Mango Kalori Kaçtır? 1 Adet Mango Kilo Aldırır mı?

Mango Kalori Yüksek mi? Diyette Mango Tüketilir mi?

Yaz aylarında sıklıkla tüketilen sıcak iklim meyvesi mango kalori miktarı nedir? Diyette mango tüketilir mi? Mango, ülkemizde direkt olarak üretilmeyen tropikal bir meyvedir. Her bireyin damak tadına uygun olmamakla birlikte sık sık tüketmek isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Bu gibi tüketimler esnasında her ne kadar meyvelerde doğal şeker bulunsa da dikkatli olmak gerekir. Aksi takdirde fazla kalori miktarından dolayı kilo yapma riski bulunur.

Kalori kontrolü başta diyette olmak üzere yaşamın her alanında gerçekleşen unsurlardan birisidir. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için içeriği temiz besinler tüketmek kadar aşırıya kaçmayan kalori düzeyinde yeme işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu yüzden mango kalori miktarına bakarak gün içinde tüketilmesi gereken miktara karar verilir. Aksi takdirde kimi bireyler için kilo alımı sağlanacaktır. Başta mango olmak üzere yazlık tüm meyveler için bu durum geçerlidir.

Mango Mevyesi Nedir? Nerelerde Mango Yetiştirilir?

Mango kalori konusuna geçmeden önce meyve hakkında bilgi edinmek gerekebilir. Mango, alışık olunan ve genel yerlerde satılan bir meyve olmamaktadır. Ülkemizde yaygın olarak yetişmeme sebebi iklimden kaynaklanır. Mango ağaçları, sakızgiller ailesine ait olmakla birlikte sıcak alanlarda rahatlıkla yetişme imkânına sahiptir. Tropikal iklimin hakim sürdüğü ve yılın büyük bir çoğunluğu yağmurlu, sıcak geçen Hindistan başlıca yetişme alanlarıdır.

Mango meyvesi, belirli dönemler içerisinde yetişmekte ve hasatı sağlanmaktadır. Ülkemize yıllardır ithalat sayesinde market reyonlarında görülen bu meyve son birkaç yıldır yetiştirilmeye de çalışılmaktadır. Özellikle Akdeniz ikliminde yer alan sıcaklık uyum sağladığından dolayı az da olsa ülkenin bir alanında yetiştirme çalışmaları sürmektedir. Ancak büyük bir oranda ülke dışından ithalat yapıldığını unutmamak gerekir.

Mangonun görünümü dışarıdan bakıldığında alışık olmayan bireyler için armut ile şeftali arasında bir üründür. Özellikle şeftali ile benzeyen yapısı ile birlikte karışıklığa sebep olabilir. İçeriğinde bolca C vitamini bulunduğu düşünülen meyve kuru değil, hafif sulu bir yapıya sahiptir. Direkt meyve olarak tüketebileceğiniz gibi farklı tariflerde de kullanabilirsiniz. Elbette kullanım öncesi mango kalori düzeyi hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Peki mango kaç kaloridir?

1 Adet Mango Kalori Miktarı Nedir?

1 adet mango ortalama olarak armut boyutundan biraz fazla olacaktır. İçeriğinde su oranının da yüksek olması ile birlikte kişiler tarafından sıklıkla tüketilir. Peki  gerçekten 1 adet mango kalori miktarı çok mu düşüktür? Diyette mango tüketimi doğru olur mu? Araştırmalar neticesinde elde edilen mango kalori miktarının aslında sanıldığı kadar yüksek değil aksine içeriği ile oldukça zengin bir meyvedir.

mango-kalori-kactir-kilo-aldirir-mi
Mango Kalori Kaçtır? Mango Kilo Aldırır mı?

Mango kalori miktarı 100 gr için 59 kalori olmaktadır. Gram olarak mango kaç kalori ölçme imkânınız yoksa şöyle açıklanabilir; 1 adet mango yaklaşık olarak doğrandığında bir bardağa denk gelmektedir. Bu da 165 gram olarak tahmine dilir. 165 gram civarında bulunan bu mangonun kalorisi 107 kaloriye denk gelir. Yüksek bir kalori olmadığı gibi bir bardaktan az tüketilmesi de hiçbir sorun yaratmayacaktır.

Mango Kurusu Kalori Miktarı Ne Kadar?

