Bone Nedir? Bone Ne Anlama Gelir?

Bone Ne Demek?

Bone nedir sorusu üzerine detaylı bir araştırma yapıldığında, farklı pek çok sonuç ile karşılaşılması mümkündür.

Günümüzde bone, farklı alanlarda kullanılmaya devam etmektedir. Bu noktada kullanıldığı alana göre boneler, hem desen hem renk hem de bağlanış modeli olarak farklı şekillerde kullanılabilir.

Genel anlamda bone tanımı, saçı örten, çeşitli kumaşlardan üretilmiş olan ve farklı tasarımlara sahip bezler olarak açıklanır. Bonelerin yapısal olarak farklılıklarından bahsedilecek olursa;

  • Penye, tül, saten, pamuklu kumaş olarak çeşitli türleri bulunur.
  • Bej, gri, siyah ve beyaz gibi pek çok renge sahip modellerde mevcuttur.

Boneler kullanıma göre farklı amaçlar için de tercih edilmektedir. Bu noktada açıklanacak olursa;

  • Hijyen
  • İnanç
  • Steril olmak
  • Kirliliği engellemek

Bone Çeşitleri Nelerdir?

bone-nedir
Bone Nedir?

Farklı ve özel özelliklere sahip olarak üretilmiş boneler, çeşitli yerlerde kullanılabilmektedir. Örnek verilecek olursa; Sağlık sektöründe, yüzücülükte, tesettür giyimde ve restoranlarda kullanımı bulunur. Bu noktada bone nedir araştırılması yapıldığında, farklı birçok alan ile karşılaşabilmek mümkündür.

Bone çeşitleri arasında sağlık sektöründe kullanımı bulunan cerrahi boneler yer almaktadır. Ameliyathanelerde görevli olan personeller, hemşire ve doktorlar, yani pek çok sağlık çalışanı bu boneleri kullanır. Tek kullanımlık olan cerrahi boneler, hijyenin ve sterilizasyonun sağlanabilmesi için tercih edilmektedir. Böylelikle olası enfeksiyonların önüne geçilmesi sağlanır.

Restoran ortamlarında ise, hijyenik koşullara uygun bir şekilde hareket edilmesi gerekir. Özellikle yemek yapılırken hijyenik koşullara uygun hareket edebilmek için, bone kullanılmaktadır.

Tesettürlü kadınlar için bone kullanımı, kullanılan eşarbın kaymaması ve saçın güzel bir şekilde kapatılabilmesi için tercih edilir. Böylelikle bone ile kullanılan şal veya eşarbın uzun süre kaymadan durabilmesi sağlanır. Tesettür için kullanılan boneler, geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

Tesettür İçin Kullanılan Boneler Nelerdir?

Tesettür giyim için kullanılan bone çeşitleri, kumaş, bağlama şekli ve türleri açısından farklılık gösterir. Penye kumaştan üretilen bonelerin yanında pamuklu kumaştan üretilen modellerde mevcut olmaktadır.

İç ve dış bonelerde, bu amaçla kullanılmaktadır. İç boneler, eşarp ya da şal gibi örtüler ile büyük bir kısmı örtülen bezler olmaktadır. Dış boneler ise, kına ve düğün ya da davet gibi özel günlerde, farklı tasarımlara sahip modellere denilmektedir.

Spor aktivitelerini gerçekleştirilen tesettürlü kadınlar için, spor boneler bulunmaktadır. Koşu yaparken ya da gün içerisinde fazla hareketli olan kadınlar, bu boneleri rahatlıkla tercih edebilir. Farklı türlerdeki bonelere nazaran kafayı saran bir yapıya sahiptir. Esnek kumaşı ve saça hava aldırması nedeniyle pratik bir şekilde kullanılabilir.

bone-nedir

Dikişsiz Bone Nedir?

Ön kısmında dikiş bulunmayan bone modellerine, dikişsiz bone denilmektedir. Kullanılan örtünün kaymaması için dikişsiz olan silikonlu bonelerde vardır.

Diğer boneler ile karşılaştırıldığında, uzun süreli kullanımda daha az baş ağrısı ve alında iz yapmaktadır. Dikişsiz bir yapıya sahip olması, rahat bir kullanıma olanak tanır.

