3 Adımda Açlık Hissini Yok Etme Yöntemleri

Açlık Hissini Yok Etme Nasıl Olur?

Açlık hissetmenin farklı sebepleri vardır. Bunlar gerçek fiziki açlık, duygusal açlık, ani kan şekeri düşüşlerinden kaynaklı iştah artışına sebep olan açlık olarak sıralanabilir. Fiziki açlık hissini yok etme aslen kolaydır çünkü aniden krize sebep olmaz ve yavaş yavaş gelir. Duygusal açlığı bastırmak en zorlarıdır çünkü beden değil duyguların açtır ve ruhunla alakalıdır.

Burada bastırılan açlık değil aslında duygulardır ve bazen ne yerseniz yiyin doymazsınız. Kan şekeri düşüklüğüne bağlı iştah artışı ve hissedilen açlık ise hormonal değişimlerden kaynaklanır. Basit karbonhidratların hızlıca yükselttiği kan şekerini insülin hormonunun hızlıca düşürmesiyle alakalıdır. Açlık hissini yok etme için lifli beslenmek yeterli olacaktır. Ayrıntılı anlatacak olursak ;

Bakınız: Murat Topoğlu Hızlı Göbek Eritme Diyeti Nedir? Kaç Kilo Verdirir ?

Fiziki Açlık Hissini Yok Etme İçin Ne Yapabilirim?

Açlık Hissini Yok Etme
Açlık Hissini Yok Etme

Açlık hissini yok etme tek cümleyle anlatılacak olursa, elbette bu yemek yiyerek olur. Çünkü fiziki açlık vücudunuz da besin eksikliğinin göstergesidir. Bu esnada hissedilen açlık gerçek olduğu için gözünüz dönercesine size açlık hissettirmeyecek yavaş yavaş gelecektir. Öğünlerinizde günlük ihtiyacınız olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri içeren ürünlerin daha fazlası alındığında, vücutta oluşan açlık hissi yok etme işlemi başarılı olacaktır. Açlık hissini yok etmek için bu noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Burada önemli olan yediklerinizin kalorisidir. Kilo vermeye çalışıyorsanız kalori miktarına dikkat etmelisiniz. Su, şekersiz kahve, sade soda içerek bu süreyi daha kolay geçirebilirsiniz. Böylelikle kolay bir şekilde beyne tokluk hissi nasıl verilir deneyimlemiş olursunuz. Açlık hissi yok etme işlemi için sağlıklı ve düzenli beslenilmelidir.

Açlık Hissini Yok Etme: Fiziki Olarak Sürekli Açlık Hissi Nedenleri

Bazı kişiler sürekli olarak fiziksel anlamda açlık hissedebilirler. Açlık hissi nasıl geçer? öncelikle nedenlerinin öğrenilmesi gerekir. Daha sonra doktor kontrolünde açlık hissini yok eden ilaç takviyeleri alınabilir. Bu durumun nedeni olarak birtakım rahatsızlıklar gösterilebilir. Açıklanacak olursa;

 • Reaktif hipoglisemi
 • Hipotiroidi
 • Uykusuzluk
 • Dehidrasyon
 • Aşırı karbonhidrat tüketimi

Fiziki açlık hissini yok etmek için ne yapmalı? İştahı kontrollü bir şekilde yönetebilmek bu noktada önemlidir. Gün içerisinde vücudu az yemeğe alıştırmak, açlık hissinin daha uzun süre yok edilmesinde etkili olacaktır.

Duygusal Açlık Hissini Yok Etme İçin Ne Yapabilirim?

Hissedilen açlık başlıklarında bastırılması en zorudur duygusal beslenme. Çünkü karnınız tıka basa tok olsa da duygusal olarak açsanız yemeğe devam edersiniz. Olumsuz ya da olumlu fark etmez hangi duygu baskılanmak istenirse o an yemeğe başvurulur ama ne yazık ki duygular yemekle doymaz. Bu duygular sıkılmak, üzüntü, mutluluk, kaygı, heyecan, korku gibi günlük yaşantıda sıklıkla hissedilen hisler olabilir. Duygusal açlık hissi yok etme için uzman birinden yardım alınmalıdır.

Bir nevi bağımlılık olan ve psikolojik, medikal tedavilere başvurulan bu rahatsızlık ancak bir uzman yardımıyla çözülebilir. Bastırmak için ise dikkat dağıtmak gereklidir. O an yemeği unutturacak her şey olabilir bu. Spor, iş, gezinti, kitap okuma, film izleme gibi. Peki, bunların hangisini hissettiğinizi anlayamıyorsanız;

 • Yemek yemek istediğinizde önce 2 bardak su için. Ayrıca su içmek, psikolojik tokluk hissi rahatsızlığını da önleyecektir.
 • Egzersizi ve sporu hayatınıza yer edindirin.  Sağlıklı bir şekilde beslenme için, yeşil yapraklı sebzeler ve yeşil çay tüketin.
 • Diyetlerde ara öğünler tercih edin.
 • Dayanabildiğiniz kadar dayanın, yemeğe saldırmayın.
 • Kahvaltı da bir şeyler atıştırmak.
 • Protein ağırlıklı olarak beslenmeyi tercih edin. Balık vb. gıdalar tüketilebilir.
 • Lifli gıdalar veya kompleks karbonhidratları tercih edin.
 • Kendinize özgü bir beslenme programı edinin. 
 • Yüksek hacimli olan az kalorili gıdalar tercih edin. Böylelikle mide çeperine gıdalar değdiğinde ghrelin hormonu salgılanacak ve az kaloriyle uzun süre tok hissedeceksiniz. Özellikle bu gıdalar açlık hissini yok etme konusunda yardımcı oluyor.
 • Sağlıklı yağlardan içeren tüm çiğ yemişleri tüketin. ( fındık, badem, fıstık, kaju gibi)

Kan Şekeri Düşmesini Nasıl Engelleyebilirim?

Açlık Hissini Yok Etme

Açlık hissi- ekşi yorumlarında daha çok kan şekerinin düşmesine bağlı olarak ortaya çıktığı söylenmektedir. Kan şekerini düşüren nedenlerden başlarsak eğer bu basit karbonhidrat içerikli gıda tüketimi olacaktır. Basit şeker (pirinç, patates, beyaz ekmek, şeker, kola, cips, hamburger, dondurma vb.) kan şekerini hızlıca yükseltir buna bağlı olarak aniden ve fazlaca insülin hormonunu salgılayarak kan şekeri geçici olarak aniden düşmektedir.

Bu da ellerde ve bacaklarda titremeye, göz kararmasına ve  baş dönmesine sebep olur. Bunu engellemenin en basit yolu öğünlerde protein, sağlıklı bitkisel yağ ve lifli gıdalardan ( kuruyemiş, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, tavuk, et vb.) zengin bir öğün tüketmektir.

Ayrıca Bakınız: Insulin Direnci Nedir?

YETERLİ VE DENGELİ BESLENİLDİĞİ MÜDDETÇE FİZİKİ AÇLIK HİSSEDİLMEYECEKTİR.

YouTube video

Yoruma kapalı.