Kurutulmuş meyveler son dönemlerin en çok tüketilen besinleri arasındadır. Özellikle daha sağlıklı olduğu düşünülerek tercih edilen kuru meyveler neredeyse tüm meyveler için bulunur. Kişiler evlerinde doğal olarak meyve kurutabileceği gibi çoğu zaman internet üzerinden kurutulmuş meyve satın almaktadır. Mango kurusu da en çok satın alınan türler arasında bulunur.

Kurutma işlemleri satın alınan firmadan firmaya değişiklik gösterir. Özellikle kurutma esnası sırasında daha fazla bekletme süresine sahip olması, kısa sürede kuruması adına katkı maddeleri eklenebilmektedir. Bu yüzden mango kurusu kalori miktarı normal bir mangoya göre değişiklik gösterir. Kurutulmuş mango kalori mikarı 100 gram için 320 kaloriye denk gelmektedir. Ve kurutulmamış mangoya göre oldukça fazladır.

1 Porsiyon Mango Ne Kadar?

Tüketim esnasında kişiler başta diyette olmak üzere mango kalori miktarına bakarken porsiyon bazında değerlendirmeler görecektir. Bu da akıllara 1 porsiyon mango ne kadar sorusunu getirir. 1 porsiyon mango yaklaşık olarak 100 grama denk gelir. 100 gram mangonun kalori miktarı ise 59 kalori olarak yansıtıldığından oldukça az bir miktara sahip olduğu görülmektedir.

Mango Kilo Aldırır mı?

Meyve tüketimi birçok diyetisyen tarafından önerilen durumlar arasında yer alır. Özellikle yapay şeker üretimine göre içerisinde bulundurduğu doğal şeker miktarının vücutta yer alması daha sağlıklı görülür. Fakat çoğu zaman başta kadınlar olmak üzere erkekler tarafından mango kilo aldırır mı konusu merak edilmektedir. Elbette bu durumda mango kalori sayısı, kişinin tükettiği mango miktarı ve metabolizma hızı etkili olmaktadır.

mango-kalori-kactir-kilo-aldirir-mi

Mango sahip olduğu kalori miktarı açısından ele alındığında oldukça düşük miktara sahiptir. Bu yüzden ortalama olarak günde bir porsiyon tüketimi ile kilo alınması oldukça zor bir ihtimal olacaktır. Fakat burada kişilerin bir adetten fazla mango tüketmemesi gerektiğini unutmamalıdır. Miktar arttıkça kilo alma ihtimali de bu yönlü artış gösterecektir.

Kilo almayı engellemek için aynı zamanda kalori hesaplama ve kalori kontrolü yapılması gerekir. Günlük kalori hesaplama yaparak yeme düzeni içinde mango kalori miktarı kadar açıklık elde edilebilirse herhangi bir sorun olmyacaktır. Sağlıklı bir birey için günlük ortalama tüketilmesi gereken kalori miktarı 2000-2500 civarındadır. Eğer bu miktarı aşmanızı sağlayacak bir durum değilse rahatlıkla mango tüketebilirsiniz.

Diyette Mango Tüketilebilir mi?

Diyetler kişilerin sağlıklı yaşam sürmesi ve fazla gördüğü kilolardan kurtulmak için uyguladığı beslenme listeleridir. Genellikle bu listelerde yasaklı besinler olur. Mango bu yasaklı listesinde yer almaz. Meyve olduğu gibi tüketiminde herhangi bir sorun olduğu gözetilmez. Ancak bir diyetisyen ile çalışıyorsanız bunu uzmanınıza danışarak listenize ekletmek istediğinizi belirtebilirsiniz.

mango-kalori-kactir-kilo-aldirir-mi

Diyetler tamamen yasaklı yiyeceklerden oluşmaz ve temel mantığında yenilecek besinden birden fazla besin değerini sağlıklı olarak almak yer alır. Mango kalori incelendiğinde içerisinde besin değeri olarak karbonhidrat, protein ve yağ bulunur. Düşük yağ miktarı olması kilo alımını desteklemez. 28 karbonhidrat miktarı da tok tutma özelliği ile destekleyici ve zengin bir durumu oluşturacaktır. Bu yüzden diyet listelerinizde özellikle ara öğünler esnasında yer verebileceğiniz zengin bir kaynağıdır.

Tüketilen Meyvelerin Kalori Miktarları Nelerdir?

