Badem Faydaları Nelerdir? Badem Kaç Kalori? Badem Yiyerek Zayıflanır Mı?

Omega 3 bakımından oldukça zengin olan badem faydaları, insan vücudu için oldukça önemlidir. Badem, pek çok hastalığın bitkisel çözümü olarak da sıklıkla tercih edilen bir besindir. Özellikle de kalp ve damara rahatsızlıkları için çiğ badem faydaları oldukça fazladır. Uzmanlar da günlük olarak bir avuç badem tüketilmesini tavsiye etmektedir.

YouTube video

Badem yağı faydaları da en az bademin kendisi kadar etkilidir. Hem cilt sağlığı hem de bazı rahatsızlıkların tedavisinde badem yağının da kullanılması öneriliyor. Gelin, bademin insan vücudu için bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarına yakından bakalım.

Bademin Faydaları Nelerdir?

badem faydaları
badem faydaları

Badem faydalar açısından pek çok kuruyemişe göre oldukça zengindir. Omega 3 yağ asidi bakımından oldukça faydalı olan bademi kalp ve damar hastalıklarından muzdarip olanların tüketmesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda kan basıncını düzenlemeye de yardımcı olmaktadır. Omega 3 açısından zengin olan bu besin balık ve cevizden sonra üçüncü sırada yer almaktadır.

badem faydaları
badem faydaları

Kötü kolesterolün düşürülmesi açısından bademin etkisi yadsınamayacak derecede fazladır. Bu da özellikle kalp rahatsızlıklarının önüne geçilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda bademin lif açısından da zengin olduğu bilinmelidir. Bu da özellikle diyet programlarında sıklıkla badem tüketilmesi gerektiğinin göstergesidir.

badem faydaları
badem faydaları

Badem faydaları arasında bu besinin E vitamini açısından zengin olması da geliyor. Özellikle de çiğ badem anti aging etkisine sahip olan bir besin olarak biliniyor. Hücrelerin yenilenmesinde ve kırışıklıkların azaltılmasında çiğ bademin büyük faydası bulunuyor.

badem faydaları
badem faydaları

İçerdiği magnezyum ve fosfor sayesinde bademin sinir ve sindirim sistemine olan faydalarını da göz ardı etmemek gerekiyor. Kemik oluşumuna katkıda bulunan badem aynı zamanda organların da iyi bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Bademin Cilde Faydaları

badem faydaları
badem faydaları

Badem faydaları yalnızca insan sağlığı açısından fazla değil. Bademin birincil faydaları arasında cilt sağlığı da bulunuyor. Bademin düzenli tüketilmesi halinda ciltte meydana gelen tüm kızarıklıkların ve kurulukların iyileştiği gözlemlenmiştir. Ayrıca içerdiği E vitamini sayesinde bademin yaşlanma karşıtı bir besin olduğunu da söyleyebiliriz. Ölü hücreleri yok eden ve yeni hücre oluşumunu destekleyen bademi 30 yaşından sonra düzenli olarak tüketmeniz öneriliyor.

badem faydaları
badem faydaları

Badem, saç sağlığı açısından da önemli etkileri bulunan bir besin olarak görülüyor. Özellikle de badem yağının birçok saç kürlerinde kullanılması ile saçlarınızın daha güçlü olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda yumuşak ve parlak saçlara sahip olmak için badem yağı kürünü her banyoda uygulayabilirsiniz.

badem faydaları
badem faydaları

Badem yağı, egzama gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılması gereken bitkisel bir çözümdür. Aynı şekilde kuru ellerin bakımında da badem yağının kullanılması tavsiye edilmektedir.

Acı Badem Faydaları Nelerdir?

badem faydaları
badem faydaları

Acı badem olarak adlandırılan bademlerin genellikle yağının kullanılması gerekmektedir. Zaten bilinen badem yağları da acı bedemden yapılmaktadır. Bunun da en birincil nedeni acı bedemin antiseptik etkisinin yüksek olmasıdır. Acı bedemi özellikle cilt ve saç sağlığında kullanabilirsiniz.

badem faydaları
badem faydaları

Acı badem, badem faydaları Saraçoğlu bölümünde de sıklıkla tavsiye edilmektedir. Dilerseniz acı bademin yağını evde kendi imkanlarınız ile de çıkartabilirsiniz.

Badem Yiyerek Zayıflanır Mı?

badem faydaları
badem faydaları

Aç karnına badem yemenin faydaları arasında bu besinin lif açısından önemli ölçüde zengin olması geliyor. Bu da kilo vermede bademin etkisini gözler önüne seriyor. İster aç karnına isterseniz de ara öğünlerinizde en az bir avuç çiğ badem tüketebilirsiniz. İçerdiği lifler sayesinde bademin sizi uzunca bir süre tok tuttuğunu görebileceksiniz.

badem faydaları
badem faydaları

Badem her ne kadar yağ oranı olarak yüksek bir besin de olsa bu durum diyet programınızı etkilememektedir. Aksine aldığınız sağlıklı yağlar sayesinde diyetiniz esnasında da kendinizi enerjik hissedebilirsiniz. Günde en az 4 adet çiğ badem tüketerek açlığınızı sınırlayabilir ama aynı zamanda enerjinizi de yüksek tutabilirsiniz.

Badem Kaç Kalori?

badem faydaları
badem faydaları

Geleşim bademin kaç kalori olduğu sorusuna. Badem faydaları arasında bu besinin bir çeşit diyet destekleyici olduğunu söylemiştik. Fakat sanılanın aksine bademin yağ ve kalorisi pek çok kuruyemişe oranla daha fazladır. Yine de bu besini masum besinler statüsüne sokmaktadır. Bunun da en büyük nedeni bademin size sağlıklı yağları sunmasıdır.

badem faydaları
badem faydaları

Bademin kalori değerleri çiğ ve kavrulmuş badem porsiyonlarına göre değişiklik göstermektedir. İşte, bademin genel kalori tablosu:

  • 1 avuç çiğ bademin kalorisi 150 olarak hesaplanmıştır. Bir avuç çiğ badem de ortalama 25 grama tekabül etmektedir.
  • 1 avuç kavrulmuş bademin kalorisi ise 14 kaloriye eş değerdir. Kavrulmuş bademin avuç hesabındaki gram değeri de yaklaşık 2 grama denktir.
badem faydaları
badem faydaları

Her ne kadar kavrulmuş bademin kalorisi daha az da olsa çiğ bademin barındırdığı yağlar sağlığınız açısından önem taşımaktadır. Yine de diyetiniz süresince ister çiğ isterseniz de kavrulmuş olarak badem tüketmeye dikkat etmelisiniz.

badem faydaları
badem faydaları

Sağlıklı bir diyet programı için bademin tuz içermemesine de özen göstermelisiniz. Aynı şekilde işlem görmüş ve paketlerde satılan bademler de diyet programınız için tavsiye edilmemektedir.

Yoruma kapalı.