesinde söylenenler algılanmaya başladıktan sonra kas gelişiminin tamamlanması ile ifade edici dil ortaya koyulur. İfade edici dil sayesinde toplum arasında bilinen asıl konuşma durumu ortaya çıkar. Bebek anne denildiğinde anneye baktığı gibi anne demeye de başlar, Sevimli Dostlar Araba şarkısına da eşlik etmeye çabalar.

1-yas-otobusun-tekeri-donuyor

Peki Otobüsün Tekeri Dönüyor şarkısı ile dil gelişiminin alakası nedir? Sadece bu çocuk şarkısı değil genel olarak tüm çocuk şarkılarının aynı etki yarattığı görülür. Çocuklar küçük yaşlarda işitsel ve görsel alanda gelişim gösterirler. Sadece iletişim kurmak onların ilgisini çekmez. Müzik alt yapılı bir sistem tüm dikkatini çeker. Burada ilk olarak şarkı içerisinde yer alan durumların şemaları yani kelimeleri zihninde oluşur.

1-yas-otobusun-tekeri-donuyor

Bahsi geçen çocuk şarkısından örnek vermek gerekirse otobüs, tekerlek, korna gibi kelimelere karşı bir algı gelişir. Çocuk bir süre boyunca bunu duymaya devam ettikçe ifade edici dil ile de söylemeye çalışır. Kelime haznesinin yanı sıra çocukların müzikal zekasında ve dikkat süresinde de artışlar meydana gelir. Üzerine dans etmeye de meyilliyse psikomotor açıdan ilerlemeler görebilirsiniz.

Otobüsün Tekeri Dönüyor| Çocuk Şarkıları Önerileri

Otobüsün Tekeri Dönüyor Youtube üzerinden çocuklara ulaştırılabilir. Telefon üzerinden gözlerini yormayacak ve teknolojisi bağımlısı hale getirmeyecek şekilde dinletilebilir. Otobüsün tekerleği yuvarlak İngilizcesi de bulunur. Dil gelişiminde 1 yaşına gelmeden önce çocuklara İngilizce şarkılar dinleterek farklı bir dil de öğretebilirsiniz. Bu zaman aralığında birden fazla dil gelişimi için uygundur. Liste içerisinde birden fazla çocuk şarkısı önerisine ulaşabilirsiniz.

1- Sarı Otobüs Şarkısı

Otobüs üzerine yazılmış bir çok şarkı bulunmaktadır. Sarı Otobüs şarkısı da bunlardan birisidir. Çocuğunuzla dinlerken eğlenebilir aynı zamanda eğlenebilirsiniz. Sarı Otobüs sözleri:

YouTube video

” Sarı cici otobüs gidiyor, gidiyor,
Tekerlekler dönüyor, dönüyor,
Otobüsün kapısı açılıyor, kapanıyor,
Sarı cici otobüs gidiyor.
Yolcu bilet parası veriyor, veriyor,
Paraları kutuya atıyor,
Otobüsteki çocuk gülüyor, gülüyor,
Sarı cici otobüs gidiyor.
Geçerken el sallıyor, sallıyor,
Hem bana hem de sana sallıyor.”

2- Rüya Okulu Kırmızı Balık

Otobüsün Tekeri Dönüyor şarkısı kadar küçük yaştaki bebekler tarafından da çok sevilen bir şarkısı Rüya Okulu Kırmızı Balık bulunmaktadır. Kırmızı Balık şarkısında diğer çocuk şarkılarında olduğu gibi bebeklerin alıcı ve ifade edici dilleri öğrendiği görülür. Bunun yanı sıra gündelik yaşama dair bilgiler de kazanılır, balıkların yaşamaı hakkında gelişim sağlanır.

