Ayva Kilo Aldırır Mı?

Ayvanın Kalori Değeri Nedir?

Ayva kilo aldırır mı? Ayva, Rosacae familyasına ait bir meyvedir. Ekşimsi tadı bulunan ayva sıcak iklim kuşaklarına ait tüm ülkelerde doğal olarak yetiştirilmektedir. Dünya üretiminde ülkemizin ilk sırada yer aldığını belirtmekte fayda vardır. İşte bu özelliği dikkate alındığında ayva üretimiyle tarımsal ekonomiye katkısı da daha fazla olmaktadır. Peki, ayvanın faydaları nelerdir? Diyette ayva yenir mi?

Ayvanın Faydaları Nelerdir? Ayva Kilo Aldırır mı?

ayva-kilo-aldirir-mi
Ayva Kilo Aldırır mı

Kış meyveleri arasında yer alan ayvanın birçok faydası bulunmaktadır. Ayvanın faydalarından kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Yüksek tansiyon hastalarına şifa kaynağı niteliği taşır ve hipertansiyonu düşürücü özelliğine dayanarak son derece önemlidir.
  • Kalp-damar hastalıklarına karşı son derece iyi gelmektedir. Kemik gelişimini hızlandırır ve kemik rahatsızlıklarının önüne geçmektedir.
  • Astım, bronşit ve benzeri hastalıkların ortadan kalkmasında yardımcı olur. Peki, ayva kilo aldırır mı? Ayvanın zararları nelerdir?

Ayvanın Zararları Nelerdir? Ayva Zayıflatır mı?

Ayva kilo verdirir mi? Ayva tüketmek oldukça faydalı olsa da fazla tüketildiği takdirde vücuda zararı olabilmektedir. Özellikle fazla tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olur ve ishal oluşumuna sebebiyet verir. O halde 1 ayva kaç kalori değerine sahiptir?

Ayvanın Besin Değeri Nedir?

Ayva ile elma kilo aldırır mı? 100 gr porsiyonda ayvanın besin değerine ilişkin olarak şu bilgileri dikkate almamız gerekmektedir:

– 15 gr karbonhidrat

– 1,9 gr diyet lifi

– 0,4 gr protein

– 200 gr potasyum başlıca besin değerleri arasında gelmektedir. Bu özelliğiyle açıkça yer verildiği gibi karbonhidrat yönünden son derece zengindir. Ayrıca ayvanın içerisinde A vitamini, C vitamini yönünden de gerçekten de son derece zengindir. Peki, diyette ayva ne kadar yenmeli?

Ayvanın Kalori Değeri Nedir? Ayva Kilo Aldırır mı?

ayva-kilo-aldirir-mi

1 dilim ayva kaç kalori? Ayvanın kalorisi oldukça düşüktür. Bu nedenle diyetisyenlerce de sık sık önerilmektedir. Ortalama olarak 1 adet orta boy ayva 100 gr porsiyon için 55 gr kalori değerine sahiptir. Bu sebeple gece ayva yemek kilo aldırır mı diye merak edenler için cevap hayır olacaktır. Bu nedenle yatmadan önce ayva yemek bir problem teşkil etmemektedir.

Yoruma kapalı.