Lif Deposu Ananas

Tropikal bir meyve olan ananas son yıllarda ülkemizde de sıkça tüketilmekte ve Akdeniz bölgesinde üretimi yapılmaktadır. Lifli yapısı sayesinde sindirime oldukça yardımcı olan ananas özellikle diyet yapanların da en çok tercih ettiği besinlerden. Elbette diğer besinler gibi ananasta doğrudan zayıflamaya yardımcı olmaz fakat içerdiği enzimler sayesinde yağ yakıcı özelliğe sahiptir ve bu da metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybına yardımcı olur. Yani dolaylı yoldan zayıflamayı da sağlar.

Günlük Şekeri Doğal Yollardan Almayı Sağlar

Ananas bol lifli bir meyvedir ve günlük şeker ihtiyacını karşılamanın en doğal yoludur. Yapılan diyet programının ağırlığına göre günde iki dilim ince ananas tüketilebilir. Bağışıklık sistemi içinde oldukça faydaları olan ananas kalsiyum, magnezyum ve potasyum açısından da zengindir. Bu yüzden tüketilmesi gereken bir meyvedir. Ananas doğrudan meyve olarak yenileceği gibi içme suyuna koyularakta detox suyu şeklinde tüketilebilir. Aynı zamanda ödem söktürücü bir besin olan ananas, kalp göz ve daha birçok organın sağlığı için oldukça önem taşımaktadır.

Yağ Yakımına Yardımcı Enzimler İçerir

Ananasta diğer meyveler gibi tatlı krizlerinde tüketebileceğiniz doğal bir şeker kaynağıdır asgari miktarda tüketilmesi yeterliyken fazla tüketilmesi ise vücutta gereksiz şeker alımına yol açmaktadır bu yüzden günlük miktarların üzerinde tüketmemek gerekir. Ananasın içerisindeki bromelain isimli madde ananasın sindirilirken daha fazla yağ yakmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bu madde iştahı da kapatarak yemek yemen önüne geçmektedir.

Ananas Kaç Kaloridir

Yukarıda bu kadar faydası sayıldıktan sonra asıl mesele olan ananas kaç kalori sorusuna gelmek gerekirse 100 gram ananas yaklaşık 50 kaloriyken bir ince dilim olan 40 gram ananas 20 kalori civarındadır. Ananas C vitamini açısından zengin bir meyvedir ve bu c vitamini de vücuttaki yağların yakımında önemli bir konumdadır. Lifli yapısının sağladığı tokluk hissi ananasın kilo vermeye neden yardımcı olduğu konusuna bir başka açıklama getirmektedir. Ananas diyetlerde ara öğünlerde tüketilebileceği gibi alışkanlıklara bağlı olarak sabah kahvaltılarında da tüketilebilmektedir. Diğer tüm şeker içeren besinlerde olduğu gibi akşam saatlerinde tüketilmesi tavsiye edilmez.

Yoruma kapalı.