1 Kâse Sütlaç Kaç Kalori?

Sütlü tatlılar masum olarak nitelendirilir. Diyetlerde bile listelere küçük bir kâse sütlü tatlı ilave edilebilir. Kalori değerleri şerbetli tatlılara nazaran daha düşüktür. Besin değerlerinin zengin olması tercih edilmelerindeki bir diğer nedendir.

Sütlaç, Türk mutfağının sevilen geleneksel tatlılarından biridir. Sütlü aş isminin zamanla sütlaç halini almasına rağmen tarifi zamanla çok da büyük değişikliğe uğramamıştır.

Lezzetini arttıran en önemli unsur, yapılışında kullanılan sütün kalitesi olması yanı sıra pirincin sütle buluşmasındaki benzersiz lezzet yiyenlerin damaklarını şenlendirmektedir.

Sütlaç Çeşitleri Nelerdir?

Sütlacı pişirdikten sonra, kâselere paylaştırıp soğuk yemeyi tercih edebilirsiniz. Üstelik üzerine serpilen tarçın, eşsiz lezzetini arttırmakla birlikte sayısız faydasını sütlaca artı olarak eklemektedir.

Yine pişirdikten sonra ısıya dayanıklı kâselere bölüp, fırında üzeri kızarana kadar tutup, hafif yanık lezzetin tadına varabilirsiniz. Genelde fırın sütlaç üzerine fındık eklenerek servis edilir, fakat diyet yapan kişilere bu pek önerilmez. Zaten sade tüketilmesi lezzetinden ödün verdiğiniz anlamına gelmez, böyle de çok güzeldir.

İster fırında, ister fırına vermeden tercihiniz hangi yönde olursa olsun sütlaç her şekilde sevilen bir tatlıdır. Kontrollü bir şekilde tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Diyabet hastaları bu konuda çok daha hassas davranmak zorundalar, doktorlarına danışmadan hareket etmeleri doğru değildir.

Diyetlerde Sütlaç Kullanılır mı?

Sütlü tatlılar arasında sütlaç, diyetlerde tercih emek biraz riskli bir davranıştır. İçeriğindeki pirinç ve şekerin kilo kontrolünde fazla yeri yoktur. Ancak öyle hemen pes etmek olmaz yaptığınız sütlacın şeker ve pirinç miktarını biraz düşürürseniz, sık sık değil arada kendinizi şımartmak için tüketirseniz neden olmasın? Böylece sütün kalitesinden taviz vermeye, yağı azaltılmış süt kullanmanıza bile gerek kalmayacaktır.

Sütlacın Besin Değerleri Nelerdir?

1 kâse sütlaç kaç kaloridir? Sütlacın besin değerleri nelerdir? Sorularının cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz. Değerler 1 kâse üzerinden verilmiştir.

1 kâse sütlaç: 260 kalori

  • Karbonhidrat: 40,8 gr
  • Protein: 3,5 gr
  • Yağ: 3 gr

Sütün pirinç ve şekerle buluşmasından oluşan sütlaç, sütlü tatlıların kraliçesidir. Günlük kalori miktarı içinde kalarak seyrekte olsa tüketebilirsiniz. Size tavsiyemiz, sütlacı kendinizin hazırlamasıdır. Ufak dokunuşlarla, tatlınız hem lezzetinden bir şey kaybetmemiş olur; hem de sütlacı diyet listenize biraz daha uygun hale getirmiş olursunuz.

Yoruma kapalı.