Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

Argan yağı faydaları popüler şampuan markalarının reklamlarından sonra ciddi anlamda dikkat çekmiştir. Argan bitkisinden elde edilen yağ sayesinde sağlık açısından pek çok yarar elde etmek mümkündür. Aslında bu bitkinin etkisi biraz geç fark edilse de yine de geç kalmış sayılmayız. Doğada, her insan rahatsızlığına iyi gelen bir bitki olduğu gerçeği ile argan yağından elde edilen sayısız faydanın birkaçını açıklamak yararlı olacaktır.

YouTube video

Dünya genelinde çok eski zamanlardan beri faydası bilinmesi ve bitkinin yağından faydalanılmasına rağmen, ülkemizde 10 yıl öncesine kadar bu bitki pek bilinmemekteydi. Argan ağacı ülkemizde yetişmediği için, bitkinin faydalarından haberdar olunmaması çok da garipsenmemelidir.

Argan ağacının dünya genelinde yetişme alanı da oldukça sınırlıdır. Özellikle Fas’ta yetişen ağacın, Fas’ta birkaç bölgede daha yetiştiği bilinmektedir.

Argan Yağı Faydaları Elde Edilen Argan Ağacı Özellikleri Nelerdir?

argan yağı faydaları
argan yağı faydaları

Argan yağı faydaları elde edilen argan ağacı, Fas’ın güneybatısında yetiştirilmektedir. Endemik bir bitki türü olmasından dolayı, oldukça değerlidir. Bu ağaçların yaşam süreleri çok uzundur. Ortalama 150 ya da 200 yıl kadar yaşayan ağaçlar, insanlara şifa dağıtmaktadır. Ağacın boyu ortalama 10 ila 20 metre boyuna kadar ulaşabilmektedir.

argan yağı faydaları
argan yağı faydaları

Kurak iklimi seven argan ağacı, 30 metreye kadar toprak altına inebilmektedir. Berberi Köyü’nün önemli bir gelir kaynağı olarak, bölge nüfusunu kalkındırmaktadır. Ağacın keşfedilme tarihine ilişkin farklı rivayetler de bulunmaktadır. Kimisine göre ağacın keşif tarihi 1500’lü yıllar olurken, kimisine göre de bu bitkinin keşif tarihi 11.yüzyıla dayanmaktadır.

Ağacın Meyve Özellikleri Nelerdir?

argan yağı faydaları
argan yağı faydaları

Argan yağı faydaları elde edilen ağacın özellikleri de oldukça dikkat çekicidir. Ağacın kökleri toprağa güçlü bir destek sağlayarak, erozyonu önlemede yardımcıdır. Ağaçtan üretilen meyvelerin olgunlaşma süresi yaklaşık 2 yıl olmaktadır. Bitkiden elde edilen meyvenin E vitamini bakımından zengin olması, bitkininkullanımını artırmaktadır. Saç ve cilt üzerinde sağlığı faydaları nedeni ile şampuan ve kremlerde bolca argan yağına yer verilmektedir.

argan yağı faydaları
argan yağı faydaları

Saçlar için sunduğu faydalarının yanı sıra aynı zamanda saçların nem kazanmasını da sağlamaktadır. Saçlarının kabarmasından yakınanlar içinargan yağının olumlu etkileri bulunmaktadır. Yağın, sağlığa iyi gelmesi nedeni ile gıda sektöründe kullanımı oldukça yaygındır. Yıllık 2500 ton kadar üretimi gerçekleştirilen yağın yıllık üretiminin dünya genelinde artırılması için yoğun bir çaba sarf edilmektedir. Hedeflenen yıllık üretim miktarı 4 bin tondur.

Argan Yağında Neler Bulunmaktadır?

argan yağı faydaları
argan yağı faydaları

Argan yağında bol miktarda E vitamini yer almaktadır. E vitamini dışında Omega 6 ve Omega 9 bakımından da bitki oldukça yeterlidir. Ayrıca bunlar dışında çok sayıda faydalı yağ ve vitamin de arganda bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidan kaynağı için arganın faydası göz ardı edilmemelidir.

