3 Adımda Açlık Hissini Yok Etme Yöntemleri

0 612

Açlık hissetmenin farklı sebepleri vardır. Bunlar gerçek fiziki açlık, duygusal açlık, ani kan şekeri düşüşlerinden kaynaklı iştah artışına sebep olan açlık olarak sıralanabilir.

Fiziki açlık hissini yok etmek aslen kolaydır çünkü aniden krize sebep olmaz ve yavaş yavaş gelir, duygusal açlığı bastırmak en zorlarıdır çünkü beden değil duyguların açtır ve ruhunla alakalıdır.

Burada bastırılan açlık değil aslında duygulardır. Ve bazen ne yerseniz yiyin doymazsınız. Kan şekeri düşüklüğüne bağlı iştah artışı ve hissedilen açlık ise hormonal değişimlerden kaynaklanır.

Basit karbonhidratların hızlıca yükselttiği kan şekerini insülin hormonunun hızlıca düşürmesiyle alakalıdır. Bunun içinde yine lifli beslenmek yeterli olacaktır. Ayrıntılı anlatacak olursak ;

Bakınız: Murat Topoğlu Hızlı Göbek Eritme Diyeti Nedir? Kaç Kilo Verdirir ?

Fiziki açlık hissini yok etmek için ne yapabilirim ?

Tek cümleyle anlatacak olursam elbette bu yemek yiyerek olur. Çünkü fiziki açlık vücudunuz da besin eksikliğinin göstergesidir.

Bu esnada hissedilen açlık gerçek olduğu için gözünüz dönercesine size açlık hissettirmeyecek yavaş yavaş gelecektir. Öğünlerinizde günlük ihtiyacınız olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri alırsanız vücudunuz açlık hissetmeyecektir.

Burada önemli olan yediklerinizin kalorisidir. Kilo vermeye çalışıyorsanız kalori miktarına dikkat etmelisiniz. Su, şekersiz kahve, sade soda içerek bu süreyi daha kolay geçirebilirsiniz.

Kan şekeri düşmesini nasıl engelleyebilirim ?

Kan şekerini düşüren nedenlerden başlarsak eğer bu basit karbonhidrat içerikli gıda tüketimi olacaktır. Basit şeker (pirinç, patates, beyaz ekmek, şeker, kola, cips, hamburger, dondurma vb) kan şekerini hızlıca yükseltir buna bağlı olarak aniden ve fazlaca insülin hormonunu salgılayarak kan şekerinin aniden düşmesine sebep olur.

Bu da ellerde ve bacaklarda titremeye, göz kararmasına ve baş dönmesine sebep olur. Bunu engellemenin en basit yolu öğünlerde protein, sağlıklı bitkisel yağ ve lifli gıdalardan ( kuruyemiş, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, tavuk, et vb.) zengin bir öğün tüketmektir.

Açlık Hissini Yok Etme Yöntemleri
Hissedilen açlık başlıklarında bastırılması en zorudur duygusal beslenme. Çünkü karnınız tıka basa tok olsada duygusal olarak açsanız yemeğe devam edersiniz.

Duygusal açlık hissini yok etmek için ne yapabilirim ?

Hissedilen açlık başlıklarında bastırılması en zorudur duygusal beslenme. Çünkü karnınız tıka basa tok olsada duygusal olarak açsanız yemeğe devam edersiniz.

Olumsuz ya da olumlu farketmez hangi duygu baskılanmak istenirse o an yemeğe başvurulur ama ne yazık ki duygular yemekle doymaz. Bu duygular sıkılmak, üzüntü, mutluluk, kaygı, heyecan, korku gibi günlük yaşantıda sıklıkla hissedilen hisler olabilir.

Bir nevi bağımlılık olan ve psikolojik ve medikal tedavilere başvurulan bu rahatsızlık ancak bir uzman yardımıyla çözülebilir.

Bastırmak için ise dikkat dağıtmak gereklidir. O an yemeği unutturacak her şey olabilir bu. Spor, iş, gezinti, kitap okuma, film izleme gibi.

Peki bunların hangisini hissettiğinizi anlayamıyorsanız;

  • Yemek yemek istediğinizde önce 2 bardak su için.
  • Egzersizi ve sporu hayatınıza yer edindirin.
  • Küçük öğünler tercih edin.
  • Dayanabildiğiniz kadar dayanın, yemeğe saldırmayın.
  • Kahvaltıyı atlamayın.
  • Protein ağırlıklı beslenin.
  • Lifli gıdalar ve kompleks karbonhidratları tercih edin.
  • Kendinize özgü bir beslenme programı edinin.
  • Yüksek hacimli az kalorili gıdalar tercih edin. Böylelikle mide çeperine gıdalar değdiğinde ghrelin hormonu salgılanacak ve az kaloriyle tok hissedeceksiniz.
  • Sağlıklı yağlardan içeren çiğ yemişlerden tüketin. ( fındık, badem, fıstık, kaju vb)

Ayrıca Bakınız: Insulin Direnci Nedir?

YETERLİ VE DENGELİ BESLENİLDİĞİ MÜDDETÇE FİZİKİ AÇLIK HİSSEDİLMEYECEKTİR.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.