Meyveler yaz kış tüketilebilen besinler arasında bulunur. Her mevsimin kendi içerisinde özel meyveleri oluşur ve uzmanlar tarafından da meyvelerin mevsiminde tüketilmesi önerilmektedir. Aksi takdirde genetiği ile oynanmış besinlerin tüketimi hem sağlıksız olacak hem de daha farklı kalori miktarlarını vücudunuza almayı sağlayacaktır. Sık tüketilen meyvelerin kalori miktarı hakkında bilgi sahibi misiniz?

1- Karpuz Kalori Miktarı Nedir?

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden karpuz bol su miktarı ile dikkat çekmektedir. Sulu olması yaz sıcaklıklarını atmak da etkili olmaktadır. 100 gram karpuz kalori miktarı 45 kcal olarak yansıtılır. 100 gram açıklayıcı olmadıysa ince dilimlenmiş 1 dilim karpuz kalorisi yaklaşık olarak 70, orta dilimlenmiş karpuz dilimi ise 105 kaloriye denk gelmektedir. 100 gram ile kıyaslandığında mango kalori miktarına göre az olduğundan daha çok tercih edebilirsiniz. Karpuz kilo aldırır mı diye merak edecek olursanız doğru ve kontrollü tüketiminde kilo yapmayacaktır.

2- Kivi Kalori Miktarı Nedir?

Kivi kış meyvesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’de en çok yetiştiriciliği ise Yalova’da yapılmaktadır. Kivi diyette yer verilebilecek meyvelerin arasında yer alır. 100 gram kivide yaklaşık olarak 60 kalori bulunur. Aynı zamanda kivi diyeti olarak adlandırılan özel diyetlerde bulunmaktadır. Ancak bu diyetin kısa süreli, 4 gün kadar şok diyeti olarak uygulanması önerilmektedir.

3- Muz Kalori Miktarı Nedir?

mango-kalori-kactir-kilo-aldirir-mi

Mango kalori miktarı ile kıyaslandığında 100 gramında çok fazla kalori içeren bu meyvenin günlük ve diyet uygulanım esnasında 1 adet değil, birkaç dilim şeklinde sınırlandırılarak tüketilmesi önerilmektedir. 100 gramda muz kalori miktarı 88 kaloriye denk gelmektedir. Bu kalori miktarı bir meyve için fazla görülebildiğinden uzmanlar tarafından 1 tam muzun direkt olarak tüketilmesi önerilmez. Örneğin gevreklerinizin üstünde 3-4 adet dilimlenmiş bulundurabilirsiniz.

4- Avokado Kalori Miktarı Nedir?

Diyet uygulayanların başta kahvaltılık öğünler olmak üzere sıklıkla tükettiği tropikal meyvelerin başında avokado gelmektedir. Avokado üreticiliği ülkemizde aktif olmamakla birlikte yurt dışından temin edilmektedir. Yine de buna göre talep eden kişi sayısı çoktur. 100 gram avokado kalori miktarı 180 olarak belirtilmektedir. Kalorisi yüksek gelen bireylerin dikkatli tüketim sağlaması önerilir. Ancak içeriğinin zengin oluşu ve tok tutması ile diyetlerde yer verilebileceğini unutmamak gerekir.

5- Ananas Kalori Miktarı Nedir? Mango Kalori ile Kıyaslandığında Hangisi Çoktur?

Ananas ilk bakışta bireyler için alışık olmayan bir görüntüye sahip olsa da sık tüketilen meyveler arasında bulunmaktadır. Ananası dilimlemek ve tüketmek zor değildir ancak her bireyin damak tadına hitap etmediğini de belirtmek gerekir. Anayurdu Güney Afrika olan bu meyvenin 100 gramda Ananas kalori miktarı 50 olmaktadır. Mango kalori miktarı da 100 gramda yaklaşık olarak 59 kalori olduğunu göz önünde bulundurursak mangoya göre düşük miktara sahiptir.

Yaz aylarında serinlemenin yolları arasında meyve tüketimi bulunur. Özellikle karpuz gibi sulu meyveleri soğuk tüketmek birçok bireye ferahlık sağlamaktadır. Yaz ayları denildiğinde serinlik için en çok başvurulan yöntemlerden birisi de dondurmalar olmaktadır. Peki dondurma kalori miktarı konusunda bilginiz var mı? 1 Magnum Bademli Kalori Ne Kadar? Magnum Bademli Kilo Aldırır mı yazımıza bakarak Magnum başta olmak üzere birçok dondurmanın kalori miktarını öğrenebilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.