Cilt Temizleme Maskesi

Sivilce ve yağ bezelerinden kurtulmak, daha ışıltılı ve canlı bir cilde sahip olmak için cildin temiz olması oldukça önemlidir. Özellikle cildi yağlı olan kişiler yapacakları buhar banyosu ile gözeneklerin açılmasını sağlayabilir. Tonik kullanımı, kür ve maske kullanımı ile cildinizi derinlemesine temizleyebilirsiniz.

Cilt Temizleme Maskelerinin Yapılışı Ve Kullanımı
Piyasada çok sayıda hazır cilt temizleme maskesi satılıyor. Bu maskeler her ne kadar cildi iyi bir şekilde temizlese de uzun vadede kullanıldığında içeriğinde bulunan kimyasallar ciltte kalıcı sorunlara yol açabiliyor. Hazır maske almak hem cilt dokusunu bozar hem de pahalıdır. Evde doğal yollarla yapacağınız temizlik maskeleri ise cildi temizlerken beslemeye de yardımcı olur. Bu maskeleri her gün kullanmak cildin yıpranarak tahriş olmasına neden olabileceği için haftada 1-2 defa kullanılması yeterli olacaktır.

Temizleyici Kil Maskesi
Yüzyıllardır cilt bakımında kullanılan kil gözeneklerin açılmasını sağlar, aşırı yağ oluşumunu önler, sivilceleri kurutur, cildi yumuşatır ve ekstra parlaklık kazandırır. Birer tatlı kaşığı beyaz kil, limon yağı ve maden suyunu karıştırıp cildinize yedirerek uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra durulayıp yüzünüze nemlendirici sürün.

Bitkisel Yağlar
Cilt temizlemede kullanılan çeşitli bitkisel yağlar aynı zamanda cildi besler ve kan akışını hızlandırarak canlandırır. Biberiye yağı gözeneklerin küçülmesini sağlar. Sivilce, güneş ve doğum lekeleri ve çilleri ağartarak cilt rengini dengelemek için limon yağını kullanabilirsiniz. Kayısı çekirdeği yağı ve sandal ağacı yağı ise kuru ciltleri tahriş yapmadan temizler ve içerdiği E vitamini ile cildi besler.

Elma Sirkesi
Gözeneklerin temizlenmesi, cilt yüzeyindeki ölü tabakanın atılmasını sağlayan elma sirkesi tam bir temizlik sağlar. Yüksek oranda asit içeren elma sirkesi ile sivilcelerinizi kolayca kurutabilirsiniz.

Kahve Telvesi
İçtiğiniz bir fincan Türk kahvesin telvesini soğuduktan sonra yüzünüze sürüp 15 dakika kadar bekletin. Pütürlü yapısı cildin üst tabakasında yer alan ölü katmanı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Cildi çok kuru olan kişiler telvenin içine birkaç damla zeytinyağı ilave ederek de uygulayabilir.

Süt ve Maya
Bir fincan süt ve yaş maya karıştırılarak krem kıvamına geldikten sonra yüzünüze sürün. 20 dakika beklettikten sonra durulayın. Gözeneklerin açılmasını ve hava almasını sağlar.

Karbonat
En etkili cilt temizleme malzemelerinden biri olan karbonat cildin pH dengesini sağlar. Cildin aşırı yağlanmasını önler, gerginleştirerek kırışıkları ortadan kaldırır. İyi bir yağ arındırıcı olan karbonattan bir tatlı kaşığı kadar alıp suda eritin. Yüzünüze sürdükten 30 dakika sonra ılık suyla durulayın.

Maydanoz
İyi bir toksin atıcı olan maydanoz ile hem cildinizi temizleyebilir hem de cildiniz için gereken mineralleri alabilirsiniz. Bir tutam maydanozu kaynayan suda 5 dakika bekletin. Bu suya batırdığınız bez ile yüzünüzü örtün. Böylece oluşan buharın gücü maydanozun etkisini çok daha çabuk cildinize gösterecektir.

Yoruma kapalı.