4 Maddede Bamya Tohumu Nedir ? Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudu için oldukça faydalı ve sağlık açısından da önemli yararları bulunan bamya tohumu, hakkında bilgi sahibi olunması gereken konulardan bir tanesidir.

Başlıkta bahsi geçen bamyanın tohumu, bamya bitkisinin meyvesinden elde edilen ve kiraz çekirdeğinden iki katı daha az olan tohumcuklardır. Öyle tohum deyip geçmeyin çünkü bu tohumun faydaları saymakla bitmiyor. Bamya tohumu faydaları arasında en baş sırada vücudumuza enerji vermesi ve bizi daima zinde hissettirmesi geliyor.

Bamya Tohumu Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

YouTube video

Kan şekerini gerekli durumlarda indirgeyen bamya bitkisi tohumu kişinin açlık dayanıklılığını arttırıp, mideyi onarıcı etki yapar ve kabızlık durumlarını önler. Ayrıca bamya tohumu faydası arasında katarakta iyi gelmesi de vardır. Kolon kanseri gibi zorlu hastalıkları da iyileştiren tohum, eklem sıvılarını daha da nitelikli hale getirerek diz ağrısı yaşamayı da engeller. 

Hemen hemen her aktarda bulunan bamya tohumu fiyat olarak ise oldukça makuldür. Alacağınız gramaja göre 10 lira ile 100 lira arasında değişmektedir. Onlarca fayda arasından verdiğimiz durumlara ek olarak bamya tohumu ne işe yarar sorusunun cevabı için aşağıdaki yazımıza göz atınız fakat önce bu tohumun nasıl kullanıldığını öğrenmemiz gerekir. 

1 – Kuru Bamya Tohumu Nasıl Kullanılır ?

bamya-tohumu-bamya-tohumu-faydalari (3)-min
Bamya Tohumu Nedir ? Bamya Tohumu Faydaları Nelerdir ?

Bamya oldukça faydalı ve lezzetli bir yiyecektir fakat her insan bamya yemeyi tercih etmez. Hal böyle olunca alternatif olarak neden bamyanın tohumunu tüketmiyoruz diye sorabilirsiniz. Peki bu bitki nasıl kullanılır ? Bizler kolay diyet listesi ekibi olarak bamya tohumu nasıl tüketilir, konusunu detaylıca işledik. 

Bu mucizevi bitkinin kullanımı kişinin amacına ve hastalığına göre farklılık gösterir. Eğer diz ağrısı çekiyorsanız ayrı bir kullanım yolu, zayıflamak istiyorsanız ayrı bir kullanım yolu seyretmeniz lazım.  Daha detaylıca öğrenmek için aşağıda bulunan ana başlıklara göz atmanız lazım. 

2 – Bamya Tohumu Nasıl Kullanılır Saraçoğlu 

bamya-tohumu-bamya-tohumu-faydalari (1)-min
Bamya Tohumu Nedir ? Bamya Tohumu Faydaları Nelerdir ?

Söz konusu bir bitki ya da bitkisel bir karışım ise sevgili kimyagerimiz İbrahim Saraçoğlu’na danışmamak olmaz. Bamyanın içindeki potasyum ve pos sebebi ile menisküs için ayrıca mide problemleri için hocamız tarafından önerilen kullanım şekli şu şekildedir. 

Bu tarif her ne kadar literatürde bamya tohumu kürü olarak geçse de aslında bir çeşit çaydır. Kaynamakta olan klor ve yabancı madde içermeyen suya 1 tatlı kaşığı kadar tohum eklenir. 10 dakika kaynatıldıktan sonra ister sıcak ister soğuk olarak aç ya da tok fark etmeksizin 1 bardak içilir. Bu çayın her gün aynı saatte içilmesi vücut alışkanlığı için de gerekmektedir. 

3 – Bamya Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl KullanılırBamya Tohumu Zayıflatır mı ?

bamya-tohumu-bamya-tohumu-faydalari (1)

Bamya bitkisi tohumunun pek çok faydasının bulunduğu aşikardır. Peki diyet yaparken kullanılabilir mi, bamya tohumu zayıflatıyor mu? Elbette bitkisel bir üründen bahsedip de, o ürünün bizi zayıflatmasını beklemezsek yazık olur. Hele ki bamya tohumu yutmak sizi zayıflatıyor desek ne derdiniz? İçinde bulunan prosinayidinin, kuerasetinin ve epikatesin gibi maddelerden dolayı antioksidan özelliği hat seviyede yaşatan bu tohumlar içerdiği lif posası sayesinde bağırsaklarımızı harekete geçirir ve midemizin düzenli çalışmasını sağlar. Ancak bamya bitkisi  tohumunu amacınıza göre çeşitli şekillerde tüketmelisiniz.

Tohum blender yardımıyla toz haline getirilip, sabahları bir çay kaşığı şeklinde direkt içilebileceği gibi yoğurt, kefir ya da detoks sularına katılıp içilebilir de. Tadını çok anlamak istemiyorum diyorsanız akşamları ya da öğlenleri çorbanıza aynı randa katmanız lazım. 

Bamya bitkisi  tohumunu toz haline getirmek yerine tüm olarak da yutabilirsiniz. Günde 10 adet bamya tohumunu sabahları aç karnına içerseniz etkisini iki hafta sonra göreceksinizdir. Etkili bir sonuç yakalamak istiyorsanız bamya tohumlarını geceden suda bekletip o şekilde tüketmeniz de mümkün. 

4 – Bamya Tohumu Diz Ağrısı için Nasıl Kullanılır – 1 Bamya Tohumu Tarifi ?

bamya-tohumu-bamya-tohumu-faydalari (2)-min
Bamya Tohumu Nedir ? Bamya Tohumu Faydaları Nelerdir ?

Dizlerinde ağrı yaşayan bireyler ve eklem sıvılarının giderek yok olmasına bamya iyi gelmektedir. Çiğ bamyanın içinden çıkardığınız yaş tohumları 1 litre suyun içine atıp, 1 tutam nane ve kekik otu ekleyip, 1 gün buzdolabında bekletin. İsteğinize göre narenciye ekleyebilirsiniz. Gün içerisinde bu karışımdan birkaç bardak için. Bir müddet sonra ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz. 

Diğer bir tarif ise şu şekilde; 1 tatlı kaşığı bamya bitkisi tohumunu ezerek toz haline getirip 1 yemek kaşığı gerçek bal ile karıştırın. Bu karışımı dizlerinize sürüp 2 saat ya da 3 saat kadar bekleyin. Her gün yapılması gereken bu kürü yaklaşık 2 hafta uygulayın ve sonuçlarına şahit olun. Ayrıca gün aşırı içeceğiniz bamya tohumları da etkili olacaktır. Bamya tohumu nasıl içilir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Tıpkı hap yutar gibi ağzınıza 3 adet tohum alın ve bir büyük bardak su ile tüketin. 

İlginizi Çekebilir: İçinde bulunan maddelerden dolayı zayıflama sürecine olumlu katkıları nedeni ile bamya ve tohumu tercih edilen besinler arasındadır. Bamyanın tohumu gibi Chia tohumu da, içindeki besinler sayesinde zayıflama sürecine olumlu katkılar sağlamaktadır. Nasıl mı? Öğrenmek için Chia tohumu tarifleri ile kilo vermek artık çok kolay, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar😊

Yoruma kapalı.