Dikişli Bone Nedir?

Uzun yıllardır sıklıkla kullanılan dikişli bone modellerinin alın kısmında ince dikişler vardır. Günlük olarak çoğu kişi tarafından tercih edilir. Farklı renk seçenekleri ve birbirinden şık modelleri mevcuttur. Kombinleme konusunda kadınlara avantaj sağlamaktadır.

Havuz Bone Nedir?

Yüzücü boneleri olarak kullanılan havuz bone, deniz ve yüzme alanlarında tercih edilmektedir. Havuz bone nedir sorusu merak edenler için açıklanacak olursa; Silikon ya da lateks gibi ürünlerden üretilen ve saçın ıslanarak ağırlaşmasını önleyen ya da yüzülen yere saç dökülmesini engelleyen boneler şeklinde açıklanmaktadır.

En uygun modelin seçilmesi oldukça önemlidir. Kafa için uygun bir model seçilmediği takdirde, kullanım esnasında rahatsızlık duyulabilir.

bone-nedir

Fırfırlı Bone Nedir?

Fırfırlı bone çeşitleri, dikişli veya dikişsiz tarzda bulunabilmektedir. Saçın topuz olduğu bölümde fırfır detayları yer alır. Böylelikle saçın kapatılması için tercih edilen örtüye, daha yapılı bir görünüm kazandırır.

Kadınlar tarafından fırfırlı boneler tercih edildiğinde, topuz yapımı kişilerin isteğine göre farklılık gösterebilir. Bu noktada kullanım esnasında topuz yapımının şart olmaması ve pratik bir kullanım sunarak kolayca takıp çıkartılabilir olması, tercih edilme nedenlerindendir.

Hazır Bone Nedir?

Kadınlar için pratik bir kullanım ve çabukluk sunan hazır bone çeşitleri, acil durumlarda hayat kurtarıcı olabilmektedir. Rahatlıkla kullanılabilen bu çeşitler, uğraşılmadan kolay bir şekilde bone kullanımını mümkün kılar.

Bone Satın Alınabilecek Firmalar Hangileri?

Günümüzde bone nedir ve nereden alınır hakkında araştırmalar yapıldığında, çeşitli modeller ve farklı firmaların isimleriyle karşılaşılmaktadır. Genel anlamda boneler birçok firmadan kolaylıkla alınabilir.

Tesettür giyim yerleri, tuhafiyeler ya da çeşitli giyim mağazalarında, bonelere ulaşabilmek mümkündür. İstenilen modellere pek çok firma üzerinden sahip olunabilir.

bone-nedir

Sefamerve Bone

Sefamerve tesettür giyim açısından oldukça zengin bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Çeşitli tarzlarda pek çok bone modellerine, bu firma üzerinden ulaşabilmek mümkündür.

Özel günlerde kullanım sağlayan şık ve tasarım boneleri, günlük kullanıma uygun boneleri, çapraz ve hazır boneleri, fiyonk bone modellerini kaliteli bir şekilde sunar. Sefamerve üzerinden ihtiyaca uygun her türlü boneye sahip olabilmek oldukça kolay olmaktadır.

Trendyol Bone

Günümüzde pek çok ürüne kolay bir şekilde ulaşabilmeyi sağlayan Trendyol’da, farklı özelliklere sahip pek çok bone modellerine ulaşabilme imkânı bulunmaktadır. Günlük ya da özel kullanım için boneler sunulur.

Bu firma üzerinden bone olarak araştırma yapıldığında, yüzlerce bone modeline ya da satıcılarına ulaşılabilir.

bone-nedir

Decathlon

Kamp, doğa ya da spor malzemeleri ve ürünleri satan bu firma üzerinden, havuz bonelerine kolay bir şekilde sahip olunabilir.

Özellikle bu bonelerin kullanımında beden tercihi önemli olduğu için, hem beden hem desen hem de bonelerin üretildiği malzemeye göre çeşitli seçenekler sunulmaktadır. Bu şekilde en uygun bone modeline sahip olabilme fırsatı elde edilebilir ve deniz ya da havuz gibi alanlarda rahat bir kullanım sağlanabilir.

 

Kaynak : https://boneburada.com/bone-nedir/

Yoruma kapalı.