Bitter Çikolata Kilo Aldırır Mı?

0 380

Diyete yeni başlayan kişilerin aklında bulunan sorulardan biri de bitter çikolata kilo aldırır mı sorusudur. Çikolata ve çikolata içeren ürünler, başarılı bir diyetin yoluna çıkan en büyük taşlardan biridir. Bitter çikolata kilo yapar mı sorusu da tatlı krizlerini dizginlemek isteyen kişilerin sorduğu başlıca sorulardan biridir.

Bitter çikolata yemek kilo aldırır mı düşüncesi herhangi bir diyet programına başlandığında akıllara gelen ilk düşüncelerdendir. Biz de bu yazımızda bitter çikolatayı masaya yatırdık ve kalorisinden tüketim şekline dek merak edilenleri inceledik. İşte, merak edilen tüm detaylarıyla bitter çikolatanın diyet programlarındaki yeri nerededir?

Bitter Çikolata Nedir? Bitter Çikolata Kilo Aldırır Mı?

bitter çikolata kilo aldırır mı

Çikolata kilo aldırır mı sorusundan önce bitter çikolatayı size daha yakından tanıtalım istedik. Saf kakaodan üretilmekte olan ve içerisinde herhangi bir işlenmiş madde bulundurmayan çikolatalara bitter çikolata adı veriliyor. Bitter çikolata, adını siyah renginden ve hafif acımsı tadından alıyor.

İçerisinde kimyasal katkı maddelerinin bulunmadığı bu çikolata çeşidi içerdiği kakao oranına göre de değişiklik gösterebiliyor. Özellikle de diyet programlarında tüketilmesi gereken bitter çikolataların kakao oranının olabildiğince yüksek olması bekleniyor. Bu durumda özellikle %70 ve daha üstü oranda kakao içeren çikolataların tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Bitter çikolata kilo aldırır mı sorusuna da yine çikolatanın içerisinde bulunan kakao oranı ve ek maddeler ile cevap verilebiliyor. En iyi bitter çikolata olarak da çok az şeker ve süt içeren bol kakaolu ürünler tavsiye ediliyor.

Bitter Çikolata Kilo Aldırır Mı?

bitter çikolata kilo aldırır mı

Bitter çikolata yemek kilo aldırır mı sorusuna çikolatanın içerdiği maddelere göre yanıt verilebilmektedir. Buna göre içerisindeki şeker ve süt oranına bakılan çikolataların hangisinin kilo aldırmaya yardımcı ya da sebep olduğu ortaya çıkmaktadır.

Diyette bitter çikolata ne kadar yemeli sorusu da bitterin çeşidine göre farklılık gösterebiliyor. Biz de bu yazımızda kilo aldıran ve kilo aldırmayan çikolataların oranlarını derlemek istedik. Buna göre %70 kakaodan üretilen bitter çikolataların kilo aldırmada çok da etkili bir yöntem olmadığını söylemek mümkündür.

bitter çikolata kilo aldırır mı

Bunun yanı sıra %72 civarında kakao içeren çikolataların kilo aldırmada etkileri gözlemlenmiştir. 100 gram çikolatada gram kadar şekerin bulunduğu da göz önüne alınmalıdır. Yani kilo vermek isteyen kişilerin minimum %70 oranında kakao içeren bitter çikolata çeşitlerine yönelmesi tavsiye edilmektedir.

Kilo almak isteyen kişiler için de diğer çikolata türleri önerilebilir. Fakat bu yöntem sağlıksız bir yöntem olup şeker tüketimini arttırmaktadır. Her gün çikolata yemek de bu bakımdan oldukça zararlı ve tavsiye edilmeyen bir durumdur.

Bitter Çikolata Kalori Bakımından Güvenli Mi?

bitter çikolata kilo aldırır mı

Bitter çikolata kilo yapar mı sorusuna çikolatanın içerdiği kaloriler açısından da kalori değerlendirmeleri yapılarak cevap verilebilir. Buna göre 28.3 gramlık bitter çikolatada 170 gram kalori bulunmaktadır. Zaten uzmanlar tarafından tavsiye edilen bitter çikolata tüketim oranı da 25 gram ile sınırlıdır.

Buna göre haftada birkaç defaya mahsus olmak üzere düzenli olarak bitter çikolata tüketebilirsiniz. Ayrıca bitter çikolatayı diyet programınız içerisine de ekleyerek farklı tarifler uygulayabilirsiniz.

Bitter Çikolata Kilo Aldırır Mı?Faydaları Nelerdir?

bitter çikolata kilo aldırır mı

Bitter çikolata kilo aldırır mı sorusuna kalori ve kakao oranları ile gerekli cevapları vermek istedik. Bunun yanında bitter çikolatanın hem kilo kaybetmede hem de bazı önemli faktörlerde etkileri de mevcuttur.

Bitter çikolata düzenli ve yeteri kadar tüketildiğinde açlığı bastırmada önemli bir rol oynamaktadır. Buna göre sabah aç karnına çikolata yemek kilo aldırır mı sorusuna bitter çikolata ile yanıt verebiliriz. Sabah kahvaltı yapmaya vakit bulamadıysanız bitter çikolata yiyerek açlığınızı bir müddet yatıştırabilirsiniz. Aynı zamanda bitter çikolatayı diyetinizin ara öğünlerinde de tüketebilirsiniz.

Bitter çikolata hem antioksidan hem de önemli ölçüde probiyotik içeren bir besindir. Bu sayede iyi oranlı çikolatanın bazı hastalıkların tedavisine yardımcı olması da mümkündür. Kalp rahatsızlıklarının tedavisinde ve bazı kanser türlerinde de bitter çikolatanın haftada birkaç kez tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

bitter çikolata kilo aldırır mı

Kronik öksürüğe karşı da bitter çikolata tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Çikolata içerisinde bulunan teobromin molekülü inatçı ve kuru öksürüğe iyi geldiği bilinen bir moleküldür. Bu molekül sayesinde boğaz tahrişi önlenebilir ve gıcık öksürüklerinin de önü kesilmiş olur.

Elbette her çikolata çeşidinde olduğu gibi bitter çikolatada da insana mutluluk veren çeşitli maddeler yer almaktadır. Stresi azaltmada etkin bir rol oynayan bitter çikolata, anksiyete durumlarının da birebir çözümü kabul edilmektedir.

bitter çikolata kilo aldırır mı

Bitter çikolata ile dikkatli bir beslenme takvimi oluşturarak diyet programınıza yeni bir yardımcı kazanmış olacaksınız. Diğer çikolata türleri için de Nutella kilo aldırır mı gibi konulara yoğunlaşabilirsiniz. Aynı zamanda çikolata kilo aldırır mı uzman TV gibi seçeneklerden de diğer çikolata türleri hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.