Yaz Aylarının Baş Tacı: Çilek Kilo Aldırır Mı?

Çileğin En Güzel Halleri

Çilek kilo aldırır mı sorusu ilk duyulduğunda kulağa tuhaf gelmektedir. Peki bu sevilen meyve gerçekten kilo aldırır mı?

Yaz mevsiminin en güzel kokusu olan çilek, mutfaklarımızın baş tacıdır. Hem görsel hem de lezzet olarak eşsiz güzellikte olan bu meyve tatlı sektörünün en büyük ham maddelerinden biridir.

Çilek Yersek Neler Olur?

Çilek kilo aldırır mı sorusu ile beraber çilek yersek ne olur sorusu da merak edilmektedir. Bu başlıkta ise sizlere çileğin faydalarından bahsedilmektedir.

Kötü kolesterol düşmanı aynı zamanda kalp dostu olan çilek damaklarımızın neşeli misafiri olarak bilinir.

 • Tansiyonu düşürür.
 • Cildimiz için güzelliktir.
 • Dişlerimiz için mineral kaynağıdır aynı zamanda ağız kokusunun giderilmesi için etkili bir meyvedir.
 • Böbreklerimiz için şifadır. Fakat yenmeden önce iyi yıkanması gerekir aksi takdirde böbrekte kum oluşmasına sebep olabilir.
 • Kansızlık için tatlı bir ilaçtır.
 • Hamile kadınlar için tüketilmesi tavsiye edilen meyvedir. Bunun nedeni bol vitamin ve mineral içermesidir.
 • Vücut için temizliktir. Vücutta mikrop oluşmasına engel olur.
 • C vitamini bakımından azımsanmayacak ölçüde zengin olan çilek, bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesinde etkilidir.

Çilek Kilo Aldırır Mı? Çileğin Diyetteki Önemi Nedir?

Zayıflama çabalarımızda bize destek olabilecek mucizevi meyvelerden olan çilek, lifli yapısı ve antioksidan özelliği sayesinde diyet listelerinin ilk sırasında yer alır. Sizde çilek kilo aldırır mı tereddütünü yaşamadan rahatlıkla çilek tüketebilirsiniz.

 • Lifli yapısı bağırsak hareketlerimizi destekler, böylelikle metabolizmamız hızlanır.
 • Diyet sırasındaki halsizlik durumumuzu ortadan kaldırır.
 • Tatlı krizlerimizin çaresi olarak çilek tüketmek akıllıca bir yoldur.
 • Genel kanının aksine çok şeker ihtiva eden bir meyve değildir. Bu nedenle kilo kontrolü dönemlerinde çilek tüketmek fayda sağlar.

Düşük kalorili bir meyve olduğu için çilek kilo aldırır mı sorusuna verilecek cevap rahatlıkla ”Hayır” olacaktır.

Çileğin Halleri

Sağlıklı beslenmelerde, diyet programlarında çilek tüketeceğinizde dikkat edilmesi gereken nokta onu taze ve çiğ olarak yemektir. Çilek kilo aldırır mı diye düşünen kişilerin bu yüzden çiğ bir şekilde tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

-cilek-kilo-aldirir-mi-

Çilek muhteşem kokusu ve tadı nedeniyle değişik şekillerde mutfağımızda yerini alır. Narin bir meyvedir. Tazeliğini çok uzun süre koruyamaz. Bu nedenle çilek reçeli yapılarak kış aylarında da bu meyveden mahrum kalınmak istenmez.

Çileğin bu hali de beğenilerek tüketilir ancak aklında çilek kilo aldırır mı sorusu olan kişileri bu haliyle tüketmemeleri tavsiye edilmektedir.

Ayrıca görselliği, tadı ve muhteşem kokusu ile pek çok tatlının başrol oyuncusudur. Özellikle sütlü tatlılarda ve pastalarda sıklıkla kullanılır. Peki bu tatlılarla beraber yenildiğinde çilek kilo aldırır mı? 

Peki, Çilek Bu Halleri ile Kaç Kaloridir?

Çilek kilo aldırır mı sorusuna en iyi cevabın verilebilmesi için çileğin kaç kalori olduğu bilinmelidir. Bu anlamda çileğin hangi halinin kaç kalori olduğu aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir.

100 gram taze çilek 32 kalori iken, sadece bir tatlı kaşığı çilek reçeli 11 kaloridir.

Diyetlerde çileği ev yapımı yoğurtla tüketmek muhteşem bir ara öğün alternatifidir ve 100 gram çilekli yoğurt sadece 48 kaloridir.

Yaz aylarının serinletici tatlısı dondurma, hele de çilekli olursa bir topu 96 kaloridir.

Çilekli pasta ise uzak durulması gereken ve uzaktan görselliğinin tadını çıkarmakla yetinmenizi gerektirecek kadar tehlikelidir. Bir porsiyonu 431 kaloridir.

Bir su bardağı çilekli süt ise 122 kaloridir.

Günlük alabileceğiniz kalori miktarının içinde kalmak koşulu ile bu besinleri tüketebilirsiniz. Ancak en sağlıklısı çileği mevsiminde, taze ve çiğ tüketmektir.

Çilek kilo aldırır mı sorusu ve çileği faydaları yukarıdaki gibidir. Sizler de bu durumları sayesinde severek tükettiğiniz çileğin kaç kalori olduğunu öğrenebilirsiniz.

ilginizi çekebilir: Günde 1 Portakalın Faydaları Nelerdir?

YouTube video

Yoruma kapalı.