15 Günde 5 Kilo Zayıflatan Diyet Listesi

15 Günlük Şok Diyet Listesi

15 Günde 5 Kilo Zayıflatan Diyet Listesi ile hem hızlı hem de sağlıklı kilo vermenin tadını çıkarın. 15 gün gibi kısa bir süre içinde 5 kilo vermek oldukça zordur. Sağlığınızı tehlikeye atmadan en doğru şekilde bu sürede nasıl kilo verilmesi gerektiğini bilmeniz oldukça önemli. Uzmanlar genellikle haftada 1 kilo vermeyi önerir. Oysa bu diyet ile haftada tam 2.5 kilo vermiş olacaksınız. Sadece diyet yaparak bu kiloyu verebilmeniz çok zor. Bu nedenle yoğun bir egzersiz programını da diyet ile beraber uygulamanız gereklidir.

15 Günde 5 Kilo Zayıflatan Diyet Listesi

Mevcut günlük aktivite sürenizi 2 katına kadar çıkaracağınız bu 15 günlük süreçte zorlanmamanız için doğru besinleri tüketmelisiniz. Diyetin ilk günlerinde halsizlik, yorgunluk ve baş dönmesi gibi sorunlar yaşasanız da birkaç gün içinde vücudunuz yeni beslenme şeklinize alışacak ve sorunlar zamanla ortadan kalkacaktır. 1. Hafta vücudunuzdaki ödemin atılması nedeniyle kolayca 2.5 kiloyu verebilirsiniz. Ancak 2. Hafta vücudunuzdaki yağların yakılmasını sağlamak daha zor olacağından diyeti ve sporu bırakmamaya özen göstermelisiniz.

15 Günde 5 Kilo Zayıflatan Diyet Listesi
15 Günde 5 Kilo Zayıflatan Diyet Listesi

1 – Diyeti Bırakmayın

Hazırladığınız diyet listenize bağlı kalarak uyguladığınızda kilo verdiğinizi göreceksiniz. Bir defaya mahsus olarak diyetinizi bozsanız da bir sonraki öğününüze kaldığınız yerden devam edin. Aldığınız fazla kalorileri ertesi gün bir saat daha fazla yürüyüş ya da egzersiz yaparak yakabilirsiniz. Ancak diyetinizi bir defadan daha fazla bozmamaya özen gösterin.

2 – Yasak Olan Yiyeceklerden Uzak Durun

Diyetiniz boyunca kesinlikle yememeniz gereken kalorisi yüksek yiyecekleri gözünüzün önünde tutmayın. Tatlılar, hamur işleri, kola gibi asitli içecekler, alkol, bisküvi,cipsi gibi paket yiyecekleri asla tüketmeyin. Yemeklerinizde ödeme neden olan tuzu kullanmayın. Besinlerin kendilerinde zaten doğal tuz bulunmaktadır. Bu doğal tuz vücudunuzun mineral ihtiyacını rahatlıkla karşılar. Çay, kahve gibi içeceklerinize şeker koymayın. Kan şekerinizin yükselmesine neden olan beyaz ekmeği öğünlerde tüketmeniz gün içinde sürekli acıkmanıza neden olacaktır. Bu nedenle beyaz ekmek yerine tam buğday unundan yapılmış kepekli ekmekleri tercih etmelisiniz.

3 – 15 Günde 5 Kilo Zayıflatan Diyet Listesi : Öğünleri Atlamayın

Gün içinde 3 ana ve 3 ara öğün olarak diyet listenizi düzenleyin. Uzun süre aç kalmak insülin direncinizi zayıflatarak hem tatlı krizleri yaşamanıza hem de kendinizi sürekli halsiz hissetmenize neden olacaktır. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için hiçbir öğünü atlamayın. Kahvaltı kendinizi güçlü hissetmenizi sağlarken ara öğünler ise sizi tok tutacaktır.

YouTube video

4 – Zayıflamaya Yardımcı Besinleri Tercih Edin

Öğünlerde sindirimi zor besinler yerine vücutta kolayca yakılarak yağ oluşumunu önleyen besinleri tüketmeye özen gösterin. Sabahları limonlu su içerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Salatalarınızda elma sirkesi kullanabilir ve ara öğünlerinizde toksinlerin atılmasını sağlayan yeşil çayı tüketirseniz daha kolay zayıflarsınız.

5 – Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

15 günlük diyet sürecinde geceleri erkenden yatarak uykunuzu düzenleyin. Vücuttaki yağların yakılması ve ödemin atılması için günde 2.5-3 litre kadar su içmeli ve en az günde 1 saat düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Ayrıca motivasyonu sağlayacak çeşitli hobiler edinmeniz size büyük kolaylık sağlayacaktır.

15 Günde 5 Kilo Zayıflatan Diyet Listesi
15 Günde 5 Kilo Zayıflatan Diyet Listesi

15 Günde 5 Kilo Zayıflatan Diyet Listesi

Sabah
 • Beyaz peynir ( 1 dilim )
 • Haşlanmış yumurta ( 1 adet )
 • Kepek ekmeği ( 1 dilim )
 • Domates ( 1 adet )
 • Salatalık ( 1 adet )
Ara Öğün
 • Meyve ( 1 adet )
 • Yoğurt ( 1 kase )
Öğle
 • Ton balıklı yeşil salata ( 100 gram ) ya da ızgara köfte ( 2 adet ) ya da ızgara tavuk ( 100 gram )
 • Ispanak ya da lahana ya da semizotu yemeği ( 1 tabak )
 • Kepek ekmeği ( 1 dilim )
Ara Öğün
 • Ceviz ( 3 adet )
Akşam
 • Lahana ya da ıspanak yemeği ( 1 tabak )
 • Yoğurt ( 1 kase )
 • Kepek ekmeği ( 1 dilim )

Diyet listesinin yanı sıra günlük düzenli yürüyüş ile de sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Yukarıdaki diyet listesini doktorunuzdan tavsiye almadan uygulamadığınızdan emin olmalısınız. Aksi halde her bünyenin kendisine göre ihtiyaçları ve hassasiyetleri bulunmaktadır. Sağlıklı yaşam için 1 saat yürüyüş kaç kalori yakar konumuzu inceleyiniz.

Yoruma kapalı.