10 Maddede Sağlıklı Yaşam Nedir ?

Sağlıklı yaşam, herkesin sahip olmak istediği bir yaşam şeklidir. Bu konunun püf noktaları ve daha sağlıklı yaşama sahip olmak için gerekli bilgileri bu yazıda topladık.

Sağlıklı yaşam, herkes için farklı anlamlar ifade edebilir. Kimine göre herhangi bir hastalığa yakalanmadan yaşamını sürdürmek. Kimine göre de huzur içinde sevdikleriyle birlikte mutlu bir şekilde yaşam sürmektir. Her şey yolunda giderken insanlar bazı şeylerin değerini bilemeyebilir. Değerini bilmediğimiz, önemsemediğimiz şeyleri kaybedince gerçeklerle yüzleşiriz. Kaybettiğimiz sağlık ise tüm hayatımız bir anda alt üst olabilir. Bunun olmaması için bizimde yapmamız gereken şeyler var, alacağımız basit önlemlerle güzel bir ömür geçirebiliriz.

Sağlıklı Yaşam Nedir ?

kolay-diyet-listesi_10-maddede-saglikli-yasam-nedir (3)

Sağlıklı yaşam nedir Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler nelerdir ? soruları merak konusudur. Elbette herkes sağlıklı bir yaşama sahip olmak ister. Ancak kimi nedenlerle bu istek tam olarak yerine getirilememektedir. Bu nedenlerden birisi de, sağlıklı bir yaşama nasıl sahip olacağının bilinmemesidir. Sağlıklı bir yaşam için bilgi edindikten sonra geriye sadece uygulamak kalır. Peki sağlıklı yaşam konusu için bilinmesi gerekenler nelerdir ? Bu soruya cevabı 10 madde de topladık.

Bu maddeler şu şekildedir;

1 – Günlük Sağlıklı Yaşam Programı

kolay-diyet-listesi_10-maddede-saglikli-yasam-nedir (2)

Kendimiz için günlük sağlıklı yaşam programı belirleyerek günlerimizin daha güzel ve verimli geçmesini sağlayabiliriz. Günlük yapılması gereken şeyleri alışkanlık haline getirerek bunları yaşam tarzımız yapabiliriz. Sabahları yapılan kahvaltı, yenilen ara öğünler, yapılan günlük yürüyüşler, şekerin hayatımızdan çıkarılması, sebze ve meyvelerin çoğaltılması , güzel ve sağlıklı yaşam sürmemiz için yapılması gerekenlerdendir.

2 – Sağlıklı Yaşam Tarzı

kolay-diyet-listesi_10-maddede-saglikli-yasam-nedir (4)

Kendimize sağlıklı yaşam tarzı edinerek, bilinçli güzel bir hayata adım atabiliriz. Yapmamız gereken tek şey biraz dikkatli davranmak. Güzel ve uzun bir yaşam için önce ruh sağlığı sonrasında ise beden sağlığının çok büyük önem taşıdığını unutmamalıyız. Unutmamamız gereken bir diğer şeyde başlamak için asla geç olduğunu düşünmememiz. Yaşam tarzımızı değiştirmek için atılan adımın cinsiyetle, yaşla hiçbir bağı yoktur. Her yaşta istediğimiz her an bu adımı atabiliriz, gerisi kendiliğinden gelecektir.

3 – Sağlıklı Yaşam Sitesi

kolay-diyet-listesi_10-maddede-saglikli-yasam-nedir (12)

Sağlıklı yaşam sitesi bize ne katabilir. Bu sitelerin en güzel tarafı elimizin altında, bize bir tuş kadar yakın olması diyebiliriz. Sağlığımız için profesyonel olarak yardım alamayabiliriz, ne yapacağız, nereden başlayacağız bunu da bilemeyebiliriz.  Ama bir bilgisayar bu sorunların hepsini çözebilir. Bu konularda bize yol gösterecek o kadar güzel ve güvenilir siteler var ki, verdikleri bilgilerle hayatımıza yön verebilir. Bize doğru yolu gösterebilirler.

 4 – Sağlıklı Yaşam ve Beslenme

kolay-diyet-listesi_10-maddede-saglikli-yasam-nedir (5)

Sağlıklı yaşam ve beslenme güzel bir hayat için kilit kelime olabilir mi? Çocukluğumuzdan başlayan beslenme alışkanlığımız, sağlığımızı belirleyen etmenlerden biri midir? Yeme alışkanlığımızı nasıl olursa olsun değiştirebileceğimizi asla unutmamalıyız. Doğru beslenmeye atılan adım, hayatımızı da olumlu etkileyecektir. Dokularımızın yenilenmesi, verilen birkaç kilo ile kişinin öz güveninin yerine gelmesi, aynaya baktığımızda gülen bir yüz bu olumlu etkilerden sadece birkaçıdır.

