Ballı Süt Kilo Aldırır mı ?

0 845

Ballı süt, içerdiği besin değerleri dolayısıyla oldukça besleyici, sağlıklı ve enerji verici bir içecek türüdür. Yediden yetmişe pek çok kişinin severek tükettiği bu içecek, vücudun karbonhidrat, protein ve kalsiyum ihtiyacını karşılama konusunda oldukça etkilidir. Fakat fazla kilo alma konusunda endişeleri olan kişiler, ballı sütü daha fazla tüketmeleri halinde, herhangi bir kalori fazlasının oluşup oluşmayacağı konusunu merak etmektedir.

Ballı Süt Kilo Aldırır mı ?

bal kilo aldırır mı
bal kilo aldırır mı

Severek tüketilen, oldukça fazla faydası bulunan bal ve kemik gelişimi için oldukça faydalı olan süt, bir araya getirilerek tüketilebilmektedir. Tabi kilo sorunları olan ve zayıflamak isteyen kişiler, bu karışımı oldukça sevse de, kilo aldırdığı endişesiyle tüketmekten çekinmektedir. Peki ballı süt kilo aldırır mı ? Bu soruya cevap verilebilmesi için, süt ile balın besin değerlerine, kalori ve yağ oranlarına bakmak gerekir.

bal kilo aldırır mı

%1 oranında 100 g yağlı süt, yaklaşık olarak 43 kaloridir. Tam yağlı 100 g süt ise yaklaşık olarak 62 kaloridir. Buna karşın 100 g bal ise yaklaşık 305 kaloridir. Bu iki birleşimden meydana ballı süt, içinde barındıracağı kalori miktarı aşikardır. Bunun dışında, 100 gramında yaklaşık olarak 85 gram karbonhidrat bulunduran balın sadece 20 gram kullanılması bile, sütün karbonhidratı haricinde yaklaşık 17 – 18 gram karbonhidrat alınması demektir. Bu sebepten dolayı, kilo almak istemeyenlerin süte bal katmaması daha doğru olacaktır.

Kilo almak için ballı süt

bal kilo aldırır mı

Kilo vermek isteyenler balın kilo aldırıp aldırmadığını sorarken, ballı süt ile kilo almak için bu soruyu sormaktadır. 100 gramında 305 kalori bulunan bal ile 100 mililitresinde 240 kalori bulunan yağlı sütün karıştırılarak tüketilmesi, pek de az sayılmayacak kalori değerine sahip olan bir içecek tüketmek anlamına gelecektir. Sütün yarım yağlı ya da az yağlı olması ve balın daha az kullanılması durumunda bile, özellikle bal sayesinde bu kalori miktarı daha da artmış olacaktır. Bu nedenle kilo almak için ballı süt, oldukça etkili olacaktır.

Bebeklere Ballı Süt Kilo Aldırırmı , Ballı Süt Bebeğe Kilo Aldırır mı ?

bal kilo aldırır mı

Ballı süt için sorular genellikle yetişkinler için sorulur. Ancak bebeklere ballı süt kilo aldırırmı , ballı süt bebeğe kilo aldırır mı ? gibi sorular da, ebeveynler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Tabi bal direk bebeğe yedirilmez. Genellikle anneler gebelik döneminde çocuk sağlığı ve kilosu için ballı süt içmektedir. Bu süreçte elbette annelerin beslenmeye dikkat etmesi gerekmektedir. Yani her yiyecekte olduğu gibi, ballı süt de tüketilirken de dengeli ve düzenli bir biçimde içilmelidir. Çünkü aşırıya kaçılırsa hem anne hem bebek için çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Ballı Sütün Faydaları Nelerdir ?

bal kilo aldırır mı

Kilo aldırabilen bir içecek olsa da, ballı sütün faydaları oldukça fazladır. Peki ballı sütün faydaları nelerdir ? Ballı süt karışımının bazı faydaları hakkında bilmeniz gerekenler şu şekildedir ;

  • Sütteki besin değerlerinin, bir insanın sahip olduğu günlük temel ihtiyaç maddelerinin önemli bir kısmını karşılamaya yeter.
  • Doğal şeker olma özelliği ile vücudu dinçleştirecektir.
  • Soğuk algınlığı, grip, nezle ya da boğaz enfeksiyonları gibi birçok hastalık için, belli aralıklarla bir bardak ballı süt İçmek önemli faydalar sağlayacaktır.

bal kilo aldırır mı

  • Balda bulunan demir maddesi, kansızlık sorununa da oldukça İyi gelmektedir.
  • Vücudun kan dolaşım hızı arttığı gibi, sütte bulunan kalsiyum ise kemik gelişimi ve sağlığı için en önemli maddelerden birisidir.
  • Düzenli olarak bir bardak ılık ballı süt tüketilmesi halinde ses tonunu güzelleştirdiği ya da kuvvetlendirdiği de bilinen yararlarından bir tanesidir.
  • Kısacası bu içecek, vücut direncini artıran ve insana enerji vermekte oldukça yardımcı olur.

Ballı Sütün Zararları Nelerdir ?

bal kilo aldırır mı

Ballı sütün zararları, bu içeceğin hazırlanırken ne kadar kaynatıldığına ya da kaynatılmış olup olmadığına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Genellikle küçük çocuklara ya da hastalık durumlarında yetişkinler tarafından da sıcak tüketilir. Bu da beraberinde bazı sağlık sorunlarını meydana getirmektedir.

bal kilo aldırır mı

Bu zararlar, iyice kaynamış olan süte bal eklenmesi ile meydana gelen zararlar olmaktadır. Yaklaşık olarak 40° ve üzeri sıcaklıkta tüm besin değerlerini kaybetmeye başlayan bal, kaynamış olan sütün içine eklendiği zaman vücuda oldukça zararlı bir madde haline gelebilmektedir.

bal kilo aldırır mı

Bu zararların sebep olduğu sonuçlar ise genel olarak gıda zehirlenmesi belirtileri olarak kabul edilebilir. Bunun yanı sıra, sıcak olarak tüketilmek istendiğinde ise mutlaka sütün ılıması beklenmelidir. Aksi halde baş dönmesi, kusma, bulantı ya da halsizlik sorunları yaşanabilir.

Ballı Süt Nasıl Yapılır ?

bal kilo aldırır mı

Bu içeceği yapmak için gerekli malzemeler sadece süt ve baldır. Ayrıca tercihe bağlı olarak iki çay kaşığı tarçın da eklenebilir. Öncelikle sütü bir cezvede ya da miktara bağlı olarak bir tencerede kaynatmanız gerekmektedir. Yaklaşık olarak on dakika boyunca kaynaması gereken sütün fazla kaynamaması çok önemlidir. Ardından sütü ılıyıncaya kadar bekletip, bir çay kaşığı bal dökmek gerekmektedir. Çünkü fazla kaynatılması durumunda balın besin değerlerine zarar verebilmesi dışında kendi besin değerlerini de kaybedecektir. Kaynatıldıktan sonra mutlaka on dakika kadar bekletilmesi gereken süte, ılıdığından emin olarak istenen miktarda bal eklenir ve iyice karıştırılır. Daha sonra tarçın da ilave edilebilir. Ballı süt hazır, afiyet olsun!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.