Akdeniz Diyeti Nedir?

Sıcak havaların yaklaşmasıyla beraber fazla kilolarda insanların vücuduna fazla gelmekte ve bu kilolardan kurtulmanın yolları aranmaktadır. Farklı diyetler uygulanmakta, merak edilmekte araştırılmaktadır. Bu diyetlerden biride Akdeniz diyetidir. Akdeniz diyeti beklide en sağlıklı diyetlerden biridir. Aslında diyetten daha çok sağlıklı beslenme olarak nitelendirilebilen Akdeniz diyetinde tüketilen besinler Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen ürünler ağırlıklıdır. Akdeniz diyetinde lif oranı yüksek olan besinler, antioksidan içeren besinler bolca tüketilmekte bu da diyetin sağlıklı olmasının nedenini açıklamaktadır. Akdeniz diyetinin en büyük özelliği herkese hitap etmesi yani sağlığı tehdit edici bir etkisinin olmamasıdır. Akdeniz diyetinde tüketilen besinler kalp sağlığı içinde oldukça faydalı olduğundan belirli bir süreyle kısıtlanmasına gerek yoktur.

Akdeniz Diyetinde Neler Tüketilmeli?

Peki, herkesin merak ettiği Akdeniz diyeti nedir? Nasıl yapılır? Kaç kilo verdirir? Akdeniz diyetinde önemli olan başlıca husus bol tüketilen yeşil yapraklı sebzelerdir. Yemeklerde ve salatalarda kullanılan zeytin yağıda Akdeniz diyetinde kullanılan başlıca ürünlerdendir ve Akdeniz diyetinin bu ismi almasında etkili olan en temel şey ise diyette tüketilen ürünlerin daha çok bu bölgelerde yetişmesidir. Akdeniz diyetinde, bakliyatlar, balıklarda sıkça tüketilmekte vücut için gerekli olan mineral ve vitaminler rahatça temin edilebilmektedir. Akdeniz diyetinde can alıcı bir husus ise ekstra tuzun diyette yer almaması. Tuz ihtiyacını baharatlarla karşılayarak tuzdan uzak durmak Akdeniz diyetinin en önemli özelliklerinden.

Akdeniz Diyetinde Nelerden Uzak Durulmalı

Üç ana üç ara öğün şeklinde beslenilen Akdeniz diyetinde yapay tatlandırıcılı gıdalar tüketilmez. Su soda, maden suyu tüketilmesi gereken önemli sıvılardır.  Sağlıklı bir yaşam biçimi olan Akdeniz diyetinde kızartma tüketilmemekte bunun yerine haşlama, ızgara ve buharda pişirme teknikleri kullanılmaktadır.  Karbonhidrat, protein gibi besleyici öğelerin aynı öğünde tüketilmemesine dikkat edilen Akdeniz diyetinde patates, beyaz un gibi ürünlerden de uzak durulmaktadır.

Akdeniz Diyetinde Kırmızı Et Tüketilir Mi?

Akdeniz diyeti düzenli uygulandığı ve öğünlerde belirtilen kalorilere sadık kalındığı müddetçe bünyeye göre değişmekle beraber bir ayda beş kilo vermeyi sağlamaktadır. Kırmızı etin fazlaca yer verilmediği Akdeniz diyetinde ayda iki kez kırmızı et tüketmek yeterli olacaktır fakat haftada iki kez kümes ürünleri tüketilmesi gerekmektedir.  Akdeniz diyetini bir diyet değil de yaşam şekli haline getirmek bünyenizin alışması açısından kolaylık sağlayacaktır.

Yoruma kapalı.