2 Maddede Meme Kanseri Tedavisi Nedir ve Kanserde Beslenme

Son dönemde sıklıkla görülmesinden dolayı meme kanseri tedavisi oldukça merak edilmektedir.

Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücrelerin bazen besinlerle, bazen çevresel koşullar yüzünden ve bazen de hücrelerin mutasyona uğraması sonucu meydana gelmektedir. Günümüzde meme kanseri tedavisi eskiye nazaran daha etkili ve işlevseldir. Dokusu bozulan meme yapısı gittikçe bozulur ve yayılmaya başlar. Meme kanseri tedavisi amacı hastalığı erken saptayıp durdurucu etki yapmaktır.

YouTube video

Günümüzde yemeklerin doğallığını kaybetmesine bağlı olarak ve gelişen teknoloji ile birlikte radyasyon oranının artması sonucu, maalesef ki kanser oranı hayli artmıştır. Araştırmalara göre gelecek yıllarda önlem alınmazsa her 10 kişiden ikisi kanser olacaktır. Bu bilgiye dayanarak bizler önce risk gurubu kimler onu saptamalıyız. Sizler için hazırlamış olduğumuz meme kanseri risk faktörleri yazısına bir göz atın.

Meme Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir ?

Meme Kanseri Tedavisi (6)

Her kanser gibi meme kanseri öncesinde de fazlasıyla risk faktörü bulunmaktadır. Meme kanseri tedavisi öncesinde ve hastalığa yakalanmadan önce bilinmesi gerekenler şöyledir:

 • Kadınlar erkeklere nazaran yüzde 97 daha sık meme kanserine yakalanırlar.
 • Menopoz dönemine giren kadınların hastalığa yakalanma riski maalesef ki daha fazladır.
 • Yakın akrabalarda meme kanseri geçmişi varsa bu genetik faktörler yeni nesilde de nüksedebilirler.
 • Meme kanseri atlatmış bir bireyin tekrar kansere yakalanma riski daha fazladır.
 • Kişinin adet dönemi erken, menopoz döneminin geç başlaması bir risk faktörüdür.
 • Hiç doğum yapmayan ya da 30 yaşından sonra doğum yapan bireyler.
 • Doğum yapıp bebeğini emziremeyen anneler risk altındadırlar.
 • Hareketsizlik ve sigara alkol gibi zararlı mamul tüketimi belki de en yüksek risk durumudur.

Şimdi sıra geldi meme kanseri türlerini tanımaya.

Meme Kanseri Çeşitleri Nelerdir ?

Meme Kanseri Tedavisi (10)

Meme kanseri türleri her ne kadar kendi içinde çeşitli dallara ayrılsa da bu çeşitlilik 2 ana başlık altında toplanır.

 1. Noninvaziv
 2. İnvaziv

1 – Noninvaziv Meme Kanseri

Yayılma göstermeyen bu kanser türü bazı ilaçlar ile desteklenirse durdurulabilir. Kişinin bu kanserden kurtulması için tüm meme içi boşaltılır ve bazı estetik dolgularla normal meme görünümü korunmuş olur. Her ne kadar kendini muayene sırasında belli etmese de basit bir mamografi ile görülebilir. Noninvaziv meme kanseri türü neredeyse yüzde yüze kadar iyileşme gösterebilir. Tekrar nüksetmesi diğer kanser türlerine göre daha azdır.

2 – İnvaziv Meme Kanseri

Bu meme kanseri tipi sütün meme kanalları ile taşınması sırasında problem yaşanması sonucu oluşur. Maalesef ki bu türde yayılma hızı noninvaziv olana göre daha sık görülür. Kanser süt bezlerinde gelişerek yayılamaya başlar ve oldukça geç fark edilir.

Memede Kist Belirtisi Nasıl Olur ?

