Brokoli Kilo Aldırır Mı?

Lif Deposu Brokoli

Lifli gıdalar içerisinde tüketilmesi oldukça fazla tavsiye edilen brokoli kilo aldırır mı sorusunu da yanında getirmektedir. İnsan vücuduna faydalı etkileri saymakla bitmeyen bir besin maddesi olan brokoli, sağlık açısından büyük bir öneme sahiptir.

Brokoli özellikle kan basıncını düzenlemek konusunda ve kalp hastalıklarını önleyen bir besin maddesi olarak bilinmektedir. Bunu yanı sıra kolon kanseri gibi kanser çeşitleri ile de mücadele eden bir besin kaynağıdır. İçerisinde yer alan A, C ve K vitaminleri, insan vücudunun ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Brokoli tüketiminde dikkat edilmesi gereken unsur ise, brokolinin buharda haşlanarak ya da çiğ bir şekilde tüketilmesi gerektiğidir. Aksi durumlarda içerisinde yer alan vitamin ve mineraller ölmektedir. Aynı zamanda yağ, tuz gibi besin maddelerinin eklenerek yemeğin hazırlanması, diyet yapanlar için risk oluşturmaktadır.

Brokoli Kilo Aldırır mı ?

Brokoli kilo aldırır mı sorusunun yanıtından önce, brokoli içerisinde yer alan besin maddelerinden söz etmek gerekmektedir. 1 su bardağı doğranmış çiğ brokoli içerisinde bulunan C ve K vitaminleri vücudun günlük vitamin ihtiyacının tamamını karşılamaktadır. Brokoli aynı zamanda folat ve A vitamini açısından da oldukça zengin bir kaynaktır. Bunun yanı sıra B6 ve potasyum bakımından da son derece önemli bir kaynaktır.

Brokoli, özellikle diyetlerde kullanılması tavsiye edilmekte olan bir besin maddesidir. Bunun en önemli nedeni ise su ve lif açısından oldukça zengin olmasıdır. Brokoli içerisinde %90 oranında su bulunmaktadır. Bu sayede kilo almak istemeyen ya da diyet uygulayan kişilerin brokoli yiyerek kilo vermesi de mümkündür. İçeriğinde bulunan lifler de daha rahat bir sindirime olanak sağlayarak kilo verme konusunda büyük bir katkı sağlamaktadır. Brokolinin su ve lif açısından büyük bir zenginliğe sahip olması, aynı zamanda vücutta tokluk hissi yaratmaktadır. Bu sayede yemek yeme eylemi daha aza indirgenerek kilo almak imkansız hale gelmektedir.

Birçok kişi tarafından merak edilen brokoli kilo aldırır mı sorusunun yanıtı ise, brokoli kilo aldırmaz şeklinde olabilmektedir. Büyük çoğunluğu su ve liften oluştuğundan dolayı ise istenildiği kadar tüketilmesinde herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Yoruma kapalı.