Argan yağı faydaları
Argan yağı faydaları

Linoleik asitleri, cilde ve deriye aktaranargan yağı, bu sayede cilt ve deri sağlığına önemli katkılar sunmaktadır. Cildinde kuruluk hissi bulunanların argan bitkisini kullanmaları tavsiye edilmektedir. Düzenli kullanım sonucunda kuru ciltleri önemli derecede nemlendirmektedir. Cildin canlılık kazanmasında argan yağı işlevseldir.

Argan Yağı Genel Faydaları Nelerdir?

argan yağı faydaları
argan yağı faydaları

Argan yağı faydaları genel olarak şöyledir:

  • Argan yağının cilde ve derinin nemlendirilmesi sağlanmaktadır. 1 ya da 2 damla argan yağı kullanımı ile cilt ve deri canlılık kazanacaktır, ayrıca kırışıklık gidermede de yağın etkisi büyüktür,
  • Kırışıklıkları yok eden yağ, aynı zamanda cildin parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır, içerisinde yer alan antioksidanlar sayesinde yaşlanma belirtileri ve etkileri kısa sürede yok olur,
  • Ciltteki doğal yağı azaltma etkisi sayesinde cilt yağının dengelenmesinde etkili olan argan yağı yağlanma derecesinin ciltte fazla olması, gözenekleri tıkayacağı için argan yağının, yağ dengeleme etkisi oldukça önemlidir,
  • Ciltte yer alan siyah leke ve gözeneklerin yok edilmesinde argan yağı işlevseldir,
  • Tırnak eti problemleri olanlar için de argan yağı kullanışlıdır. Tırnak etine ve tırnak bölgesine masaj yapılarak kullanıldığında soyulmaların kısa sürede yok olmasını sağlar, eller için argan yağı kullanımı sırasında yağın ellere iyice sürülmesi ve ardından eldiven takılarak yağın cilt tarafından emilmesi gerekmektedir,
Argan yağı faydaları
Argan yağı faydaları
  • Yağın kalp ve damar rahatsızlıklarına da iyi geldiği kanıtlanmıştır. Tüketim sonrasında kötü kolesterol düzeyini dengelemektedir,
  • Deride meydana gelen esnemeler sonucunda, deri şeklinin bozulmasını argan yağı kullanımı azaltmaktadır, hamilelik döneminde karın bölgesinde meydana gelen çatlaklar, yağın kullanımı ile giderilmektedir,
  • Saç derisine yağın uygulanması sonucunda saç dipleri güçlenmektedir. Saç diplerinin güçlenmesi ile saçların onarılması ve parlaklık kazanması mümkün hale gelmektedir.
  • Dudaklarda meydana gelen çatlakların önlenmesinde de argan yağı etkilidir. Dudak çevresine sürülen birkaç damla yağ, dudaktaki çatlakları ve kuruluğu önlemektedir.

En İyi Argan Yağı Hangisidir?

Argan yağı faydaları
Argan yağı faydaları

Bu kadar olumlu açıklamalardan sonra En iyi argan yağı hangisidir sorusu cevaplanmalıdır. Piyasada çok sayıda argan yağı markası bulunmaktadır. Pek çok firma, yağın mucizevi faydalarının gün yüzüne çıkmasından sonra hızlı bir şekilde yağın üretimini gerçekleştirmiştir.

Argan yağı faydaları
Argan yağı faydaları

Piyasada her argan yağı diye satılan ürünlere de itibar etmemek gerekmektedir. Çünkü argan yağı diye çok alakasız bir yağ satın almak da mümkündür. Bunun için; Ceragan&Keratin Saç Serumu kaliteli argan yağı bakımından ilk sırada yer almaktadır. Serumu 3 ay boyunca düzenli bir şekilde saçlarda kullanan kişilerin, saçlarında ciddi anlamda parlaklık ve canlılık meydana gelmektedir.

