5 Adımda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Bağışıklık Sitemini Güçlendiren Besinler Hangileri?

Corona virüs pandemisinin büyük bir paniğe neden olduğu son günlerde bağışıklık sistemi nasıl güçlenir  sorusunun cevabı araştırılıyor. Peki, ne olduğunu ve insan vücudu için ne anlam ifade ettiğini tam olarak biliyor muyuz? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler neden önemlidir? Yeşil çay bağışıklık sistemine etki eder mi?

YouTube video

Bağışıklık Sistemi Nedir ?

Bağışıklık sistemi, hücre doku ve organlardan oluşan ve vücudumuzun virüslere, bakterilere ve patojenlere karşı oluşturduğu savunma sistemidir. Sistem, vücudumuza karşı oluşabilecek herhangi bir tehdit tespit ederek kalkanını oluşturur ve vücudumuzu korur. Diğer bir deyişle, vücudumuz öncelikle kendisinden farklı yapıda olan maddeleri tespit ediyor. Sonrasında, bu maddeleri yok etmek için harekete geçiyor. Bu da bizim hastalıklara karşı dirençli olabilmemizi sağlıyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir ? Neden Güçlendirmeliyiz?

Vücudumuzun savunma sistemi ne kadar güçlü olursa dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehdite karşı direncimiz o kadar kuvvetli olur. Örneğin, mevsim geçişlerinde görülen soğuk algınlığı gibi birçok hastalıkla savaşabilmemizin yolu güçlü bir savunma sistemine sahip olmakla mümkün olabilir. Bu sebeple, bağışıklık sistemimizi ne kadar güçlendirirsek bizler için o kadar iyi sonuçlar elde edebilir, dışarıdan gelebilecek tehditlerden alacağımız zararları en aza indirgeyebiliriz. En önemlisi ise hayatta kalmak ve sağlıklı olabilmek için güçlü bağışıklık sistemine ihtiyacımız var.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

YouTube video

1 – Sarımsak

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler listemizin ilk sırasında sarımsak gelir. Sarımsak içerisinde bulunan Allicin adlı antioksidan sayesinde soğuk algınlığı ve gribi önler, enfeksiyonlara karşı daha fazla güçle savaşır ve vücudumuzun direncini arttırır. Ezerek veya hafif pişirerek tüketildiğinde etkisini arttırmış oluruz.

2 – Zerdeçal

İçerdiği Kurkumin sayesinde antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahip olan Zerdeçal sarı renkli bir baharattır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve içerisinde bulunan Kurkumin etkisini arttırmak için karabiber ve zeytinyağı ile tükenmek gerekir.

3 – Yaban Mersini

Zengin besleyici değeri olan Yaban Mersininin diğer meyvelere kıyasla antioksidan oranı daha yüksektir ve şeker içeriği daha düşüktür. Bu sebeple, bağışıklık sistemini ciddi oranda güçlendirebilir.

4 – Karnabahar

bagisiklik-sistemini-guclendiren-besinler-nelerdir

Kolin ve Glutatyon içeriği ile hastalıklardan korunmamızı sağlar ve sindirim sistemimizi güçlendirir. Bunun yanı sıra, içerdiği antioksidan sayesinde bağışıklı sistemimizi güçlendirir.

5 – Greyfurt

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler listemizin son sırasında ise greyfurt yer alıyor. C vitamin bakımından oldukça zengin bir meyvedir ve soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı güçlü bir koruyucudur. İçeriğinde bulunan Flavonoid sayesinde bağışıklık sistemimizin gücünü arttırır.

bagisiklik-sistemini-guclendiren-besinler-nelerdir
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmemize yarayan çok fazla besin mevcut. Bu besinleri tüketerek sistemimizi güçlendirmek ve iyileştirmek bizim elimizde. Besinlerin yanı sıra, uyku düzenimize dikkat etmeli, sigara gibi vücudumuza zarar verebilecek alışkanlıklarda uzak durmalı ve yağlı besinler tüketmemeliyiz. Kısacası, vücudumuza iyi bakmalıyız. Güçlü bağışıklık sistemi, uzun ve sağlıklı bir yaşamı işaret eder.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek kadar sisteme zararlı olan alışkanlıklardan uzak durmak gerekir. Bağışıklık Sistemi Düşmanı Alışkanlıklar Nelerdir yazımıza bakarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.