Doğru Nefes Egzersizleri İle Kilo Vermek Çok Kolay!

Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Nefes egzersizleri sıklıkla kullanılan bir rahatlama tekniğidir. Kontrollü nefes alıp vermek sağlık açısından oldukça önem taşır. Düzenli olarak nefes alırken stres, kaygı, anksiyete gibi sorunların üstesinden gelinebilir. Aynı zamanda tansiyonun düzenlenmesi gibi etkileri de vardır. Son dönemde bu tekniklerin ünlenmesinin asıl nedeni ise kilo verdiriyor olmasıdır.

YouTube video

 

Eski bir Japon doktor tarafından keşfedilen bu nefes çalışmasıyla kilo verilebiliyor. Doğru ve sağlıklı derin bir nefes almak insan yaşamı için önemi yadsınmayacak bir konudur. Pek çok rahatsızlığın temeline inerek çözüm olan bu teknikleri öğrenmek ve uygulamak oldukça kolay. En fazla 10 dakikanızı alacak olan bu teknikler sayesinde sağlıklı bir yaşam mümkün.

Akciğer Nefes Egzersizleri Nedir? Nasıl Yapılır?

Nefes Egzersizleri
Nefes Egzersizleri

 

Farklı amaçlara, rahatlamak için yapılan nefes egzersizleri değişim göstermektedir. Hissedilen rahatsızlığa uygun en doğru teknik seçilmelidir. Ayrıca başlangıç, orta ve ileri düzey olmak üzere farklı farklı dereceler bulunmaktadır. Yapılması en uygun ve kendi seviyenize göre bir teknik seçmek gerekir.

 

Doğru nefes egzersizleri yaparken en önemli nokta alınan nefesin göğüs boşluğuna değil diyaframa doluyor olmasıdır. Bundan emin olmak için el göğüs kafesinin üstüne konularak nefes alınır. Amaç el havalanmadan nefesi diyaframa doldurarak nefes alıp vermektir. Nefes aldığınızda göğüsün üzerindeki el havalanmıyorsa doğru yapılıyor demektir.

 

Eğer bir sınav süreci içerisinde veya stres, baskı altında hissediliyorsa bu diyafram egzersizleri uygulanabilir: Bir el göğüsün üstüne diğer el karın boşluğuna konulur. Burundan diyaframı şişirecek şekilde nefes alınır. Doğru nefes egzersizleri, kişi kendini rahat hissedene kadar yapılabilir. Oldukça kolay ve başlangıç seviyesindeki bu teknik her yerde yapılabilir.

Doğru Nefes Almanın Faydaları Var mı?

Nefes Egzersizleri

 

Nefes egzersizleri ile hayattaki çoğu stresli dönemlerin üstesinden gelinebilir. Her yerde uygulayabileceğiniz bu teknikler psikologlar tarafından da önerilmektedir. Hem anksiyete nefes egzersizleri hem de panik atak nefes egzersizleri faydaları çeşitli rahatsızlıkların giderilmesinde etkilidir. Sağlıklı bir yaşamın temelleri doğru nefes almayı başarabilme ile atılır. Psikologlar ve uzman doktorlar tarafından önerilen sakinleştirici nefes egzersizleri herkes tarafından uygulanabilir. Önerilen işlemler arasında pet şişe ile nefes egzersizleri yer alır.

Yaşlılarda sıklıkla görülen tansiyon gibi rahatsızlıklar, psikiyatri nefes egzersizleri ile düzene sokulabilir. Dikkat dağınıklığı yaşayanlar için de başlangıç ve orta düzeydeki yapılması kolay egzersizler önerilebilir. Bu noktada evde nefes egzersizleri yapılabilir. Özellikle uykusuzluk problemleri yaşayanlar kolaylıkla evde 4-7-8 nefes egzersizi tekniğini uygulayabilirler.

Doğru Bir Nefes Egzersizi İle Nasıl Kilo Verilebilir?

YouTube video

Eski bir Japon doktor tarafından hastasına yaşadığı sırt ağrıları için önerdiği bu egzersiz hastanın kilo vermesine de yol açmış oldu. Japon doktor o zamanlar bu etkiyi verdiği egzersizin yan etkisi olarak niteliklendirse de günümüzde bu egzersiz kilo vermek amacıyla yapılıyor. Günde sadece 2 ile 5 dakikalık bir sürede tamamlanan doğru nefes alıp vermenin faydasını görenler bir hayli fazla.

 

Kilo verilmesini sağladığı için yapılan bu nefes egzersizleri açıklaması ise çoğu doktor tarafından şu şekilde ifade ediliyor: Bir nefes alınırken vücuda giren oksijen hücrelere giriyor. Bileşenlerine ayrılan oksijen yağ hücrelerini yok ediyor. Bu nedenle ne kadar çok doğru nefes alıp verilirse daha fazla yağ hücresi yakılıyor ve kilo verme gerçekleşiyor.

 

Peki, bu teknik en doğru veya etkili şekilde nasıl uygulanır? Öncelikle ayağa kalkılarak bir bacak önde diğer bacak arkada pozisyon alınır. Vücut ağırlığı sırta doğru verilir ve kollar başın üstüne kaldırılarak 3 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın. Daha sonra kollar yavaş bir şekilde aşağı doğru indirilerek 7 saniye boyunca nefesinizi verin. Bunu uygularken nefesinizi göğüs boşluğuna değil de diyaframı doldurularak almalısınız. Aynı zamanda nefes verilirken 7 saniyelik zaman içerisinde vücuttaki kasları sıkmak da gerekir.

 

Bu tekniği günde 1 kere olmak üzere düzenli olarak yapmak kolaylıkla kilo vermeyi sağlayacaktır. Bunun yanında yemek yemeye ve diğer egzersizleri de düzenli bir şekilde uygulamak daha sağlıklı ve daha kolay kilo vermeyi sağlar. Bu Japon egzersizleri ile metabolizma hızlanır ve kaslar güçlenir. Sağlıklı bir yaşam için yapılması gerekenler arasında doğru nefes almanın önemi dikkate alınmalı ve en etkili bir şekilde uygulanmalıdır.

Yoruma kapalı.