13 Maddede Aloe Vera Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda Aloe Vera Zararları bilinmeden pek çok alanda kullanılmaktadır fakat, bu durum sağlık açısından bazı riskler ortaya çıkarabilir. Günümüzde gerek kozmetik alanında, gerekse cilt bakımı alanında sıkça kullanılmaya başlanan bir bitki olan aloe vera, masum gözükse de pek çok zararı bulunan bir bitkidir. Birçok insan da bu zararları bilmeden, güzel gözükmek veya güzelleşmek için sağlığını riske atmaktadır. 

YouTube video

Oysa sağlık açısından aloe veranın zararları bilinse, kesinlikle kullanılmayacaktır. Bundan dolayı biz bu konuyu ele alarak, bu bitkiyi ya da bu bitkiden elde edilen kozmetik ürünler başta olmak üzere aloe vera suyu veya aloe vera jeli içeren ürünleri kullanmadan önce, bir kez daha düşünmeleri için bir fırsat vermek istedik.

Aloe Vera Nedir ve Aloe Vera Zararları Nelerdir ?

Aloe vera, kaktüse benzeyen ve özellikle cilt ve saç bakımında kullanılan şifalı olduğu düşünülen bir bitkidir. Doğada 360 türü bulunan aloe veranın en çok kullanılanı Aloe Barbadensis türüdür. Afrika kökenli bir bitki olsa da, aynı zamanda evlerimizde süs olarak da görmeye başladığımız bir bitki haline gelmiştir. 

Günümüzde birçok marka tarafından tercih edilen aloe vera, birçok üründe kullanılmaktadır. Bu markalar arasında sıkça duyduğumuz marka ve düşünce olan herbalife aloe vera zararları hakkında kesin bir bilgi var mı, yok mu, bilinmemektedir. Fakat marka farketmeksizin, aloe vera jel yanlış kullanım sonucu kendisiyle beraber çeşitli zararlar getirmektedir. Bu bitkinin jelinin doğru kullanımı için aloe vera nasıl kullanılır, başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Aloe Vera Zararları Nelerdir ?

aloe-vera-zaralari

Kozmetik alanında etkin bir şekilde kullanılıyor olması popüler halle getirse de, bazı hastalıklara sahip kişilerin kesinlikle bu bitkiden elde edilen ürünlerden uzak durması gerekmektedir. Bu yazımızda bu bitkinin zararlarının neler olduğunu ve kimlerin bu bitkiden elde edilen ürünleri kullanmaması gerektiğini ele aldık. Umarız ki bu yazı size yardımcı olur. İşte 13 maddede bu bitkinin zararları!

1 – Aloe Vera Zararları  | Kan Şekerini Düşürür 

Bu mucizevi bitki ile yapılan ilk çalışmalarda kan şekerini düşürebileceği görülmüştür. Şeker hastası olan ve kan şekerini düşüren ilaçlar kullanan kişilerin bu nedenden dolayı ağız yoluyla aloe vera alımına dikkat etmesi gerekmektedir ve diyabet ilaçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır. 

2 – Alt Deriye Zarar Verir 

Dışarı çıkmadan direkt yüzünüze uygularsanız ve güneşe çıkarsanız alt derinizde yanmalar meydana gelebilir. Bu da aloe vera yüze zaraları arasında yaygın olarak görülebilir. 

3 – Akne Oluşmasına Neden Olur 

Kist ve deride kir birikimine neden olabilir. Eğer akneye yatkın bir cildiniz varsa bu etkileri daha açık şekilde görebilirsiniz. 

4 – Potasyum Eksikliğine Sebep Olur 

Uzun süreli kullanımda aloe vera potasyum eksikliğine neden olabilir. Potasyum eksikliği sonucunda özellikle kalp kasların kasılma ve kas zayıflığı sonucu kalp krizine ya da sindirim sisteminde bozulmaya neden olabilir. 

5 – İshal ve Karın Krampları Görülebilir 

Ağızdan alındığı zaman ishale ve karın kramplarına neden olabilir. İshal besinlerin ve ilaçların emilimini azaltacağı için vücutta yan etkileri görülebilir. Bu durumda doktora danışılmalıdır. 

6 – Bağırsaklar Tembelleşir 

Aloe veraya alışan ve tembelleşen bağırsaklardan dolayı alımını kestikten sonra kabızlık ortaya çıkabilir. 

7 – Crohn Hastaları Kullanmamalı 

Sindirim sisteminde etkileri olduğu için özellikle Crohn hastalığı ya da diğer sindirim sistemi hastalıkları olan kişiler doktor tavsiyesi ya da gözetimi olmaksızın aloe ver tüketmemelidir. 

8 – Kızarıklık ve Tahrişe Sebep Olabilir 

Aloe vera yağının zararları aşırı kullanılmadığı sürece çok yoktur. Fakat hassas ciltlerde yanmaya, kızarıklığa ve tahrişe sebep olabilir.

9 – Susuzluk Hissedebilirsiniz 

Eğer aloe vera sık kullanılırsa vücutta susuzluğa ve kırmızımsı idarara neden olabilir. 

10 – Karaciğerinize Zarar Verebilir 

Bazı araştırmalar sonucunda yaprağı ve ekstresinin kullanımı karaciğer problemlerine neden olabileceği görülmüştür. 

11 – Düşüğe Neden Olabilir – Aloe Vera Zararları

Bu bitki, kas kasılmalarına neden olduğu için hamile kadınlarda rahim kasılmalarını başlatabilir ya da düşüğe neden olabilir. Hamileler aloe vera kullanmaktan kaçınmalıdır. 

Hamilelikte Beyaz Leblebi Faydaları Nelerdir?

12 – Bağırsak Hastalıkları Görülebilir 

Çocuklara bağırsak hastalılarına, apandisite ya da ülsere neden olabilir. Bundan dolayı emziren anneler ve çocuklar aloe vera tüketmemelidir. 

13 – Aloe Vera Zararları  | Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir – Aloe Vera Zararları

Alerjik reaksiyonlar kullanımında çok sık görülen yan etkilerden biridir. Bazı reaksiyonlar deride döküntü ve kaşınma gibi küçük olabilir. Bunun dışında solunum sorunları, göğüste sıkışma ve yüzde şişme gibi ağır belirtiler ortaya çıkabilir. 


İlginizi Çekebilir: Bu bitki ile üretilen ürünleri kullanıp, yukarıda saydığımızı 13 riskle karşı karşıya kalacağınıza, cilt bakımı ve güzelleşmek için daha başka yollar deneyebilirsiniz. Eğer bu yolların neler ve nasıl uygulandığı ile ilgili bilgi almak istiyorsanız 11 adımda güzelleşmenin anahtarı, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊


 

Yoruma kapalı.