Meme Kanseri Tedavisi (5)

Her hastalık gibi meme kanseri de, önceden bir problem var diye ikaz eder. Nasıl mı anlarsınız? Şöyle ki:

 • Memenizde ağrı, sızı ve hassasiyet hissediyorsanız,
 • Memenizde bir kitle fark ettiyseniz ve bu kitlenin boyutu adet dönemlerinde değişiyorsa,
 • Memede kızarıklığa bağlı ateş ve akıntı elde edilen durumlarda,
 • Ayrıca memede sürekli şişkinlik, beyaz ve kanlı bir akıntı, sertlik varsa,
 • Soyulma, kabuk bağlama, yara durumları gözlemliyorsanız,
 • Meme boyutu son zamanlarda değişmişse, meme kanseri olma riskiniz vardır. Hemen en yakın sağlık kuruluşuna mamografi çektirmeye gidebilir, kaygılarınızı giderebilirsiniz. Eğer bir problemle karşılaşılırsa meme kanseri tedavisi süreci sizler için başlatılacaktır.

Meme Kanseri Tedavisi Yöntemleri Nelerdir ?

Meme Kanseri Tedavisi (3)

Meme kanseri tedavisi aşamasına geçilmeden önce kişi bir muayeneye tabi olmalıdır. Doktora gitmeden önce kendisini elle muayene ederek yanlış bir şey olup olmadığını sorgulamalıdır. Ardından yılda 1 kez mamografi çekilmeli ve hastalık varsa muayeneye gidilmelidir. Muayene ardından hastalık teşhis edildiyse tedavi süreci başlamalıdır.

Ne yazık ki dünya genelinde en çok görülen kanser türü olan meme kanserine her geçen gün yeni bir tedavi yöntemi eklenir. Meme kanseri tedavisi sırasında ilk amaç memenin vücutta kalmasını sağlayacak yöntemler bulunmasıdır. Verilen meme kanserine yönelik ilaçlarla hastalığın yayılması durdurulur. Eğer tümör yayılmamış ve olduğu gibi duruyorsa alınması tavsiye edilir.

Hastanın hangi evrede olduğuna göre ise tedavi yöntemleri değişmektedir. Mesela ilk iki evre ameliyat gerektirse bile kemoterapi gerektirmez. Üçüncü evrede kemoterapi şarttır. Aşrı derece yayılan kansere kesinlikle ameliyat uygulamamalıdır. Doktor uygun gördüğü sürece hem kemoterapi he de radyoterapi uygulayabilir.

Memede Kanseri Evreleri Nelerdir ?

Meme Kanseri Tedavisi (2)

Oldukça yavaş büyüyen meme kanseri, meme kanseri tedavisi sırasında evrelere göre değişiklik göstermektedir. Bu evrelerde genellikle kanserin ne durumda olduğuna, koltuk altında ya da karaciğerde olup olmadığına bakılır. Sıfır dahil toplam 5 evreden oluşan meme kanseri evreleri şu şekildedir:

 • Sıfırıncı Evre: Tümör bu evrede henüz çok yenidir ve iki santimden küçüktür.
 • Birinci Evre: 2 santimetreden büyük olan tümör lenf damarlarına sıçramamıştır ve erken teşhis evresini oluşturur.
 • İkinci Evre: Tümör boyutu yaklaşık 5 cm’ye kadar çıkar ve yüksek ihtimal nord lenflerine sıçramıştır.
 • Üçüncü Evre: Kanser artık lenf bezlerine tamamen yayılmıştır diyebiliriz.
 • Dördüncü Evre: Kanser hem organlara hem de kemiklere sıçramış olmakla birlikte tedavisi zor bir süreçtir

Kanser Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır ? Göğüs Kitlesine Ne İyi Gelir ?

Meme Kanseri Tedavisi (7)

Ne yersek oyuz, mottosuyla ilerliyor artık tıp dünyası. Hastalık öncesi beslenme de hastalık sonrası beslenme de bizim problemlerimizin kaynağı aslında. Her ne kadar meme kanseri tedavisi kesinlikle hastanede yapılması gerekse bile, birey hastane sürecine ek olarak doğru beslenip iyileşmek için tedavisini desteklemeli. Çünkü yanlış beslenme bazı yan etkileri de beraberinde getirebilir.

