Reçel Kaç Kalori?

Reçel çoğumuz için kahvaltılarımızın vazgeçilmezidir.  Neredeyse her tür meyveden reçel yapılabilmektedir. Reçel vücuda enerji verir aynı zamanda özellikle kış aylarında direnç kazanmamızı sağlayabilmektedir. Fakat bunun yanında son derece şeker içerdiğinden ötürü de bazı durumlarda rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Özellikle şeker hastasıysanız,  reçellerden uzak durmanız gerekmektedir. Birçok meyveden reçel yapıldığını söylemiştik. Şimdi de o sofralarımızda bulunan bin bir çeşit reçelin ne kadar kalorileri var hep beraber bakalım.

Reçel Kaç Kalori?

Çilek Reçeli

1 tatlı kaşığı çilek reçeli yaklaşık olarak 11 kaloriye denk gelmektedir. Ayrıca şeker hastaları ya da kilo problemi olan kişilerin de çilek reçelini tercih etmemesinde yarar vardır.

Vişne Reçeli

1 tatlı kaşığı vişne reçeli yaklaşık olarak 14 kaloridir. En sevilen en çok tercih edilen reçeller arasındadır. Ayrıca içerisinde yüksek miktarda da lif barındırmaktadır.

Kayısı Reçeli

1 tatlı kaşığı kayısı reçeli yaklaşık olarak 22 kaloridir. Şimdiye kadar saydığımız diğer reçellere göre daha fazla kalori içermektedir. Kayısı oldukça şekerli bir meyve olduğu için ve ayrıca reçel yapmak için de şeker kullanıldığından dolayı kalori miktarı artmaktadır.

Şeftali Reçeli

1 tatlı kaşığı şeftali reçeli yaklaşık olarak 20 kaloridir. Yine aynı kayısı reçelinde olduğu gibi meyvenin kendisinin de tatlı olması dolayısıyla daha fazla kaloriye sahip olmaktadır.

İncir Reçeli

1 tatlı kaşığı incir reçeli yaklaşık olarak 10 kaloridir. Diğer reçellere oranla daha düşük bir kaloriye sahiptir. Fakat yine de kontrollü tüketmekte fayda vardır.

Erik Reçeli

1 tatlı kaşığı erik reçeli yaklaşık olarak 14 kaloridir. Erik reçeli içerdiği vitaminler ve lif açısından da oldukça zengindir. Fakat reçel yapımı için kullanılan şekerle harmanlandığından dolayı dikkatli tüketmekte fayda vardır.

Ayva Reçeli

1 tatlı kaşığı ayva reçeli yaklaşık olarak 11 kalorisi bulunmaktadır. Sofralarda farklı tatlar arayanların tercihleri arasındadır. Fakat içerisindeki yoğun şeker dolayısıyla kaloriye dikkat etmekte fayda vardır.

Ahududu Reçeli

1 tatlı kaşığı ahududu reçeli yaklaşık olarak 13 kaloridir. İçlerinde birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Ayrıca lif açısından da oldukça zengin bir yapısı vardır. Fakat, bütün reçellerde olduğu gibi ahududu reçelinde de kontrollü tüketimi sağlanmalıdır.

Yoruma kapalı.