Doğru Nefes Egzersizleri İle Kilo Vermek Çok Kolay!

2 95

Nefes egzersizleri sıklıkla kullanılan bir rahatlama tekniğidir. Kontrollü nefes alıp vermek sağlık açısından oldukça önem taşır. Düzenli olarak yapılan nefes çalışmaları ile stres, kaygı, anksiyete gibi sorunların üstesinden gelinebilir. Aynı zamanda tansiyonun düzenlenmesi gibi etkileri de vardır. Son dönemde bu tekniklerin ünlenmesinin asıl nedeni ise kilo verdiriyor olmasıdır.

 

Eski bir Japon doktor tarafından keşfedilen bu nefes çalışmasıyla kilo verilebiliyor. Doğru ve sağlıklı nefes almak insan yaşamı için önemi yadsınmayacak bir konudur. Pek çok rahatsızlığın temeline inerek çözüm olan bu teknikleri öğrenmek ve uygulamak oldukça kolay. En fazla 10 dakikanızı alacak olan bu teknikler sayesinde sağlıklı bir yaşam mümkün.

Rahatlamak İçin Nefes Egzersizleri

kolay-diyet-listesi-dogru-nefes-egzersizleri-ile-kilo-vermek-cok-kolay

Farklı amaçlara, rahatlamak için yapılan nefes egzersizleri değişim göstermektedir. Hissedilen rahatsızlığa uygun en doğru teknik seçilmelidir. Ayrıca başlangıç, orta ve ileri düzey olmak üzere farklı farklı dereceler bulunmaktadır. Yapılması en uygun ve kendi seviyenize göre bir teknik seçmek gerekir.

kolay-diyet-listesi-dogru-nefes-egzersizleri-ile-kilo-vermek-cok-kolay

Doğru nefes egzersizleri yaparken en önemli nokta alınan nefesin göğüs boşluğuna değil diyaframa doluyor olmasıdır. Bundan emin olmak için el göğüs kafesinin üstüne konularak nefes alınır. Amaç el havalanmadan nefesi diyaframa doldurarak nefes almaktır. Nefes aldığınızda göğüsün üzerindeki el havalanmıyorsa doğru yapılıyor demektir.

kolay-diyet-listesi-dogru-nefes-egzersizleri-ile-kilo-vermek-cok-kolay

Eğer bir sınav süreci içerisinde veya stres, baskı altında hissediliyorsa bu diyafram egzersizleri uygulanabilir: Bir el göğüsün üstüne diğer el karın boşluğuna konulur. Burundan diyaframı şişirecek şekilde nefes alınır. Bu işlem kişi kendini rahat hissedene kadar yapılabilir. Oldukça kolay ve başlangıç seviyesindeki bu teknik her yerde yapılabilir.

Doğru Nefes Almanın Faydaları Nelerdir?

kolay-diyet-listesi-dogru-nefes-egzersizleri-ile-kilo-vermek-cok-kolay

Nefes egzersizleri ile hayattaki çoğu stresli dönemlerin üstesinden gelinebilir. Her yerde uygulayabileceğiniz bu teknikler psikologlar tarafından da önerilmektedir. Sağlıklı bir yaşamın temelleri doğru nefes almak ile atılır. Psikologlar ve uzman doktorlar tarafından önerilen Sakinleştirici nefes egzersizleri herkes tarafından uygulanabilir. Yaşlılarda sıklıkla görülen tansiyon gibi rahatsızlıklar bu egzersizler ile düzene sokulabilir. Dikkat dağınıklığı yaşayanlar için de başlangıç ve orta düzeydeki yapılması kolay egzersizler önerilebilir.

Doğru Nefes Egzersizleri İle Nasıl Kilo Verilebilir?

Eski bir Japon doktor tarafından hastasına yaşadığı sırt ağrıları için önerdiği bu egzersiz hastanın kilo vermesine de yol açmış oldu. Japon doktor o zamanlar bu etkiyi verdiği egzersizin yan etkisi olarak niteliklendirse de günümüzde bu egzersiz kilo vermek amacıyla yapılıyor. Günde sadece 2 ile 5 dakikalık bir sürede tamamlanan bu tekniğin faydasını görenler bir hayli fazla.

kolay-diyet-listesi-dogru-nefes-egzersizleri-ile-kilo-vermek-cok-kolay

Kilo verilmesini sağladığı için yapılan bu nefes egzersizleri açıklaması ise çoğu doktor tarafından şu şekilde ifade ediliyor: Nefes alınırken vücuda giren oksijen hücrelere giriyor. Bileşenlerine ayrılan oksijen yağ hücrelerini yok ediyor. Bu nedenle ne kadar çok doğru nefes alınırsa o kadar çok yağ hücresi yakılıyor ve kilo verme gerçekleşiyor.

kolay-diyet-listesi-dogru-nefes-egzersizleri-ile-kilo-vermek-cok-kolay

Peki, bu teknik en doğru ve etkili şekilde nasıl uygulanır? Öncelikle ayağa kalkılarak bir bacak önde diğer bacak arkada pozisyon alınır. Vücut ağırlığı sırta doğru verilir ve kollar başın üstüne kaldırılarak 3 saniye boyunca nefes alınır. Daha sonra kollar yavaş bir şekilde aşağı doğru indirilerek 7 saniye boyunca alınan nefes verilir. Bunu uygularken nefesi göğüs boşluğuna değil de diyaframı doldurularak alınması önemlidir. Aynı zamanda nefes verilirken 7 saniyelik süre içinde vücuttaki kasları sıkmak da gerekir.

kolay-diyet-listesi-dogru-nefes-egzersizleri-ile-kilo-vermek-cok-kolay

Bu tekniği günde 1 kere olmak üzere düzenli olarak yapmak kolaylıkla kilo vermeyi sağlayacaktır. Bunun yanında yemek yemeye ve diğer egzersizleri de düzenli bir şekilde uygulamak daha sağlıklı ve daha kolay kilo vermeyi sağlar. Bu Japon nefes egzersizleri ile metabolizma hızlanır ve kaslar güçlenir. Sağlıklı bir yaşam için yapılması gerekenler arasında doğru nefes almanın önemi dikkate alınmalı ve en etkili bir şekilde uygulanmalıdır.

2 Yorumlar
  1. Vefalı diyor

    120 kiloydum. Burada yazılan nefes taktikleri ve yine kolay diyet listesinin paylaşmış olduğu diyet listeleri ile sağlıklı bir şekilde kilo verdim. Şuan kilom 85. Burada yazılan her şeyi adım adım yapmanız yeter.

  2. Enes diyor

    Doğru nefes teknikleriyle zayıflama ve sağlıklı kalma hakkında bilgi edinmiş oldum.Çok teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.