 5 – Sağlıklı Yaşam ve Spor

kolay-diyet-listesi_10-maddede-saglikli-yasam-nedir (6)

Sağlıklı yaşam için ve spor ruh ve vücut dengesinin olmazsa olmazıdır diyebiliriz. Sağlıklı uzun bir hayat için atılması gereken en önemli adımlardan biri, sporu hayatımıza sokmaktır. Günümüz koşulları insanları bir şekilde hareketsizliğe itmiştir. Kimimiz iş ortamında gün boyu bilgisayar başında çalışırken, evde zaman geçirmek zorunda kalanlar televizyon başında günü bitirmektedirler.

kolay-diyet-listesi_10-maddede-saglikli-yasam-nedir (13)

Yediğimiz besin ve maddelere hareketsiz yaşam da eklenince sonuç, kilo almayla neticelenmektedir. Tabi bu yağ ve kilolar önce şişmanlığa, sonrasında ise çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Başlanılan bir spor dalı ya da en basiti günlük yapılan yürüyüş hayatımızda çok büyük değişikliklere neden olabilir. Vücudumuzu zinde hissetmek, stresi azaltmak, kendimize olan güveni yerine getirmek sporun faydalarından birkaçıdır. Bunun için fiziksel aktivite/egzersiz yapmak, vücut için gerekli enerji temini için önemlidir.  Ama en önemlisi, iştah kontrolü sağlayarak, bunun bizi dengeli beslenmeye teşvik etmesidir.

6 – Sağlıklı Yaşam Önerileri

 

kolay-diyet-listesi_10-maddede-saglikli-yasam-nedir (8)

Sağlıklı yaşam önerileri, liste yapsak emin olun sayfalar dolusu öneri ile karşılaşabiliriz. Dengeli beslenip spor yaparak tüm organlarımızın düzenli çalışmasını sağlayabiliriz. Alacağımız küçük yardımlarla hayat kalitemizi daha da artırabiliriz. Ben spor yapıyorum, bunun yanında sağlıklıta besleniyorum demekle her şey bitmiş olmuyor. Sigaradan uzak durmak, düzenli sağlık kontrolü yaptırmak, uyku düzenine dikkat etmek, gereksiz yere ilaç kullanımını önlemek, pozitif düşünmek. Unutmayalım sağlık bize verilen bir hediye, bunu koruması gerekenler ise bizleriz.

7 – Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler

kolay-diyet-listesi_10-maddede-saglikli-yasam-nedir (9)

Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler, kimimiz için yapması zor ama sonucu büyük yaptırımlar. Şunu yapmanız gerek, bunu yapmamanız gerek. İşte burada verilen öneriler,  emir gibi algılanılarak ters tepebilir. Verimli güzel bir hayat geçirmek istiyorsak, yapılması gereken tek şey aşırılıktan kaçmak olacaktır. Her şeyin yerinde ve kararında olması gerekir. Herkes kendisi için neyin doğru neyin yanlış olduğunun bilincindedir. Atılan bir adım alınan bir karar her şeyi değiştirebilir. Bunun yanında bağışıklık sistemimizi güçlendirecek davranışlar yapmalıyız. Nasıl mı ? Bağışıklık sistemini güçlendirecek alışkanlıklar yazımızı okuyarak bu konu da da bilgi edinebilirsiniz.

 8 – Sağlıklı Yaşam Programları

kolay-diyet-listesi_10-maddede-saglikli-yasam-nedir (7)

Profesyonel kişiler tarafından yapılan sağlıklı yaşam programları kendine vakit ayıramayan, sosyal yaşamdan uzaklaşan, belki de en kötüsü asık surat ile dolaşan gülmeyi unutan insanlar için bir çeşit kurtarıcıdır. Kendimize zaman ayıramayıp, yürüyüş dahi yapamıyorsak, sürekli iş peşinde koşuyor isek, burada kendimize bir dur dememiz gerekiyor. İşin uzmanı olan kişilerin uygulayacağı bu programlar sayesinde doğru beslenmeyi ve güzel bir hayat için doğru adım atmayı öğrenebiliriz.

 9 – Sağlıklı Yaşam Merkezi

kolay-diyet-listesi_10-maddede-saglikli-yasam-nedir (10)

Günümüzde herkesin maddi olanaklarına göre o kadar güzel merkezler var ki onlar sayesinde en önemlisi de sosyalleşerek hayatımızı sürdürebiliriz. Alınan bir karar hayatımızı kökten değiştirebilir. Sağlıklı yaşam merkezlerinin en güzel yanı kişinin ihtiyacı doğrultusunda bir program hazırlayarak kişiyi sağlıklı yaşama yöneltmeleri. Evimizde olsa bugün yorgunum boş ver deme lüksümüz çok fazla ama böyle bir programa katılmak bizimde işlerimizi oldukça kolaylaştıracaktır. Kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda uygulanan programlar sonucu günden güne değişen bir hayat ama iyi yönde değişen bir hayat, kendine güvenen kişiler, gülümseyen yüzler meydana getirebilir.

10 – Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği

kolay-diyet-listesi_10-maddede-saglikli-yasam-nedir (11)

Kişilerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarında; yaş, cinsiyet, eğitim, medeni durum, yaşadıkları coğrafi bölgeler belirleyici rol oynamaktadır.

Konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak istersek, işin uzmanlarına ulaşıp doğrudan yardım alabiliriz. Yazmış oldukları makalelerden ve araştırmalardan güncel bilgilere ulaşabiliriz.

Yoruma kapalı.