YouTube video

Kırmızı Balık şarkısı sözleri:

” Kırmızı Balık gölde kıvrıla kıvrıla yüzüyor
Balıkçı Hasan geliyor, oltasını atıyor,
Kırmızı balık dinle, sakın yemi yeme,
Balıkçı seni tutacak, sepetine atacak.
Kırmızı balık kaç kaç, kırmızı balık kaç kaç kaç…”

3- Otobüsün Tekeri Dönüyor| Sevimli Dostlar Araba Şarkısı

Sevimli Dostlar Araba şarkısı ile dinlenmektedir. Otobüsün Tekeri Dönüyor şarkısı ile benzer mesajları içerse de birkaç farklılık bulunmaktadır. Hangi şarkı çocuğunuzun kulağına uygun geliyorsa onu dinletebilirsiniz. Sözleri arasında doğa sesleri, duygu belirteçleri daha fazla olduğundan küçük yaştakiler için daha uygundur. Şarkı sözleri:

” Otobüsün tekerleği yuvarlak yuvarlak yuvarlak
Otobüsün tekerleği yuvarlak dönüyor
Çocuklar otobüse bindiler bindiler bindiler
Çocuklar otobüse bindiler oturdular
Otobüs zıpladı zıp zıp zıp, zıp zıp zıp, zıp zıp zıp
Otobüs zıpladı zıp zıp zıp, zıııp zıp zıp zıııp
Yağmur yağdı şıp şıp şıp, şıp şıp şıp, şıp şıp şıp
Yağmur yağdı şıp şıp şıp, şıııp şıp şıp şıııp
Korna çaldı düt düt düt, düt düt düt, düt düt düt
Korna çaldı düt düt düt, düüüt düt düt düüüt

YouTube video

Bebek ağladı vauv vau va, vauv vauv va, vauv vauv va
Bebek ağladı vauv vauv va, vauuuv vauv vauv vauuuva
Annesi bebeği salladı pış pış pış, pış pış pış
Annesi bebeği salladı pııış pış pış pııış
Paralar kutuya atıldı çin çin çin, çin çin çin
Paralar kutuya atıldı, çiiin çin çin çiiin
1-yas-otobusun-tekeri-donuyor

Otobüsün motoru bağırdı rın rın rın, rın rın rın
Otobüsün motoru bağırdı rııın rın rın rııın
Otobüsün kapısı açıldı, kapandı, açıldı
Otobüsün kapısı kapandı ve açıldııı
Otobüsün tekerleği yuvarlak yuvarlak yuvarlak
Otobüsün tekerleği yuvarlak dönüyor

Otobüsün Tekerleği İngilizce Sözleri| Wheels On the Bus

Küçük yaştaki bebekler Otobüsün Tekeri Dönüyor şarkısını İngilizce ya da farklı bir dille dinlediğinde öğrenme gerçekleştirebilir. Aile içerisinde de kimi kelimelerin desteklenmesi doğrultusunda küçük yaştan itibaren aile içi eğitim sayesinde dil kazanımı sağlayabilirsiniz. Wheels on the Bus İngilizce olarak sunulmuş şeklidir. Otobüsün Tekerleği İngilizce sözleri de okuyarak öğretim sırasında kolaylık elde edebilirsiniz. İnternet üzerinden arabamın tekeri dört çekerdir dört çeker sözleri de temin edebilirsiniz.

YouTube video

Şarkı sözleri:

”The wheels on the bus go round and round
Round and round
Round and round
The wheels on the bus go round and round
All through the town

The doors on the bus go open and shut
Open and shut
Open and shut
The doors on the bus go open and shut
All through the town

1-yas-otobusun-tekeri-donuyor
The wipers on the bus go swish, swish, swish
Swish, swish, swish
Swish, swish, swish
The wipers on the bus go swish, swish, swish
All through the town

The signals on the bus go blink, blink, blink
Blink, blink, blink
Blink, blink, blink
The signals on the bus go blink, blink, blink
All through the town.”

1-yas-otobusun-tekeri-donuyor
Otobüsün Tekeri Dönüyor

Wheels on the Bus ve birçok çocuk şarkıları ile çocuğunuzun dil, psikomotor, sosyal ilişkisini geliştirebilirsiniz. İzlenen ve dinlenenler küçümsenmemelidir çocuğun gelişimi esnasında büyük öneme sahiptir. Çocuk şarkılarının yanı sıra zeka geliştirici oyunlar hakkında bilginiz var mı? 1 Yaş Bebekler için Zeka Geliştirici Oyunlar Nelerdir yazımıza bakarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

Yoruma kapalı.