Cilt Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı ve güzel bir görünüm için cilt sağlığı oldukça önemlidir. Sivilceler, akne, siyah noktalar, kırışıklıklar, çiller, güneş lekeleri, sarkmalar, cilt koyuluğu ve cilt renginde açılmalar gibi birçok sorunla yaşam boyu karşılaşırız. İyi bir cilt için öncelikle cilt sağlığını bozan faktörleri ortadan kaldırmak ve doğru bir bakım yapmak gereklidir.

Bol Su İçin
Su vücuttaki her bir hücrenin kendini da kolayca yenileyebilmesini sağlayan en güçlü besindir. Uzun süre susuz kalan kişilerde cilt kuruluğu, pul pul dökülmeler, kırışıklıkların artması, sarkmalar ve cildin parlaklığını kaybetmesi gibi sorunlar ortaya çıkar. Cildi içten besleyen su doğal nemlendirici görevini üstlenir.

Uykunuzu Düzenleyin
Sürekli geç saatlerde yatarak düzensiz uyku alışkanlığına sahip olan kişilerin gözaltı morlukları ve cilt renginin sararması gibi problemler sıkça görülür. Ortalama günde 7-8 saatlik uyku yeterlidir. Ancak uykunuzun daha etkili olması ve dinlenmiş halde uyanmanız için her gün aynı saatte yatıp kalkmaya özen gösterin. Ayrıca vücuttaki organizmaların kendini yenilediği gece 10:00- 03:00 saatleri arasında uyursanız tüm cilt sorunlarınız ortadan kalkacaktır.

Cildi Besleyen Gıdaları Tüketin
Kızartmalar, cipsiler, çikolata, bisküvi, kek, şekerlemeler gibi gıdalar cildinizde sivilce, akne ve lekelere yol açan en büyük etmendir. Cildin yağ dengesini bozan bu zararlı besinlerden uzak durulmalıdır. Sebze ve beyaz et tüketimi arttırılmalı, beyaz ekmek yerine tam buğday unu ekmeği tercih edilmelidir. Ayrıca yemeklerde bolca zeytinyağı kullanarak cildi besleyebilirsiniz.

Cildinizi Temiz Tutun
Makyajlar ve hava kirliliği gibi etmenler gözeneklerin tıkanarak hava almasını engeller. Gözeneklerin kir ve yağ katmanı ile dolması sivilcelerin hızla çoğalmasına neden olur. Bu nedenle uyumadan önce makyajınızı çıkarın ve sabunlu suyla günde en az 2 defa yüzünüzü yıkamayı alışkanlık haline getirin.

Cildin Nemini Koruyun
Olumsuz hava koşulları nedeniyle cildinizin neme olan ihtiyacı daha da artar. Özellikle yüzünüzü her yıkamadan sonra cilt yapınıza uygun olan bir nemlendirici kullanın.

Güneş Kremi Kullanın
Güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalan ciltte leke ve çiller artar, kuruyarak sarkmalar meydana gelir. Yaz kış güneşe çıkmadan önce 30- 45 faktörlü bir güneş kremi kullanın.

Cilt Bakımı Yapın
Günlük cilt bakımının en pratik yolu tonik uygulamaktır. Tonikler cildi temizler ve dinlenerek kendini tazelemesini sağlar. Haftalık ve aylık olarak düzenli cilt bakım maskeleri ve kürleri yaparak yaşlanmayı önleyebilirsiniz.

Moralinizi Yüksek Tutun
Stres, üzüntü, panik, telaş, sinirlilik ve ani duygu değişimlerinin cilt yapısı üzerinde etkilidir. Siz de güzel bir cilde sahip olmak için hayata pozitif bakın.

Cilt Sağlığını Olumsuz Etkileyen Faktörler
Beslenme alışkanlıkları
Yetersiz su tüketimi
Alkol ve sigara alışkanlıkları
Stres
Genetik faktörler
Yaş
Ergenlik dönemi
Uyku bozukluğu
Psikolojik sorunlar
Hava kirliliği

Yoruma kapalı.