Argan yağı faydaları
Argan yağı faydaları

Yıpranmış saçların onarılması sırasında Ceragan kullanımı oldukça güzel sonuçlar sunmaktadır. Fiyatı biraz pahalı olmakla birlikte, bir diğer kaliteli argan yağı da Alpha NewYorkOrganicHydratingMask’tır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu markanın satış rakamları çok yukarılarda yer almaktadır. Amerikan markasını denemek isteyenler için bu marka tercih edilebilir. Dövizin artması sonucunda markanın TL değeri ciddi anlamda artmış durumdadır.

Argan Yağı Faydaları İçin İçilir mi?

argan yağı faydaları
argan yağı faydaları

Argan yağı içilir mi sorusu için bu yağın yemeklerde az da olsa kullanılabileceği şeklinde bir açıklama yapılabilir. Hatta bazı sağlıklı yemek tariflerinde, yağın hangi ölçülerde kullanılması gerektiği de belirtilmektedir. Normalde,argan bitkisinden arganmeyvesi elde edilmektedir. Meyvelerin kurutulması işleminden sonra çekirdeklerinden yağ elde etme işlemi gerçekleşmektedir.

Argan yağı faydaları
Argan yağı faydaları

Kimyasal bir madde olmayan argan yağı tüketilebilse de kozmetik amaçlı üretimlerde kimyasal maddeler yer alabilmektedir. Bu nedenle, kozmetik amaçlı olarak satılan ürünler ağız yolu ile tüketilmemelidir. Argan yağının elde edilmesi sırasında bazı işlemler yapılmaktadır. Bu işlemler sonucunda argan yağı üste çıkarak kendini belli etmektedir.

Argan yağı faydaları
Argan yağı faydaları

Argan Yağı Nasıl Yapılır?

Argan yağı Nasıl Yapılır sorusu için kısa bir açıklamak yapılmalıdır. Çamurdan çatılar üzerinde kurumaya bırakılan argan meyvelerinin yağını elde etmek için birkaç işlem yapılmaktadır. Kuruma işleminden sonra iki adet taş ile birlikte meyve çekirdekleri soyulmalıdır. Çekirdeklerin üzerinde yer alan tabaka kaldırıldıktan sonra güneş yardımı ile hafif bir kızartma işlemi yapılmaktadır. Güneşte ısınan ve hafifçe kızaran çekirdekler taş değirmenlerde öğütülmektedir.

argan yağı faydaları
argan yağı faydaları

Bu işlemden sonra macun kıvamında bir yapı elde edilmektedir. 30 dakika boyunca karıştırma işlemi uygulanmaktadır. Aynı zamanda karışıma sıcak su eklenmektedir. Su ekleme ve karıştırma işleminden sonra argan yağı ile macunu birbirinden ayrılmaktadır.

Argan yağı faydaları
Argan yağı faydaları

Ortaya çıkan yağın rengi altın sarısına benzemektedir. Karışımın rengi, altın sarısına ne kadar yakınsa elde edilen yağın saflığı da o kadar fazladır. Argan yağı faydaları , yağın saflık derecesi arttıkça daha fazla olmaktadır.

Argan yağı faydaları
Argan yağı faydaları

Argan yağının faydaları nelerdir? Diye sorulduğu zaman ilk olarak akla cilde olan faydası gelmektedir. Genellikle argan yağı cilt için tercih edilmektedir. Cildin nemlenmesi ya da kırışıklıların giderilmesine oldukça faydalıdır.  Bu mucizevi yağın kalp ve damar rahatsızlıkları da dahil olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi gelir.

Argan yağı faydaları
Argan yağı faydaları

E vitamini açısından zengin olan argan yağı saç için de tercih edilmektedir. Doğal bir ürün olduğu için ölçülü kullanıldığı takdirde herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.  Argan yağını cilde uygulamak için damla argan yağını tercih edebilirsiniz. Böylece cildinizin nemlenmesine yardımcı olur.

Argan yağı faydaları
Argan yağı faydaları

Aynı zamanda kırışıklıklar için de etkili bir yağdır. Sağlıklı bir cilde ve saça sahip olmak için çok tercih edilen bir üründür. Bu yağ hakkında internet üzerinden birçok yorum yapılmıştır. Neredeyse tüm yorumlar olumludur.

Yoruma kapalı.