Bitter Çikolata Kaç Kalori?

Çikolata yemeyi bırakın, kokusunu duyduğumuzda, kendisini değil ama sözcüğünü gördüğümüzde dahi bizi istemsiz gülümsetiverir. Bunun nedeni mutlulukla eş değer olmasından kaynaklanıyor şüphesiz. Son zamanlarda yapılan araştırmalar bize mutluluk veren seratomin, dopamin ve endofrinin sanılanın aksine beyin tarafından değil bağırsak tarafından salgılandığı yönünde. Yeter ki salgılansın da nereden salgılandığının önemi yok dediğinizi duyar gibiyiz. Biliyoruz, çünkü her insan mutlu olmayı arzular. Öyleyse, bize mutluluğun kapısını aralayacak besinleri hangi miktarlarda ve ne sıklıkla almalıyız? Özellikle de karbonhidrat ve kalori bakımından yüksek olan çikolatayı? Bitter çikolata kaç kaloridir? Bu sorunun yanıtını vermeden önce bitter çikolatayı, diğer çikolata çeşitlerinden ayıran özelliği üzerinde biraz duralım isterseniz. Bunun yanıtı basit aslında içerdiği kakao miktarı…

Yapılan araştırmalar çikolatanın içinde kakao oranın artmasıyla daha masumlaştığını; içerdiği kalorinin haricinde vücudun kakaonun faydalarından yararlanabileceğini kanıtlamaya girmiş gibi görünmektedir. Fakat kakaonun kafein içerdiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Kafeinin vücuda fazla alımı ise; anksiyeteden, kalpteki ritim bozukluklarına, yüksek tansiyondan, kan şekeri dengelerinin düzensizliğe zemin hazırlamasına, kanını pıhtılaşmasını yavaşlatmaya kadar pek çok olumsuz sonuçlara yol açabildiği de dikkatlerden kaçırılmaması gereken önemli bir ayrıntıdır. Her insanın değişik besinlere değişik reaksiyonlar gösterebileceğini bir kez daha anımsattıktan sonra, ne kadar tüketmeniz gerektiği konusunda, sizin besin zincirinizi bilen ve takip eden doktorunuza danışmanız gerektiğini yeniden önermek isteriz.

Piyasadaki ürün çeşitliği dikkate alındığında bitter çikolatanın içerdiği kalori miktarı ise

Bitter çikolata (100 gr) 479- 552kalori arasında değişebilirken;

1 parça bitter çikolata (5gr) 24- 27,6 kalori aralığındadır.

Kalori bakımından yüksek besinler sınıfında değerlendirebileceğimiz bitter çikolata tıpkı diğer besinlerde olduğu gibi aşırıya kaçmamak kaydıyla tüketildiğinde çok fazla sorun teşkil etmez. Fakat mutluluğu daha uzun yaşama isteğiniz sizi daha fazla çikolata tüketmeye yönlendiriyorsa; size çikolatanın yerine serotamin, dopamin ve endofrini salgılanmasına yardımcı olacak birkaç aktivite önerebiliriz. Bunların başında şüphesiz spor yapmak gelir. Güneş ışığından yararlanın, nedensiz gülümseyin ve beynin öğrenmeyi sevdiğini anımsayarak; yeni yetenekler edinin.

Yoruma kapalı.