Meme kanseri için maalesef kutsal bir yiyecek yok. Kişi genel geçer sağlık kurallarına birebir uymalıdır ve buna ek olarak yaşamını sinirden, stresten arındırmalıdır. Peki kanser hastası nasıl beslenmeli? Şöyle ki:

 • Hamburger, börek, patates kızartması gibi aşırı sağlıksız yağ içeren yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalıdır.
 • Günde en az bir bardak yeşil çay içerek antioksidanları hayatından uzak tutmalı ve gluten içeren besinlerden de kendisi uzak durmalıdır.
 • Meyvenin ve sebzenin organiği tüketilmeli, proteinler günlük yaşamın birer parçası olmalıdır.
 • Şeker bir zehir olarak görülmelidir çünkü aslında her hastalığın sebebi çok şeker tüketimi olabilir.

Meme Kanseri Tedavisi için Tümörleri Yok Eden Bitkiler Nelerdir ?

Meme Kanseri Tedavisi (1)

Yukarıda bahsettiğimiz gibi tümörleri tamamen ortadan kaldıracak bir bitki yok ancak bazı bitkiler tümörlerin küçülerek minimum seviyeye gelmesini sağlar. Bunlar arasında çörekotu bitkisi en zirve sırada gelir. Zerdeçal ise bilimsel olarak kanıtlanmasa da meme kanserini ve tümörleri yok ettiği düşünülür. Bu kanıya ise şu şekilde varılmıştır. Zerdeçalı en çok tüketen Hindistan’da meme kanseri görülme oranı en az olan ülkedir. Bu yüzden zerdeçal meme kanserini önler denilir.

Meyan kökü de meme kanseri tedavisi sürecini iyi yönde etkileyen bitkiler arasındadır. Anti kanserojen olarak bilinen bu kök eski nesillerimiz tarafından mayan kökü şerbeti olarak kullanılmıştır. Yeşil çay ise neredeyse her derde deva. Günde 2 kez içilen yeşil çay tümör oluşumunu indirger ve kişiyi zinde tutar. Brokoliye baktığınızda zaten ne kadar sağlıklı bir yiyecek diyorsunuzdur. Tıpkı görünüşü gibi sağlık veren brokoli tümör tedavisinde iyi sonuçlar vermektedir.

Memede Kanseri Ağrı Yapar mı ?

Meme Kanseri Tedavisi (8)

Meme kanseri her ne kadar başlarda sinsice vücutta yer etse de ağrı ve sızı ile kendini göstermez. Aslında bu ağrı ve sızı durumu kişinin acı eşiğine ve kendisini ne kadar dinleyip ne kadar yok saydığına bağlıdır. Dolayısıyla bu durum kişisel hormon ve vücuttan vücuda farklılık göstermekledir. Eğer ki siz ben aşırı dayanıklıyım diyorsanız meme tarafından yollanan ufak sinyalleri duymayacaksınızdır.

Bunun dışında tedaviye başlanılmış veya ilaçlarla desteklenmiş meme kanseri çok az ağrı yapabilir. Ameliyat olan meme kanserli kişilerde ağrı oranı eskiye nazaran çok daha fazla olacaktır. Elbette erken evre meme kanserinin fark edilmesi ve meme koruyucu cerrahinin uygulanması, oluşabilecek herhangi bir ağrıyı en aza indirecektir.

İlginizi Çekebilir: Bazı kadınlar çeşitli sebeplerden dolayı göğüs bölgesinde estetik yapma ihtiyacı hissetmektedir. Fakat bunu yapmadan önce, bu işin risklerini kesinlikle bilerek cerrahi tedavinin başlatılması oldukça önem arz etmektedir. Çünkü bu operasyonlar sonucu kanser olmakla karşı karşıya kalabilirsiniz. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için meme silikonu operasyonlarında kanser riski, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.